Tujina

Slovenija naj bi priznala libijske upornike

Bruselj/Bengazi, 18. 07. 2011 20.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenska vlada naj bi priznala nacionalni prehodni svet libijskih upornikov kot legitimnega predstavnika Libijcev, je nakazal zunanji minister Samuel Žbogar. Libijski uporniki pa so spet zavzeli mesto Brega.

Mustafa Abdel Džalil, vodja nacionalnega prehodnega sveta libijskih upornikov v Bengaziju
Mustafa Abdel Džalil, vodja nacionalnega prehodnega sveta libijskih upornikov v Bengaziju FOTO: Reuters

Slovenska vlada naj bi v sredo priznala nacionalni prehodni svet v Libiji kot legitimnega predstavnika Libijcev v času do vzpostavitve prehodne oblasti oziroma priprave volitev, je danes v Bruslju nakazal zunanji minister Samuel Žbogar. V sredo bo sicer v Bengaziju državna sekretarka Dragoljuba Benčina, ki bo tja odnesla veliko pošiljko zdravil.

Zunanji ministri EU so sicer danes sprejeli sklepe o Libiji, v katerih so prehodni svet priznali kot legitimnega predstavnika libijskega naroda, kar je po besedah ministra Žbogarja "en korak naprej" od dosedanjega stališča EU. Slovenija je ob tem po ministrovih besedah poudarila, da je treba uskladiti pravni okvir, pod katerim se libijske upornike prepoznava

Na vprašanje, ali bo Slovenija priznala libijski nacionalni prehodni svet, je minister odgovoril, da bo slovenska vlada o tem razpravljala v sredo, in menil, da bo sprejela oziroma priznala nacionalni prehodni svet kot legitimnega predstavnika libijskega ljudstva.

Slovenija v Bengazi pošilja zdravila in državno sekretarko

Sicer pa je danes v Bruslju po besedah vodje slovenske diplomacije več ministrov poudarilo potrebo po humanitarni pomoči v Libiji ter opozorilo na pomanjkanje zdravil, zdravniškega osebja in nujnost oskrbe ranjencev.

Zato obisk državne sekretarke Benčine v sredo v Bengaziju po ministrovih besedah "prihaja ravno ob pravem trenutku". "Državna sekretarka bo s seboj peljala veliko količino zdravil, tako da bo to zelo dobrodošla poteza slovenske strani," je poudaril Žbogar.

Uporniki zavzeli strateško pomembno Brego

Uporniki so takole pripravljali orožje pred borbo za Brego.
Uporniki so takole pripravljali orožje pred borbo za Brego. FOTO: Reuters

Libijski uporniki so danes sporočili, da so prevzeli nadzor nad mestom Brega. "Večji del Gadafijevih sil se je umaknil v Ras Lanuf," je povedal predstavnik upornikov Šamsidin Abdulmolah. Ras Lanuf je še eno naftno središče kakih 50 kilometrov zahodno od Brege. Preostali pripadniki Gadafijevih sil naj bi ostali v industrijskem predelu Brege, kjer so jih uporniki obkolili.

Po navedbah upornikov naj bi obkoljenim vojakom že zmanjkovalo hrane in vode, zato pričakujejo, da se bodo kmalu vdali. Zasedba mesta bi za upornike pomenila veliko zmago, saj bi spet zavzeli pomemben del infrastrukture, nujne za gospodarsko prihodnost Libije. Brega je namreč center za usmerjanje cevovodov iz naftno bogate kotline Sirte.

Boji za zavzetje Brege sicer potekajo že od četrtka, ko so uporniške sile izvedle napad na mesto. To je sicer že večkrat zamenjalo oblast, od aprila pa je bilo pod Gadafijevim nadzorom. Uporniki so predmestje Brege zasedli v petek, nato pa so se umaknili, ko so mesto napadle tudi Natove zračne sile.

Popolna zasedba Brege pa se morda vseeno ne bo zgodila tako kmalu. Po Abdulmolahovih besedah naj bi bilo v mestu veliko protipehotnih min, zasedbo pa dodatno ovirajo tudi raketni napadi iz 20 kilometrov oddaljene vasi Bišr. V spopadih je bilo na uporniški strani ubitih 15 vojakov, 274 pa je bilo ranjenih. Število žrtev med Gadafijevimi silami ni znano.
 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (81)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

