
Voditelji članic EU so danes v Bruslju za predsednika Evropske komisije predlagali Luksemburžana Jean-Clauda Junckerja. "Odločitev je sprejeta. Evropski svet predlaga Jean-Clauda Junckerja za naslednjega predsednika Evropske komisije," je tvitnil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
Na zahtevo predsednika britanskega premierja Davida Camerona so voditelji o Junckerju glasovali. Proti sta bili Velika Britanija in Madžarska. Cameron je kandidaturo Junckerja pospremil z besedami, da je to žalosten trenutek za Evropo in da je razočaran nad napačno odločitvijo, češ da je to zelo resna napaka, ki bo Britance potisnila bliže k izhodu iz EU. Po njegovi oceni pomeni grožnjo za spodkopavanje položaja nacionalnih vlad.
Madžarski premier Viktor Orban pa je svoj glas proti pred vrhom pojasnil z besedami, da gre za načelno odločitev, ker nasprotuje federalističnim spremembam pogodbe, a izpostavil, da si bo kljub temu prizadeval za dobro sodelovanje z Junckerjem, ki ga je opisal kot razumnega in mirnega človeka.
Juncker za izvolitev na položaj potrebuje še absolutno večino v Evropskem parlamentu, ki bo o tem predvidoma glasoval 16. julija. Na isti dan naj bi bil v Bruslju izredni vrh unije, na katerem bodo odločali še o drugih vodilnih položajih v uniji.
V Bruslju se mudi tudi premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek, ki je dejala, da je izbira Junckerja dobra odločitev, saj je izkušen državnik in politik ter dober prijatelj Slovenije, s katerim sem tudi sama v zadnjem letu odlično sodelovala.

EU podpisala sporazume o krepitvi vezi z Ukrajino, Moldavijo in Gruzijo
Voditelji EU so v Bruslju tudi podpisali sporazume o krepitvi političnih in gospodarskih vezi z Ukrajino, Moldavijo in Gruzijo. Voditelji Ukrajine, Moldavije in Gruzije so izpostavili cilj, da njihove države postanejo članice evropske družine.
"Ta podpis je točka prihoda po dveh desetletjih krepitve naših odnosov. Obenem je to točka začetka najambicioznejšega zunanjega odnosa, ki ga je kdaj razvila EU. Ti sporazumi niso končna postaja našega sodelovanja," je poudaril predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. "To niso kateri koli sporazumi, to je mejnik v naših odnosih," je še izpostavil Van Rompuy
Slovenija je dobila osem evropskih priporočil
V Bruslju so danes tudi potrdili priporočila za proračunsko in reformno ukrepanje članic, tudi Slovenije. Bratuškova je ob tem povedala, da je znova opozorila na "kratke roke iz priporočil, ki jih bo zaradi predčasnih volitev v Sloveniji praktično nemogoče izpolniti".
Slovenija je dobila osem evropskih priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem in poslovno okolje ter na ukrepanje proti korupciji.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.