Splitski dnevnik Slobodna Dalmacija je v ponedeljkovi izdaji zapisal, da bi lahko vprašanje nasledstva vojaške opreme nekdanje Jugoslavije še poslabšalo odnose med Slovenijo in Hrvaško.
Hrvaška si želi, da bi skupaj s Slovenijo nastopila proti Srbiji in od nje zahtevala odškodnino za vojaško opremo JLA, ki je bila leta 1991 odpeljana v Srbijo. Po pisanju hrvaškega dnevnika pa slovensko obrambno ministrstvo (vsaj v letu 2008) skupaj s Hrvaško ne namerava reševati vprašanja omenjene sukcesije.
Slobodna Dalmacija se v prispevku z naslovom “Slovenija in Srbija si delita naš denar,“ sklicuje na teze nekaterih slovenskih medijev, da Slovenija ne sodeluje v pogajanjih, ker naj bi se že leta 1991 dogovorila s Srbijo.
Hrvaški časnik v nadaljevanju piše, da je celotna oborožitev slovenske Teritorialne obrambe ostala v Sloveniji, medtem ko je hrvaška TO ostala brez orožja, “Tudi največji del oborožitve JLA je bil prepuščen sosednji državi,“ navajajo Hrvati in dodajajo, da niti eden izmed takrat najmodernejših tankov M-84, ki so bili v kontingentu v Pivki, ni bil poslan v Srbijo.
Tajni računi in “Trgovci s smrtjo“
V nadaljevanju avtor prispevka Denis Krnić zapiše, da “obstajajo resni indici, da sta si vodstvi Slovenije in Srbije, brez vednosti drugih držav naslednic, razdelili denar iz nekaterih bank v Veliki Britaniji.“ Avtor se sklicuje na vir blizu hrvaški vladi in kot dokaz zadržanosti Slovenije in Srbije navaja Anglo-jugoslovansko banko iz Londona.
Hrvaška je na računu omenjene banke odkrila 12 milijonov evrov in sprožila sodni spor glede razdelitve tega denarja med vse naslednice SFRJ. Krnić tudi zapiše, da bolje obveščeni zadržanost Ljubljane do Beograda pripisujejo denarju bivše SFRJ, ki se nahaja na različnih bančnih računih po Evropi.
Slobodna Dalmacija skuša svojo tezo dokazati tudi z navedbami iz knjige “Trgovci s smrtjo,“ ki jo je napisal upokojeni častnik Slovenske vojske Brane Praznik. Ta v svoji knjigi med drugim piše, da so Janez Janša in njegovi operativci napadenima Hrvaški ter Bosni in Hercegovini prodali orožje v vrednosti več kot 300 milijonov nekdanjih nemških mark.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.