Tujina

Slovenija se je vzdržala

New York/Priština, 08. 10. 2008 19.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Meddržavno sodišče v Haagu bo podalo svetovalno mnenje o skladnosti razglasitve neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom. Uradna Priština je razočarana.

Generalna skupščina ZN je v sredo tesno s 77 glasovi za, 6 glasovi proti in 74 vzdržanimi glasovi potrdila resolucijo, ki Meddržavnemu sodišču v Haagu (ICJ) nalaga, da poda svetovalno mnenje o skladnosti razglasitve neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom.

Vuk Jeremić
Vuk Jeremić FOTO: Reuters

Zunanji minister Srbije Vuk Jeremić se je po glasovanju zahvalil Generalni skupščini ZN za potrditev resolucije in dejal, da gre za zmago mednarodnega prava. Pred glasovanjem je dejal, da je ocena Meddržavnega sodišča najboljša pot za zmanjšanje napetosti v regiji. Jeremić je pozneje na sedežu ZN pripravil tudi posebno novinarsko konferenco, na kateri je ponovil stališče Srbije, da predstavlja enostranska razglasitev neodvisnosti Kosova kršitev mednarodnega prava.

Jeremić je pred glasovanjem tudi poudaril, da se je Srbija doslej vedla zelo vzdržno in proti Kosovu ni uporabila sile ali gospodarskih sankcij. Kot je ocenil, bo predstavljalo svetovalno mnenje ICJ kažipot za druge države, ki se še niso odločile glede neodvisnosti Kosova. Po njegovih besedah je glas proti današnji resoluciji tudi glas proti legitimni pravici države, da pride do pravosodnega mnenja skozi sistem ZN.

Po mnenju večine zahodnih držav pa je zahteva Srbije za oceno skladnosti razglasitve kosovske neodvisnosti z mednarodnim pravom bolj politična kot pravna. Britanski veleposlanik John Sawers, ki je sicer oddal vzdržan glas, je dejal, da gre za politično motivirano resolucijo ter poskus zavlačevanja procesa priznavanja Kosova in vključevanja države v mednarodne institucije. Po njegovih besedah je neodvisnost Kosova realnost, s katero se mora Srbija soočiti.

Slovenija se je vzdržala

Večina članic EU, med njimi tudi Slovenija, se je sicer pri današnjem glasovanju vzdržala. Večina članic EU namreč ni mogla glasovati proti mednarodnopravno gledano legitimni zahtevi Srbije, prav tako pa niso mogle – glede na to, da jih je večina Kosovo že priznala – podpreti srbske zahteve. Kosovo, ki je neodvisnost razglasilo 17. februarja letos, je do zdaj priznalo 48 držav, med njimi 22 držav EU. Resolucijo GS ZN so podprle Slovaška, Romunija, Španija, Ciper in Grčija.

Protesti v Banjaluki
Protesti v Banjaluki FOTO: Reuters

Proti resoluciji je glasovalo le šest držav, in sicer ZDA, Albanija, Marshallovo otočje, Mikronezija, Nauru in Palau. Precej držav se glasovanja niti ni udeležilo, med njimi Bosna in Hercegovina, Turčija in Irak. Gruzija se je skupaj z večino držav članic EU vzdržala. ZDA so sicer vodile kampanjo proti resoluciji, medtem ko srbska zaveznica Rusija, ki je glasovala za resolucijo, svojega glasu ni obrazložila niti pred glasovanjem niti po njem.

Za uspeh današnje resolucije je bila potrebna navadna večina prisotnih držav. O zadevi bo sedaj odločal ICJ, kar bo predvidoma trajalo najmanj leto dni. Mnenje ICJ bo sicer le svetovalne narave in ne bo spremenilo dejanskega stanja na terenu. Kljub temu je Jeremić avgusta ob napovedi predloga resolucije dejal, da bo mnenje za Srbijo zavezujoče.

Uradna Priština: Neodvisnost je nepovratna

Visoki kosovski predstavniki so izrazili obžalovanje zaradi današnje odločitve. Pri tem so poudarili, da je neodvisnost Kosova nepovratna. Kosovski predsednik Fatmir Seidiju, premier Hashim Thaqi in zunanji minister Skender Hiseni so na novinarski konferenci v Prištini poudarili, da je Kosovo do zdaj priznala večina članic Evropske unije, zveze Nato in vse članice G7, pričakujejo pa tudi nova priznanja.

