V tretjem krogu je Slovenija povedla z 99 glasovi, Azerbajdžan pa jih je imel 93. Rezultat je nato ostal praktično enak še dva kroga – Slovenija je sicer izgubila en glas, vendar pa ga Azerbajdžan ni pridobil. Nato pa se je v šestem krogu nakazal preobrat – Slovenija je tri glasove izgubila, Azerbajdžan pa pridobil tri in prešel v vodstvo. Simboličen glas je sicer dobila tudi Estonija.
V sedmem krogu je Azerbajdžan povečal prednost pred Slovenijo s 100 glasovi proti 91, v osmem krogu pa že 110 glasov proti 80, pri čemer je Azerbajdžanu za zmago zmanjkalo 17 glasov.
Predsednik Generalne skupščine Nasi Abdulaziz al Naser je nato zbrane delegate obvestil, da je čas, namenjen za petkovo zasedanje potekel in da simultani prevajalci zapuščajo delovna mesta. Zato je določil, da se bodo volitve nadaljevale v ponedeljek, 24. oktobra, takoj po volitvah novih članic v Ekonomsko-socialni svet ZN (ECOSOC).
Iz kroga v krog več glasov Azerbajdžanu
To je za nekaj trenutkov rešilo slovensko kandidaturo, saj se ji je zaradi izgubljanja glasov iz kroga v krog obetal poraz. Vendar pa je Azerbajdžan to upanje takoj zatrl v kali. Veleposlanik pri ZN Agšin Mehdijev je zavohal zmago in predlagal še en krog glasovanja takoj.
Predsednik Generalne skupščine je povprašal članstvo za mnenje in francoski veleposlanik Gerard Araud je dejal, da je njegova država, kot vedno doslej, proti nadaljevanju zasedanja brez simultanih prevajalcev. Nato se je oglasil še ruski veleposlanik Vitalij Čurkin, ki pa je predlagal, naj predsednik prevajalce naprosi, naj še malce ostanejo v službi.
Predsednik al Naser je poslušal ruskega veleposlanika in se odločil, da izvedejo še zadnji, deveti krog. V tem je Azerbajdžan dobil 113 glasov, kar pa vseeno ni bilo dovolj za zmago, saj bi jih potreboval 127 glasov. Tekma med Slovenijo in Azerbajdžanom se bo tako nadaljevala v ponedeljek.
Na slovenski strani je bilo opaziti razočaranje in pričakovanje poraza, a se Azerbajdžanu igra ni izšla. "Dober znak je zadnje glasovanje, ki ga je Azerbajdžan izsilil. Ljudje so bili utrujeni a vendar je Azerbajdžan dobil samo tri dodatne glasove, kar kaže, da so dosegli svojo zgornjo mejo," meni Žbogar, ki ostaja v New Yorku do končnega izida glasovanja.
Boj med Davidom in Goljatom
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar je zatem napovedal "časten boj" do konca. Kljub preobratu, ki je uspel Azerbajdžanu, je Žbogar zadovoljen. "Dosegli smo vse, kar Slovenija lahko trenutno stori," je dejal. Kot je ocenil, so za Azerbajdžan stopile predvsem države islamske konference. "Gre za bitko med Davidom in Goljatom. A gremo naprej," je še vedno optimističen minister.
Sicer ne ve, kaj se je zgodilo v trenutku, ko je prišlo do preobrata. Med koncem tedna pa bodo preučili, katere so države, ki jih Slovenija izgublja. Žbogar je menil, da so se za spremembo uradne politike glede podpore odločali veleposlaniki sami, zato bi bilo treba opraviti kak telefonski pogovor tudi s kako prestolnico. Zagotovil je še, da ostaja v New Yorku do končnega izida glasovanja, Slovenija pa se ne bo predala.
Tudi kandidatura v Varnostnem svetu del slovenskega predvolilnega boja?
Žbogar je sicer Azerbajdžan obtožil izrazito negativne kampanje proti Sloveniji in izrazil mnenje, da se bo to na koncu obrnilo v korist Slovenije.
"Kar je najhuje, je nov argument, da je v Sloveniji padla vlada in da bo nova vlada vodila drugačno zunanjo politiko od sedanje," je pred glasovanjem dejal Žbogar in dodal, da predstavniki Azerbajdžana navajajo izjave opozicijske stranke SDS, ki je kritizirala njegovo udeležbo na zadnjem vrhu neuvrščenih v Beogradu.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.