Skrajneži Islamske države (IS) v Iraku so izpustili 49 turških državljanov, ki so jih zadrževali več kot tri mesece, je sporočil turški premier Ahmet Davutoglu. Talce so davi že prepeljali na varno v Turčijo, je dodal.
Šlo je za turške državljane, ki so jih islamisti zajeli ob napadu na turški konzulat v severnoiraškem mestu Mosul 11. junija. Med zajetimi je bil tudi turški generalni konzul. Turška vlada se je doslej sklicevala ravno na te talce, zakaj se ne more dejavneje vključiti v boj mednarodne skupnosti proti IS.
Kot je še povedal Davutoglu, je osvoboditev talcev rezultat "večtedenskega trdega dela", kakih dodatnih podrobnosti pa ni razkril. Napovedal je, da bo skrajšal trenutni obisk v Azerbajdžanu in odpotoval v mesto Urfa na jugu Turčije, da bo osebno pozdravil osvobojene talce.
State Department objavil seznam 50 držav proti IS
Medtem pa je ameriški State Department objavil seznam okoli 50 držav in organizacij, ki so del mednarodne koalicije proti silam Islamske države v Iraku in Siriji. Kot poudarja, pri koaliciji proti IS ne gre le za vojaške operacije, ampak druge dimenzije boja. To so pomoč partnerjem na terenu, zaustavljanje dotoka teroristov in financ, pomoč pri humanitarni krizi in odvzem legitimnosti sovražni ideologiji IS.
Na koalicijskem seznamu so tudi EU, zveza Nato, Albanija, Avstrija, Nemčija, Francija, Nizozemska, Oman, Združeni arabski emirati, Saudska Arabija, Egipt, Japonska, Litva, Kanada in druge države. Med njimi vse nekdanje jugoslovanske republike s Srbijo in Kosovom vred.
Podporo iraški vladi v boju z IS je v petek izrazil tudi Varnostni svet ZN, ki mu je med zasedanjem predsedoval ameriški državni sekretar John Kerry. Izjava Varnostnega sveta ostro obsoja napade IS in drugih teroristov ter poziva članice ZN naj pomagajo iraški vladi.
Vodja misije ZN v Iraku Nikolaj Mladenov je poročal, da Irak potrebuje mednarodno pomoč za obnovo varnosti na svojem ozemlju, katerega precejšnji del je pod nadzorom IS. Mladenov je dejal, da IS s svojo ideologijo sovraštva, strahu in nihilizma predstavlja jasno grožnjo regionalni in mednarodni varnosti ter ogroža sam obstoj države Irak.
MZZ: Slovenija še brez konkretne odločitve glede boja
Slovenija še ni sprejela nobene konkretne odločitve glede boja proti Islamski državi, se pa vključuje v mednarodna prizadevanja za zaustavitev njenih terorističnih aktivnosti, so pojasnili na zunanjem ministrstvu.
Prizadevanja mednarodne skupnosti nimajo formalizirane oblike sodelovanja v smislu formalne koalicije, zajemajo pa več dimenzij, so opozorili. Dodali so, da ni pričakovati, da bi Slovenija sodelovala pri vojaškem delovanju, vendar pa ta prizadevanja vključujejo tudi aktivnosti za zaustavljanje rekrutiranja in dotoka teroristov ter financiranja, usposabljanje lokalnih struktur, pomoč pri reševanju humanitarne krize, de-legitimizacijo sovražne ideologije IS ter zavračanje in obsodbo mednarodnega terorizma.
KOMENTARJI (283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.