Potem ko sta obalo v bližini indonezijskega mesta Banda Aceh stresla dva močna potresa, smo s Sumatre dobili informacije dveh Slovencev, ki pa nista bila ogrožena. Povedala sta namreč, da sta v kraju Bukittinggi, ki je nižje od središča potresa, in da sta sunke sicer čutila, a da je bilo najhuje v mestu Banda Aceh. Dodala sta, da so sunki lokalne prebivalce precej prestrašili, saj so tekli na ulice in gledali proti vulkanom.
Potres čutili tudi na Tajskem
S Tajske pa se nam je oglasila Helena Klaic, ki skupaj z družino živi v tajski provinci Phuket. Po potresih so namreč izdali opozorilo pred cunamiji, ki je veljalo tudi za Phuket, a so ga že preklicali. Dejala je, da je bilo potresne sunke čutiti skoraj po celem Phuketu, a da njena družina ni bila ogrožena, saj imajo hišo na hribu na skrajnem jugu omenjene province.
"Ljudje so bili povečini evakuirani s priobalnih območij Patonga, Kate, Karona, MaiKao, Surina, skratka z zahodne obale," je opisala za 24ur.com. Veliko prebivalcev Phuketa je po njenih besedah odšlo na višje ležeče hribe. Kot je še dejala, je bila cesta v notranjosti otoka precej 'zabasana', saj se je veliko ljudi odpravilo na Big Buddho, ki je na hribu nad Chalongom. Dejala je še, da so bile telefonske linije prek mobitelov popolnoma zasedene, medtem ko so internet in ostala komunikacija delovali.
Po besedah Elvirja Melkića, ki je prav tako v provinci Phuket, se življenje po potresu vrača v stare tirnice. Kot je opisal dogajanje, je bilo po potresnih sunkih nekaj panike, ulice pa so se hitro izpraznile. Tam, kjer je ponavadi gneča, je ni bilo. Ker so oblasti izdale opozorilo pred cunamijem, so se nekateri umaknili tudi na strehe hotelov.
Oglasila se nam je tudi bralka Anja Petrosanec, ki je v provinci Phuket s partnerjem in še z enim parom. Pravi, da se stanje počasi umirja, ljudje pa se vračajo iz višje ležečih predelov.
Če ste na Tajskem in potrebujete pomoč ...
Ker je družina Klaiceve lastnica turistične agencije, specializirane za Slovence, ki potujejo na Tajsko, je Klaiceva pozvala Slovence, ki so na Tajskem in morebiti potrebujejo pomoč, da z njo stopijo v stik. To lahko storijo prek telefonske številke + 66 (0)87 267 3747 ali pa pošljejo elektronsko sporočilo na helena@welcometothailand.si.
Z našega ministrstva za zunanje zadeve so za 24ur.com sporočili, da za zdaj nimajo informacij o ogroženih, prizadetih ali pogrešanih slovenskih državljanih. Prav tako nimajo podatkov o morebitnih smrtnih žrtvah. Pravijo, da dogajanje spremljajo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.