Slovenska vlada naj bi v sredo priznala nacionalni prehodni svet v Libiji kot legitimnega predstavnika Libijcev v času do vzpostavitve prehodne oblasti oziroma priprave volitev, je danes v Bruslju nakazal zunanji minister Samuel Žbogar. V sredo bo sicer v Bengaziju državna sekretarka Dragoljuba Benčina, ki bo tja odnesla veliko pošiljko zdravil.
Zunanji ministri EU so sicer danes sprejeli sklepe o Libiji, v katerih so prehodni svet priznali kot legitimnega predstavnika libijskega naroda, kar je po besedah ministra Žbogarja "en korak naprej" od dosedanjega stališča EU. Slovenija je ob tem po ministrovih besedah poudarila, da je treba uskladiti pravni okvir, pod katerim se libijske upornike prepoznava
Na vprašanje, ali bo Slovenija priznala libijski nacionalni prehodni svet, je minister odgovoril, da bo slovenska vlada o tem razpravljala v sredo, in menil, da bo sprejela oziroma priznala nacionalni prehodni svet kot legitimnega predstavnika libijskega ljudstva.
Slovenija v Bengazi pošilja zdravila in državno sekretarko
Sicer pa je danes v Bruslju po besedah vodje slovenske diplomacije več ministrov poudarilo potrebo po humanitarni pomoči v Libiji ter opozorilo na pomanjkanje zdravil, zdravniškega osebja in nujnost oskrbe ranjencev.
Zato obisk državne sekretarke Benčine v sredo v Bengaziju po ministrovih besedah "prihaja ravno ob pravem trenutku". "Državna sekretarka bo s seboj peljala veliko količino zdravil, tako da bo to zelo dobrodošla poteza slovenske strani," je poudaril Žbogar.
Uporniki zavzeli strateško pomembno Brego
Libijski uporniki so danes sporočili, da so prevzeli nadzor nad mestom Brega. "Večji del Gadafijevih sil se je umaknil v Ras Lanuf," je povedal predstavnik upornikov Šamsidin Abdulmolah. Ras Lanuf je še eno naftno središče kakih 50 kilometrov zahodno od Brege. Preostali pripadniki Gadafijevih sil naj bi ostali v industrijskem predelu Brege, kjer so jih uporniki obkolili.
Po navedbah upornikov naj bi obkoljenim vojakom že zmanjkovalo hrane in vode, zato pričakujejo, da se bodo kmalu vdali. Zasedba mesta bi za upornike pomenila veliko zmago, saj bi spet zavzeli pomemben del infrastrukture, nujne za gospodarsko prihodnost Libije. Brega je namreč center za usmerjanje cevovodov iz naftno bogate kotline Sirte.
Boji za zavzetje Brege sicer potekajo že od četrtka, ko so uporniške sile izvedle napad na mesto. To je sicer že večkrat zamenjalo oblast, od aprila pa je bilo pod Gadafijevim nadzorom. Uporniki so predmestje Brege zasedli v petek, nato pa so se umaknili, ko so mesto napadle tudi Natove zračne sile.
Popolna zasedba Brege pa se morda vseeno ne bo zgodila tako kmalu. Po Abdulmolahovih besedah naj bi bilo v mestu veliko protipehotnih min, zasedbo pa dodatno ovirajo tudi raketni napadi iz 20 kilometrov oddaljene vasi Bišr. V spopadih je bilo na uporniški strani ubitih 15 vojakov, 274 pa je bilo ranjenih. Število žrtev med Gadafijevimi silami ni znano.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.