
Izjava daje poseben poudarek zmanjšanju taktičnega jedrskega orožja. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, formalnega sporazuma o nadzoru nad njim še ni, Slovenija kot sooblikovalka izjave pa se zavzema, da bi ga čim prej oblikovali.

V vmesnem času bi države, ki tovrstno orožje imajo, v svoje postopke nadzora nad jedrsko oborožitvijo in razorožitvijo, vključile tudi taktično orožje. To bi dosegli z zagotavljanjem večje preglednosti in z ukrepi za izgradnjo medsebojnega zaupanja, kot je izmenjava informacij o obstoječem številu tovrstnega orožja.
Že leta 1991 in 1992 so se ZDA in Rusija enostransko zavezale k delni ukinitvi določenih vrst taktičnega orožja in pomembnemu zmanjševanju prisotnosti tovrstnega orožja v Evropi, kar slovenska stran pozdravlja v pričakovanju nadaljevanja tovrstnih ukrepov. S temi koraki bi pozitivno vplivali tudi na druge države, ki tovrstno orožje imajo.
Skupno izjavo so v sredo poleg Slovenije oblikovale še Švedska, Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Norveška, Avstrija, Finska, Irska in Nemčija, ki je izjavo v skupnem imenu tudi uradno predstavila.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.