Arbitražno sodišče za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško je danes sporočilo, da arbitražni postopek ostaja suspendiran, dokler ne preučijo hrvaških argumentov za izstop iz postopka, ki so jih zapisali v dopisih 24. in 31. julija 2015. Odločanje o ozemeljskem sporu med državama je do takrat suspendirano.
V sporočilu za javnost so ponovili, da so se na četrtkovi ustni obravnavi, ki se je je udeležila samo Slovenija, osredotočili na pravne posledice "dogodkov konec leta 2014 in v začetku 2015", ki so privedli do zahteve Hrvaške, da se sedanji postopek prekine.
Zapisali so, da kljub vabilu k dodatnim pojasnilom kot tudi k udeležbi na četrtkovo ustno obravnavo Hrvaška tega ni storila. Je pa svoje stališče pojasnila v pismih sodišču 24. in 31. julija 2015. Dobili so tudi kopijo hrvaške diplomatske note Sloveniji, s katero jo je 30. julija lani obvestila o odstopu od arbitražnega sporazuma.
Dodali so, da je Slovenija odgovorila na decembrski poziv sodišča Sloveniji in Hrvaški k predložitvi dodatnega gradiva, potem ko je Hrvaška julija lani po aferi s prisluhi odstopila od arbitraže o meji s Slovenijo. Udeležila se je tudi četrtkove ustne obravnave, na kateri so slovenski predstavniki zagovarjali stališče, da mora sodišče končati svoj mandat in odločiti o meji med državama.
MZZ pričakuje, da bo arbitražno sodišče o meji odločilo v skladu z arbitražnim sporazumom in mednarodnim pravom
Na ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ) so pojasnili, da je arbitražno sodišče že poleti 2015 in decembra 2015 sporočilo, da bo odločalo o pravnih vidikih hrvaških pisem. "Že takrat je bilo jasno, da bo sodišče najprej odločalo o tem vprašanju. Stališča o tem sta državi lahko predstavili sodišču pisno in ustno. Slovenija je to tudi naredila," so zapisali na MZZ.
Kot dodajajo, se je "Slovenija v svojih argumentih sklicevala na zgodovino nastanka Arbitražnega sporazuma, njegov predmet in namen ter se zavzela, da bi moralo Arbitražno sodišče dokončati svojo nalogo in sprejeti razsodbo. Upoštevanje hrvaška stališča glede učinka domnevne odpovedi Arbitražnega sporazuma bi ogrozilo bistveno načelo "quid pro quo" sporazuma, in sicer uresničitev vitalnih interesov obeh strani: pristop Hrvaške k Evropski uniji, kar je po uveljavitvi Arbitražnega sporazuma tudi dosegla, in določitev slovenskega "stika z odprtim morjem" z arbitražo, kar še ni uresničeno".
Ob tem so na ministrstvu znova izrazili pričakovanje, "da bo arbitražno sodišče o meji Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško odločilo v skladu z arbitražnim sporazumom in mednarodnim pravom".
Hrvaško zunanje ministrstvo: Arbitražno sodišče naj takoj konča delo
Pričakujemo, da bo arbitražno sodišče brez odlašanja končalo svoje delo, je v sporočilu za javnost po današnji objavi arbitražnega sodišča, da bo preučilo posledice hrvaške odločitve za izstop iz arbitraže, danes zapisalo hrvaško zunanje ministrstvo.
Glede na to, da je Slovenija s svojim ravnanjem zadala nepopravljivo škodo arbitražnemu postopku ter verodostojnosti arbitražnega sodišča, njegovega predmeta in namena ni mogoče uresničiti, so še zapisali ter dodali, da je Hrvaška pripravljena v duhu dobrososedskih odnosov in v skladu z mednarodnim pravom spor o meji rešiti z dvostranskimi pogovori.
Cerar: Normalno je, da si je arbitražno sodišče vzelo čas za presojo
Povsem normalno je, da si je arbitražno sodišče vzelo nekaj časa za presojo, je premier Miro Cerar poudaril danes v Bruslju v odzivu na današnje sporočilo sodišča, da bo preučilo pravne posledice lanske odločitve Hrvaške, da izstopi iz arbitražnega procesa in da bo v vmesnem času odločanje o ozemeljskem sporu med državama ostalo prekinjeno.
V povezavi s prekinitvijo odločanja se po premierjevih besedah pojavlja tudi napačno razumevanje. "Verjemite mi, da kot pravnik zelo dobro vem, za kaj gre," je poudaril. Gre pa po njegovih besedah enostavno za to, da je delo arbitraže zastalo zaradi znane afere. Potem ko se je arbitraža pred nekaj meseci na novo organizirala in zahtevala, da ji slovenska in hrvaška stran predstavita argumente, je zdaj nastopil čas, ko mora te argumente, predvsem slovenske, preučiti, je pojasnil.
"Ne gre za noben poseben zastoj v postopku. Postopek je zastal zaradi tiste afere in spremembe v sestavi arbitraže," je poudaril premier. Slovenija tako zdaj po Cerarjevih besedah po izčrpni predstavitvi argumentacije v četrtek v Haagu čaka na odločitev o tem, ali in kako se bo postopek nadaljeval. Pri tem je predsednik vlade ponovil, da verjame, da bo arbitražno sodišče nadaljevalo delo ter da bo neodvisno in nepristransko sprejelo odločitev, ki bo zavezujoča za obe strani.