T_one
23. 07. 2011 21.27
@ljx "Na naši zastavi so tri šestkrake zvezde,kar pomeni 666,torej se ve na kateri smo strani." Sranje; pa res! Na Slovenski zastavi so res tri šestkrakezvezde; ne pa tako, kot sem to dosedaj mislil, petkrake zvezde. Torej je Slovenija res "židovska" (Zionistična) prostitutka, torej smo res 666, del antikrist sistema, sistema zla in samouničenja. F'k!
yarrick
19. 07. 2011 19.22
@janez6b 19.07.2011, 14:08 od kdaj pa je ta podatek? ker zlato je trenutno na 1599 $ $ /unčo ;)(and climbing).Tko da, če ma dost zlata ga lahko odprodaja za večji dobiček in več municije in orožja(ljudi zgleda da mu ne primanjkuje).
Slo.pogreb
19. 07. 2011 16.39
janez6b 19.07.2011, 14:08 Mislim da so mu te zlate rezerve ki jih omenjas bile nazalost zaplenjene kot ostali denar v bistvu pa je najvecji Gadafijev problem baje municija .
janez6b
19. 07. 2011 14.12
Zdaj, ko se je Zahod odločil za vojaški napad, bo moral iti do konca, torej strmoglaviti Gadafija in pripeljati na oblast upornike. Toda Libija je razdeljena država. Jo bo Zahod okupiral in povzročil enako vojno kot v Iraku in Afganistanu? Tudi če bi šlo vse po načrtih in bi Gadafija lahko hitro odstranili, se Zahod ne bi umaknil in novi oblasti dopustil, da bi počela, kar bi hotela. Kaj če bi bila nova vlada preveč promuslimanska, kaj če ne bi dovolj uspešno preprečevala izseljevanja? Očitno je, da bo nova libijska oblast podrejena interesom Zahoda, pravi Bricmont. Ameriški profesor Noam Chomsky pa je spomnil, da je prejšnji generalni sekretar zavezništva Nato Jaap de Hoop Scheffer na eni od konferenc zavezništva dejal, da morajo sile Nata varovati plinovode in naftovode za transport nafte na Zahod, ščititi poti, po katerih plujejo tankerji, in drugo ključno energetsko infrastrukturo. Administracija nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona pa je odločila, da imajo ZDA pravico uporabiti vojaško silo, da zagotovijo »neoviran dostop do ključnih trgov, energentov in strateških surovin«.
janez6b
19. 07. 2011 14.11
ako dolgo lahko še traja vojna v Libiji? Kako dolgo zavezništvo Nato še lahko bombardira sile voditelja Moamerja Gadafija, koliko časa se Gadafi še lahko upira? Libijska sestavljanka ima mnogo neznank, ki upornikov ne zanimajo. Oni so namreč pehota, ki koraka po poti med Brego in Adždabijo, tako kot ji to omogoča Nato. Glavno besedo ima seveda Washington, čeprav stoji v ozadju. Razmere na terenu ne kažejo na hitro zmago sil Nata nad vojsko od Gadafija, ugotavlja komentator beograjske Politike Miroslav Lazanski na polagi lastnih doživetij na terenu v Libiji. Profesor Jean Bricmont pa pojasnjuje, da gre za humanitarni imperializem, ki je ideologija, ki opravičuje vojaško posredovanje proti suverenim državam v imenu demokracije in varovanja človekovih pravic. Razlog je vedno enak: prebivalci so žrtev krutega diktatorja, zato je treba ukrepati. Libija je po Bricmontovih besedah posebna, ker vojaški poseg omogoča resolucija varnostnega sveta OZN, ki pa je bila sprejeta v nasprotju s predpisi OZN o človekovih pravicah. Zaradi tega je s pravnega stališča sporna. Dejansko je rezultat večletnega lobiranja za priznanje pravice do intervencije. Profesor Bricmont pravi, da je po svetu veliko takšnih konfliktov, kot je v Libiji, pa ni bilo posredovanja, čeprav bi z njim rešili številna življenja. Hkrati pa je lahko ob uporabi enakih argumentov, kot so bili uporabljeni za napad na Libijo, vsakdo kadar koli napade vsakogar. Če bi spremenili mednarodni predpis, da bi zagotovili pravno podlago za posredovanje, bi dobili vojno vseh proti vsem. Zagovorniki posredovanja na to nimajo odgovora. Takšni posegi povzročijo tudi, da se začnejo države, ki ugotovijo, da so na muhi ZDA, bolj oboroževati. Gadafi je povedal voditeljem članic Arabske lige, da se jim lahko zgodi enako kot njemu, čeprav so vsi zavezniki ZDA. Tudi nekdanji iraški voditelj Sadam Husein je bil zaveznik ZDA, pa vemo, kaj se mu je zgodilo. Napad na Libijo utegne povzročiti novo oboroževalno tekmo. Rusija je že napovedala, da bo okrepila svojo vojsko. »Gremo lahko še naprej: če bi Libija imela jedrsko orožje, je nikoli ne bi napadli. Zaradi tega je recimo Severna Koreja nedotakljiva,« pojasnjuje Jean Bricmont.