Kosovska zastava
Kosovska zastava FOTO: Reuters

"Prepričani smo, da obravnava tega vprašanja na Meddržavnem sodišču ne bo oviralo držav, da ocenijo stalen napredek na Kosovu in sprejmejo odločitev o priznanju Kosova," je izjavil Seidiju. Kot je poudaril, se namerava Kosovo dejavno vključiti v predstavitev primera na sodišču, pričakuje pa, da bo sodišče nepristransko in pravično. "Prav tako pričakujemo, da bo potrdilo naše stališče," je dodal.

Seidiju je še povedal, da bo Kosovo ne glede na odločitev ICJ nadaljevalo pot razvoja in napredka kot neodvisna država, "pri čemer bo imela podporo mednarodnih partnerjev in prijateljev".

Thaqi pa je menil, da bodo Kosovo ne glede na odločitev Generalne skupščine ZN priznale nove države, kar bo po njegovih besedah presenetilo pa tudi razjezilo Srbijo. Poudaril je, da od Beograda ni bilo pričakovati kakšnih drugačnih pobud kot zahteve ICJ, naj oceni zakonitost razglasitve neodvisnosti Kosova. "Neodvisnost Kosova je nepovratna in nobena odločitev katerega koli organa je ne more postaviti pod vprašaj. Neodvisnost predstavlja politično voljo državljanov Kosova in kot takšna je nedotakljiva," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BlueChelsea
21. 11. 2008 09.15
Srbija je nastala v 7 stoletju, prvo kraljevino smo pa dobili leta 1077.
dr.psiho
12. 10. 2008 08.54
-1
Vprašanje kosovske neodvisnosti je res nepovratna! obstaja pa vprašanje obstoja srbske državi,kar jaz podpiram! srbija je izmišljena država ,država ki obstaja le kakih200let! naredila je škode ,ki ga človeštvo nemore v 2000 letih plačati !
12309
09. 10. 2008 20.45
ZDA, Albanija, Marshallovo otočje, Mikronezija, Nauru in Palau. Mene zanima kdo izmed teh MIKROnezijskih mikro otočkov(Marsh.,Nauru,Palau,Micronesia,,,,) lahko sprejme poln čolniček gostov ko vendar ni prostora niti za bivanjske hiške. Kako nevarna so zborovanja in kakšen problem predstavlja križanje hladnih in toplejših morskih tokov na poti?
jezek_teka_teka
09. 10. 2008 16.36
Šipcem se že gate tresejo ...
stafordcic@email.si
09. 10. 2008 16.29
Pravno gledano, Kosovo je srbsko ozemlje, ki je bilo nasilno odvzeto. Je bilo Hrvaški in Bosni odvzeto kakšno ozemlje? aaaaaa
preprostež
09. 10. 2008 10.29
Pravno gledano, Kosovo je srbsko ozemlje, ki je bilo nasilno odvzeto. Je bilo Hrvaški in Bosni odvzeto kakšno ozemlje?
mslavko
09. 10. 2008 09.27
Če je pošteno da Srbija plača Hrvaški odškodnino za škodo in žrtve, ki jo je povzročila v vojni, bi potem morala tudi Hrvaška Srbiji plačati za okoli 400.000 pregnanih Srbov iz Hrvaške, ki jih je Srbija sprejela in vzdrževala, pa da ne omenjam še Jasenovca in ostalih taborišč iz 2. sv. vojne, kjer so jo Hrvati odlično odnesli, brez kakšne krivde in odškodnine.
jack669
09. 10. 2008 08.15
Pošteno? Ja - pošteno bi tud bilo, da bi Srbija najprej plačala odškodnino Bosni, pa Hrvaški pa tako naprej...
preprostež
08. 10. 2008 21.48
Srbiji naj plačajo odškodnino, pa bo mir. To je edino pošteno, ker ji je bilo odvzeto suvereno ozemlje.
Dejan Dejcy
08. 10. 2008 21.28
to jeremič care