O tem, kdaj lahko Slovenija pričakuje odločitev o tem, ali bo sodišče nadaljevalo delo, premier ni želel ugibati. "To je popolnoma v avtonomni presoji arbitražnega sodišča. Prepustimo to arbitrom in jim zaupajmo," je dejal. "To so vrhunski pravniki z izkušnjami. Zagotovo se bodo potrudili, da v primernem času in na najboljši način sprejmejo to odločitev," je še dodal.
Pahor ob današnjem sporočilu arbitražnega sodišča ni presenečen
Arbitražno sodišče še zmeraj dela, od 31. julija lani pa ni sprejelo nobene nove odločitve, saj preučuje okoliščine, na osnovi katerih bo lahko sprejemalo nadaljnje odločitve o predmetu spora, se je slovenski premier Borut Pahor ob koncu srečanja s predsednikoma Hrvaške in Avstrije odzval na današnje sporočilo iz Haaga. Pahor je obenem izpostavil pričakovanje, da bo arbitražno sodišče končalo svoje delo in sprejelo pravnomočno odločitev o poteku meje med Hrvaško in Slovenijo. Spomnil je tudi, da so slovenski državljani na referendumu sprejeli odločitev za vstop Hrvaške v EU, potem ko sta se državi dogovorili, da bosta spor o meji uredili na arbitražnem sodišču.
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je na novinarski konferenci po srečanju treh predsednikov v Varaždinu ponovila stališče Hrvaške, da je arbitražni postopek nepovratno kompromitiran ter da se mora arbitražno sodišče razpustiti. Kot je dodala, nihče ne trdi, da problem meje ne obstaja, a rešitev zanj je treba poiskati v dvostranskih pogajanjih. Prepričana je, da bosta prijateljski in sosednji državi našli rešitev, ki bo v dobro njunih prebivalcev. Obenem je opozorila, da bi enostranska odločitev arbitražnega sodišča lahko pripeljala do novih incidentov v Piranskem zalivu.
'Slovenija s svojimi dejanji povzročila nepopravljivo škodo arbitražnemu postopku'
Hrvaška misija pri Združenih narodih je medtem na predstavništva članic ZN v New Yorku poslala pismo zunanjega ministrstva s hudimi obtožbami na račun Slovenije glede arbitražnega postopka o meji. Hrvaška Slovenijo obtožuje, da je s svojimi dejanji povzročila nepopravljivo škodo postopku. Vendar pa Zagreb ostaja pripravljen rešiti problem dvostransko.
"Kot je dobro znano, je Slovenija s svojimi dejanji povzročila nepopravljivo škodo arbitražnemu postopku ter kredibilnosti in neodvisnosti arbitražnega sodišča. Kršila je dogovor o arbitraži, katere cilja in namena več ni mogoče doseči," trdi Hrvaška, ki zaradi tega pričakuje, da bo arbitražno sodišče brez odlašanja končalo svoje delo.
Hrvaška poudarja, da je sodišču dala na voljo več kot dovolj informacij nemudoma po razkritju nezakonitih in neetičnih dejanj Slovenije. Ne glede na to pa je Hrvaška pripravljena rešiti mejni spor z dvostranskimi pogajanji v duhu dobrih sosedskih odnosov in v skladu z mednarodnim pravom.
Hrvaška se sicer v četrtek ni udeležila ustne obravnave v Haagu, ki jo je sklicalo arbitražno sodišče, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško. V Haagu so želeli slišati tudi pojasnila Zagreba, zakaj naj bi prekinili arbitražni postopek.
Slovenija se je zaslišanja udeležila in zunanji minister Karl Erjavec je v Haagu utemeljeval stališče Ljubljane, da se mora proces nadaljevati. Hrvaško zunanje ministrstvo je pa je v četrtek vnovič izrazilo pričakovanje, da bo sodišče zaradi "nepopravljive kompromitiranosti in skorumpiranosti" arbitražnega postopka brez odlašanja sklenilo svoje delo.
Predsednik OZP Erjavcu predlaga preložitev obiska hrvaškega ministra
Poslanec NSi Jožef Horvat je kot predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) zunanjemu ministru Karlu Erjavcu danes predlagal, da naj do nadaljnjega preloži za torek napovedani uradni obisk zunanjega ministra Hrvaške Mira Kovača v Ljubljani. Obenem mu je predlagal v razmislek, da o aktivnostih hrvaške misije pri ZN obvesti arbitražno sodišče.
Kot je v izjavi za javnost spomnil Horvat, je hrvaška misija pri Združenih narodih na predstavništva članic ZN v New Yorku poslala pismo hrvaškega zunanjega ministrstva z obtožbami na račun Slovenije glede arbitražnega postopka o meji med državama.
"Ta poteza, ki jo je sosednja Hrvaška zoper Slovenijo izvedla tik pred uradnim obiskom zunanjega ministra Mira Kovača v Ljubljani, postavlja Slovenijo pred izvršeno dejstvo, je neprimerna in ni v prid izboljšanju odnosov med državama. Se pa žal to ne dogaja prvič v zgodovini naših diplomatskih odnosov," je zapisal Horvat.
KOMENTARJI (693)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.