janez6b
19. 07. 2011 14.08
Libija je po velikosti zlatih rezerv sicer 23. na svetu, celo pred Saudsko Arabijo. Vrednost njihovega zlata je ocenjena na okoli 6,5 milijard dolarjev pri sedanji ceni zlata na svetovnih trgih. To pa je vsota, ki Gadafiju daje možnost, da se proti mednarodnim silam bori še kar nekaj časa. Poleg tega pa v primeru Gadafijevih skrivnih rezerv ne gre le za zlato, ampak tudi za druge dragocenosti, ki jih je menda skril na neznane lokacije za krizne čase. Precej verjetno pa je, da bo njegovo zlato premoženje kmalu vredno še več. Cene zlata se namreč dvigujejo, prav po zaslugi krize v Libiji in okoliških državah ter katastrofe, ki je doletela Japonsko in so prejšnji teden že dosegle rekordno vrednost 1.445,70 $ za unčo. Če gre verjeti napovedi Goldman Sachsa, pa se bodo cene v treh mesecih zvišale na vsaj 1.480,00$.
JezekTekaTeka09
19. 07. 2011 13.28
To ni državljanska vojna to je plemenski nesporazum ...
janez6b
19. 07. 2011 13.23
smrekar a niste bili prepričani da bo te vojne tut konec v nekaj tednih, sedaj koliko časa že traja:)? a leta 2001 si tut naivno verjel da ima Irak polno orožja za množično uničevanje:)? no kje ga imate sedaj.:)?LOL
hellbastard
19. 07. 2011 13.23
slovenija priznava teroriste in al kaido BRAVO napišite na youtube LIBIJA - ZABRANJENA ISTINA da vidite še drugo plat zgodbe :)
janez6b
19. 07. 2011 13.19
To je državljanska vojna Dr. Primož Šterbenc, strokovnjak za mednarodne odnose, gleda na situacijo v Libiji še z drugega, politološko-družbenega zornega kota. In pravi, da je situacija zelo kompleksna in je o njej težko dajati enoznačna mnenja. "Kot humanisti moramo podpreti prizadevanje, da se Gafadijev režim ne bi krvavo znesel na oboroženci in nad civilnim prebivalstvom na severovzhodu Libije. V tem smislu se zdi vojaška akcija primerna," razmišlja, a obenem takoj opozarja: "Nimam pa najboljšega občutka glede vojaške intervencije. Vsaka uporaba vojaške sile na Bližnjem vzhodu s strani Zahoda je običajno kontraproduktivna. Četudi poteka pod domnevo, da se z njo ščitijo civilisti, o upornikih oziroma vstajnikih težko govorimo kot o čistih civilistih, saj so se oborožili in se dvignili v upor. To je državljanska vojna in gre torej za poseg v njo. In v takšnih primerih so se v preteklosti vedno kazali neki prikriti interesi. Ne moremo odpraviti možnosti, da Zahod želi, da se politični vpliv preseli na severovzhod, nad katerim bi imel vpliv." Z intervencijo lahko zdaj v Libiji, tako Šterbenc, Gadafi vzpostavi prepričanje, da so vstajniki pravzaprav orodje Zahoda. "In tudi prebivalci Libije jih lahko označijo za kolaborante, ki so v določenem obdobju sodelovali z Zahodom. Če prihaja do posega, mora biti omejen na preprečevanje možnosti, da bi prišlo do krvavega maščevanja Gadafijevih enot. Če bi kdo sprejel odločitev, da je treba aktivno rušiti Gadafija, bi to zelo destabiliziralo ves položaj. Če Zahod aktivno napade Gafadija, bi zgodba postala podobna iraški," pravi Šterbenc. Zaznava določene tendence evforije, da je Zahod prisiljen v vsem arabskem svetu z vojaško silo pomagati ljudem, ki se borijo za svobodo. "To je totalna iluzija, naivno gledanje. Ljudje se ne borijo le za svobodo, še pomembnejši je ekonomski faktor. Naivno je pričakovati, da bodo tisti, ki so tem krajem vsilili neoliberalni program, nastopili kot veliki rešitelji. In enako je nerealistično pričakovati, da bodo ZDA in drugi zdaj z vojaško akcijo podprli bahrajnske, jemenske upornike. Skratka, čim manj vojaškega interveniranja! Nisem več prepričan, da ne bo vse vrenje, ki je veljalo za spontano, dobilo predznaka, da gre za režirano akcijo Zahoda," sklene Šterbenc. Tale del mi je sploh všeč; strokovnjak iz tega področja govori o naivnosti ovčic, ki je je tukaj gor kar nekaj, za vzorec.
