Naše zunanje ministrstvo po besedah ministra Samuela Žbogarja še ne razmišlja o evakuaciji Slovencev iz nemirnega Egipta. "Položaj v Egiptu se spreminja in mi ga budno spremljamo in temu tudi prilagajamo svoje nasvete slovenskim državljanom," je povedal in dodal, da odsvetujejo vsa potovanja v Egipt.
Slovenske državljane, ki so v večjih mestih, kjer potekajo protesti, so pozvali, naj se vrnejo v Slovenijo, predvsem pa naj se izogibajo večjim zborovanjem ljudi. Glede državljanov v obmorskih letoviščih pa Žbogar ugotavlja, da so razmere tam za zdaj varne, tako da še niso izdali nasveta za vrnitev. "Položaj se iz ure v uro spreminja in ga moramo tako mi v zunanjem ministrstvu kot tudi slovenski državljani, ki tam letujejo, budno spremljati," je opozoril.
Žbogar pravi, da so v tesnem stiku s turističnimi agencijami in bodo z njimi poskušali usklajevati naslednje aktivnosti.
Slovencem, ki želijo oditi, pomaga naše veleposlaništvo
Naše veleposlaništvo v Kairu vsem tistim našim državljanom, ki želijo zapustiti Egipt, pri tem poskuša pomagati. Včeraj so bile na letališču v Kairu tri Slovenke, sekretar konzularnega oddelka slovenskega veleposlaništva v Egiptu Jean-Pierre Vonarb pa je za 24ur.com dejal, da je eni uspelo dobiti sedež na Lufthansinem letu in je že v Sloveniji. Tako sta na letališču ostali dve Slovenki.
Po prvotnem načrtu bi ena Slovenka Egipt morala zapustiti danes, druga pa jutri, a sredi dopoldneva se je sreča nasmehnila obema, saj sta dobili karti za današnji let. Pridružil pa se jima je še en Slovenec. "Slovenski državljan nas je kontaktiral danes. Pobrali smo ga pri njegovem hotelu in ga odpeljali na letališče. Ko smo bili na poti, si je uredil še letalsko vozovnico prek kontaktov, ki smo mu jih mi posredovali," je dejal Vonarb.
Sprva je imelo letalo s katerim so pripotovali nekaj zamude. Slovenci so z letalom okoli 18. ure pristali v Rimu, od tam pa so poleteli še do Trsta, nato pa pot v domovino nadaljevali po kopnem.
Razmere na letališču boljše kot pretekle dni
Ena od treh Slovencev, ki so bili na letalu, je tudi Vesna Vidrih. "Včeraj sem prišla na letališče. Ponoči je bilo precej mirno, ni bilo toliko ljudi, ob sedmi uri zjutraj pa so ljudje začeli spet prihajati,“ je dejala za 24ur.com in dodala, da so pred letališčem postavili še eno zatočišče, da bi tudi tam ljudje lahko čakali na svoje lete.
Vidrihova je sicer dejala, da se na letališču ni počutila ogroženo in tudi Vonarb je povedal, da je za varnost poskrbljeno, saj sta prisotni tako policija kot vojska. Razmere na letališču so po besedah Vonarba danes bistveno boljše kot pretekla dva dneva. Včeraj je denimo zmanjkalo hrane in vode, ljudje so bili precej živčni, na letališču so zabeležili tudi manjše pretepe.
Sicer pa v Egiptu velja policijska ura, kar otežuje tudi delovni proces na letališču. Zaposleni morajo namreč ob začetku policijske ure oditi domov. "In to pomeni, da zadeva nekako zastane. In potem lahko pridejo nazaj šele, ko je konec policijske ure. Tega sicer vsi ne upoštevajo, veliko jih pa,“ je dejal Vonarb.
Letalske karte še možno dobiti, spremembe se dogajajo hitro
Vonarb je razložil, da je letalske karte še vedno možno dobiti, vendar pa je letal, ki prihajajo iz Evrope, vedno manj. "Se pa marsikateri državljan EU in tudi Američani in Kanadčani odločajo za potovanje preko Katarja in Združenih arabskih emiratov ali pa drugih držav, ki so nekako regionalni leti in pri katerih je manjši problem,“ je še dodal.
Potniki z nakupom letalskih kart sicer nimajo nekih posebnih stroškov, z izjemo tistih splošnih stroškov, ki jih prinese sprememba karte. "Tako je kot v normalnih razmerah, seveda pa je težje priti do karte,“ je dejal Vonarb.
Agencija AP sicer poroča, da so potniki, ki želijo zapustiti državo, prisiljeni tudi v podkupovanje. Na letališču naj bi sicer čakalo kar 18.000 ljudi, še poroča omenjena agencija.
Številni Egipt že zapustili
Kot je znano, se številne države trudijo pomagati svojim državljanom. Kitajska je denimo po svoje državljane poslala dve letali, ki sta nazaj v domovino prepeljali okoli 480 ljudi. Danes naj bi po kitajske državljane prišli še dve letali, Peking pa je turističnim agencijam že prepovedal potovanja v Egipt. "Kitajska vlada zelo resno jemlje vprašanje varnosti kitajskih državljanov v Egiptu,“ je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zunanje zadeve. Svojim državljanom pomagata tudi Tajvan in Japonska, ki sta poslali letala, da so njune državljane prepeljala do letališč v Evropi.
Združene države Amerike so sporočile, da je v ponedeljek okoli 1200 Američanov zapustilo Egipt, letala pa so jih prepeljala v Turčijo, Ciper oziroma Grčijo. Za pomoč pri odhodu iz Egipta je veleposlaništvo ZDA sicer prosilo okoli 2600 Američanov. So pa ZDA po poročanju agencije Reuters vsem uslužbencem na svojem veleposlaništvu, za katere ni nujno, da ostanejo, naročile, naj zapustijo Egipt. Velika Britanija pa bo v Egipt v sredo poslala čartersko letalo, ki bo pripeljalo Britance, ki si želijo zapustiti državo, je povedal britanski zunanji minister William Hague.
Rusija je svoje državljane pozvala, naj zapustijo Egipt, medtem pa nemško zunanje ministrstvo opozarja le pred potovanji v Kairo, Aleksandrijo in Suez, situacijo v letoviščih ob Rdečem morju pa opisuje kot mirno.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.