V egiptovskem letoviškem mestu Šarm el Šejk se je danes začelo dvodnevno srečanje predsednikov držav in vlad Gibanja neuvrščenih. Srečanja se udeležuje približno 50 voditeljev s celotnega sveta, ki so v okviru razprave o finančni krizi pozvali k novemu svetovnemu ekonomskemu in finančnemu redu, ki bi temeljil na dejanskem sodelovanju vseh držav članic, zlasti tistih v razvoju.

Vrh sicer poteka pod geslom Mednarodna solidarnost za mir in razvoj, vodenje Gibanja neuvrščenih pa je iz rok Kube za prihodnje tri leta prevzel Egipt. Po besedah kubanskega predsednika Raula Castra je čast vodenje predati Egiptu, enemu od ustanovnih članic gibanja.
Na vrhu prevladujejo tudi druge teme. Srečanja se med drugim udeležuje libijski voditelj Moamer Gadafi, ki se je zavzel za ustanovitev Varnostnega sveta Gibanja neuvrščenih. Ta bi bil po njegovih besedah protiutež Varnostnemu svetu Združenih narodov. Slednji po mnenju Gadafija nima nobenih moči nad najmočnejšimi državami v svetu. "Varnostni svet ZN je namenjen samo stalnim članicam. Mednarodni denarni sklad (IMF) se imenuje mednarodni, pa ni, ker služi samo določeni skupini," je bil kritičen Gadafi.

Udeleženci so spregovorili tudi o izraelsko-palestinskem konfliktu. Castro je potrdil podporo Gibanja neuvrščenih palestinskemu narodu in vsem "zasedenim arabskim državam". Po njegovih besedah ta vprašanja ostajajo na vrhu nalog gibanja. "Gibanje ni oklevalo pri obsodbi izraelskih napadov in zločinov. Še naprej si bo prizadevalo za pravice palestinskega naroda," je poudaril. Palestinsko gibanje Hamas pa je udeležence pozvalo, naj sprejmejo vse potrebne ukrepe za končanje blokade območja Gaze.

Slovensko delegacijo na zasedanju vodi generalni direktor za multilateralne in globalne zadeve veleposlanik Andrej Benedejčič. Medtem ko je bila nekdanja Jugoslavija med pobudnicami ustanovitve gibanja, pa njene naslednice niso njegove članice. Slovenija se tako vrha v Šarm el Šejku udeležuje kot gostja, so sporočili z MZZ.
Gibanje neuvrščenih je bilo zasnovano aprila 1955 in uradno ustanovljeno septembra 1961. Njegov glavni cilj, še zlasti med hladno vojno, je bil zagotoviti neodvisnost in ozemeljsko celovitost neuvrščenih držav v boju proti kolonializmu in drugim oblikam tuje nadvlade. Danes ima gibanje 118 članic, kar je skoraj dve tretjini članstva ZN. Edina članica iz Evrope je Belorusija.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.