VURDERINGER
19. 07. 2011 13.07
Temu se pravi pa ameriški ritolizniki. Pred nedavnim se je Pahor še slinil Gadafiju in mu lizal papuče ter ga prosil za investicije v SLO, sedaj bi se šel pa njegovega sovražnika !! Vsaj tiho naj bodo, kaj pa ima SLO od vsega tega cirkusa tam dol . Nič !!
anaheim812
19. 07. 2011 12.38
@Grim_reaper zakaj misliš, da palestinske rakete niso zadele nobenih izraelskih civilistov? in kaj ma to veze s tem, da bi mi šli v vojno s hrvati? ne spreminjaj teme, nisem rekel, da zagovarjam ene ali druge, rekel sem samo, da je situacija drugačna ..če pa ti tega ne vidiš, ti ne morem pomagat. in drugič mal bolje preberi, preden me označiš za i.diota
janez6b
19. 07. 2011 12.35
sploh ne presenečajo, sej pred 20 leti so tudi oboroževali AL kaido, da imajo danes nekaj za ustrahovat ovce. Kaj sledu jutri- talibani ali kakšna druga teroristična organizacija??? ki jo bodo priznali kot legitimno oblast.
Uporabnik113189
19. 07. 2011 12.20
Zunanji ministri EU so sicer danes sprejeli sklepe o Libiji, v katerih so prehodni svet priznali kot legitimnega predstavnika libijskega naroda, kar je po besedah ministra Žbogarja "en korak naprej" od dosedanjega stališča EU. Bilo bi lažje, če bi poznali stališče naše vlade in na kakšni osnovi so se zunanji ministri dokopali do takšnega sklepa. Žbogar pač uporablja diplomatski jezik in "ugotavlja" korake naprej ali nazaj v EU. Očitno naša politika nima svoje hrbtenice. Če smo že tako globoko zabredli in nimamo lastnih stališč, potem bi bila najnižja točka, ko bi še obdržali nekoliko časti in ugleda, če bi bili glede NATO intervencije nevtralni. Slovenija zagotovo ne potrebuje intervencije v Libiji in to bi morali povedati odkrito, pa čeprav smo sestavni del EU in NATA. Če pa hočemo obdržati svoj ugled in ponos, potem moramo jasno on glasno izpostaviti svoje nasprotovanje napadom NATA in podpori "upornikom". Več kot očitno je, da EU in odločitve glede Libije nadzorujejo Italija, Francija in Anglija, pod okriljem ZDA. Res me zanima, kaj si o tem mislijo naši severni sosedje, in druge male države podobne naši. Vsi so sumljivo tiho. Torej Žbogar, pamet v glavo in malce poguma ne bo škodilo.
hellbastard
19. 07. 2011 12.09
TRIPOLI - Pobunjenici su, četiri dana poslije početka najveće ofanzive koju su preduzeli od početka rata, uspjeli da uđu u Bregu, gdje su njihov prodor zaustavile mine i žestok otpor libijske vojske.
yarrick
19. 07. 2011 11.45
shinybling88 19.07.2011, 10:37 A da je? ko izraelci uletijo z merkavami ter apači v gazo je vse OK, četudi pri tem ubijejo več deset palestincev? A to zaradi tega, ker palestinski ekstremisti streljajo na NELEGITIMNO državo izrael z raketami, ki nebi zadele niti hiše, kaj šele kaj bolj strateško pomembnega? Se pravi, če gremo v vojno z hrvati, je legitimno vse, samo da se jih rešimo? dobro, gremo pol po sarin,tabun.vx,iperint, črne koze, mod ecoli...pol pa še po kasetno strelivo, protipehotne odskočne mine,atomsko orožje !!! Ti si i.diot ! Če se gredo neke mirovne sile, naj poskrbijo da ne bo prozahodni izrael IN pro vzhodna gaza delala štale.Seveda pa je vse podvrženo toku denarja in tu se resnica in pravičnost ponavadi USTAVI.Kdor ima denar si alhko KUPI pravico, a ni tako? Kdor a ga nima...hja življenje je trpljenje al kaj naj rečem?
Macyy
19. 07. 2011 11.33
Baje bo moral vrniti Pahor dvwe kameli in Kk za obresti. Saj ena dobra novica. Morda bi Kameli obdržali pa bi poslali samo KK.
Vasojevich
19. 07. 2011 11.25
Gadafiju NATO bombe ne mogu ništa GADAFI SIGURAN U TITOVOM BUNKERU (7) Send to friend Print Utorak, 19. Juli, 2011.| Autor: Libijski vođa krije se u atomskom skloništu koje su, po nalogu Josipa Broza, izgradili jugoslovenski građevinci :D
Vasojevich
19. 07. 2011 11.24
SRAM NAJ VAS BO!
pika poka ježek
19. 07. 2011 11.19
Kako pa bo zdaj Pahor prejel darilo - dve čistokrvni kameli??? Kako pa se godi Gadafijevim lipicancem?