Slovenka Nina Mavrič živi na Sinajskem polotoku v vasi Sveta Katarina. Tam je za razliko od Kaira, Aleksandrije in še nekaterih krajev mirno, a večina prebivalcev Egipta z zaskrbljenostjo spremlja dogajanje v nemirnih delih države. "Trenutno je situacija v Egiptu hujša, kot je bila leta 2011, ko so strmoglavili Hosnija Mubaraka," je povedala za 24ur.com. Na trgu Tahrir v Kairu se je zbralo bistveno več ljudi, protestirajo pa proti demokratično izvoljenemu predsedniku Mohamedu Mursiju, ki ima za sabo dobro zaledje. Njegovih volivcev je veliko in ti so za Mursija pripravljeni tudi umreti. V zadnjem obdobju je v Egipt prišlo tudi veliko orožja iz Libije, tako da se zdaj spopadajo s pištolami in puškami ter ne več s kamenjem, kot je bilo to značilno ob padcu Mubaraka, je opisala Mavričeva. "Bistveno bolj so razdeljeni, mislim, da bo tokrat bolj počilo," je dejala.
Povedala je, da je bilo v letu dni, odkar je na oblasti Mursi, veliko stvari narobe, a sama celotne krivde ne vali le na Mursija. Zelo očitno je namreč, da država kot taka, njena ministrstva in uradi ne delujejo tako, kot bi morali. Velike težave so denimo pri oskrbi z naftnimi derivati. Na južnem Sinaju goriva ne morejo dobiti že tri dni. "Zelo težko je dobiti vodo. Imeli smo težave tudi z elektriko," je povedala Mavričeva.
Za zdaj letovišča, kot sta Šarm el Šejk in Hurgada, še živijo. Mavričeva pravi, da turisti težav v prestolnici ne občutijo, saj ostajajo v letoviščih in so popolnoma ločeni od dogajanja. Od potez vojske in Mursijevih podpornikov pa je zdaj odvisno, kako se bo situacija razvijala.
MZZ: Nekateri deli države so nevarni
Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) slovenskim potnikom odsvetuje turistična in druga nenujna potovanja v tiste dele Egipta, ki bi zaradi trenutnih razmer lahko bili nevarni. V opozorilu so kot take posebej omenili Kairo, Aleksandrijo, mesta v delti Nila, mesta ob Sueškem prekopu (Suez, Ismailia, Port Said), območje severnega in osrednjega Sinaja ter obmejna območja z Libijo, Sudanom in Izraelom. Previdnost svetujejo tudi pri potovanjih v mesta Zgornjega Egipta (Luksor in Asuan).
Na srce turistom polagajo tudi, da se izogibajo demonstracijam in večjim zborovanjem. Dobro se je izogibati tudi središču mesta Kairo (trg Tahrir in okolica, zgradba državne televizije v predelu Maspiro), predsedniški palači in njeni okolici v kairskem predelu Heliopolis. Zaradi dogodkov v Heliopolisu je lahko otežen dostop preko cestnih povezav do mednarodnega letališča v Kairu.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.