Moralno je spodbujati enakost med spoloma po svetu, hkrati pa za to obstaja tudi ekonomski razlog. Države, ki dajejo priložnost deklicam in ženskam se namreč v gospodarskem smislu odrežejo bolje. Skoraj vse države, ki imajo slabe gospodarske rezultate, v nekem smislu ne priznavajo enakosti med spoloma. Zadnja raziskava na tem področju namreč ugotavlja, da diskriminacija žensk in deklet prinaša tudi velike stroške.
Razvojni center Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je primerjal strukturne ovire, ki ženskam jemljejo pravice in jim onemogočajo dostop do pravosodja, resursov in priložnosti za enakopravnost. V raziskavo je bilo zajetih več kot 160 držav, zajema pa tako družbene norme, prakse in zakone.
Upoštevali so starost, pri katerih se lahko ženske poročajo, pristranskost družin pri promociji dečkov pred deklicami in dostop do finančnih storitev. Na žalost pa vse države pri tem niso posredovale vseh podatkov, zato so podatki popolni le za 106 držav.
Med njimi se Slovenija uvršča v sam vrh. Takoj za Belgijo in Francijo je slovensko okolje tretje najbolj prijazno deklicam in ženskam, sledita pa še Španija in Srbija.
Med pet najbolj diskriminatorskih držav do žensk in deklet pa se uvrščajo: Čad, Mali, Gambija, Sudan in Jemen. V poročilu tudi ugotavljajo, da se stvari izboljšujejo. Tako je na primer odstotek zgodnjih porok deklet v Malaviju od leta 2006 do letos padel s 36 odstotkov na 26 odstotkov. Za primerjavo navedimo, da je v državah članicah OECD med 15 in 19 letom starosti poročenih 16 odstotkov žensk.
V najbolje uvrščenih državah je poleg tega, da so pravice med spoloma izenačene, pomembno tudi to, da je tudi manj nasilja zaradi spola, v Belgiji pa je razmerje med spoloma skoraj izenačeno tudi v politiki.
Najbolj nerazvito področje na svetu - Podsaharsko območje, pa močno omejuje pravice nežnejšega spola. Tako na primer ženske v kar 16 državah zaradi pravnih ali običajnih preprek ne morejo uporabljati finančnih storitev, kar pomeni, da si ne morejo odpreti bančnega računa ali najeti posojilo.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.