Hrvaška pogajanja z EU uradno niso ustavljena, neuradno pa obstaja blokada, ki se vleče iz leta 2006 v nekaterih poglavjih in ki jo izvaja ena izmed držav EU, je danes dejal hrvaški premier Ivo Sanader, ki sicer ni omenil imena države, je pa omenil, da je v ozadju predvsem vprašanje hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC). Iz njegovih besed je razvidno, da bi ta država lahko bila Slovenija.
Sanader je izjavil, da obstaja rešitev za problem, ki ga je z EU, Italijo in Slovenijo izzvala uveljavitev hrvaške ERC tudi za članice EU od začetka leta. Sicer pa vnovično ni hotel povedati kakšne rešitve bo predlagala Hrvaška. "Rešitve so v pogovorih in dogovorih. Ob zadrževanju ERC in izvajanju ERC obstajajo rešitve za problem, ki je izzval nezadovoljstvo tako Italije kot Slovenije," je še povedal Sanader pred današnjo sejo predsedstva njegove Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ).
Sanader: Hrvaška je na poti v EU
Sanader je dodal, da je Hrvaška na dobri poti proti EU. Ponovil je, da bo Zagreb storil vse za uspešno sklenitev pogajanj za vstop v unijo ter da ne bo dajal povoda za kakršno koli blokado pogajanj.
Glavni hrvaški pogajalec z EU Vladimir Drobnjak je izjavil, da slika pogajanj ni ne rožnata ne črna, ter da imajo pogajalci še veliko dela. "Vsekakor, stanje glede ERC se odraža na ritmu pogajanj in ne bi bilo korektno povedati, da se ne odraža, ker omenjeno stanje zahteva svoje. Sicer pa je dovolj prostora za pospešeno delo in nameravamo ga maksimalno izkoristiti, ne samo skozi kakovost pogajanj, ampak tudi s potrditvijo hrvaške verodostojnosti," je povedal Drobnjak.
Sanader je še poudaril, da bo Hrvaška v peti prestavi nadaljevala približevanje uniji ter da je od vseh ministrov zahteval izvajanje nujno potrebnih reform, posebej v pravosodju. Zanikal je ugibanja o zamenjavi pravosodne ministrice Ane Lovrin zaradi zastojev v pravosodni reformi in hkrati v pogajanj o tem področju z EU.
Hrvaška pojasnjuje situacijo glede ERC
Zagreb je v minulih dneh državam članicam EU posredoval dokument, t. i. non-paper, v katerem je skušal pojasniti situacijo glede hrvaške ERC in kronologijo dogajanja v zvezi s tem v zadnjih letih. Na slovenskem zunanjem ministrstvu so povedali, da dokumenta zaenkrat niso prejeli.
Kot ob sklicevanju na neimenovani diplomatski vir piše Večernji list, je Zagreb v t. i. non-paperju podal 'osnovno argumentacijo' glede ERC, pri čemer pa ni niti predlagal kakršne koli rešitve spora niti potrdil, da se ERC za članice unije ne uveljavlja.
Kot še piše, naj bi bili odnosi med Zagrebom in Ljubljano sedaj znova v fazi tihe diplomacije. Izključeno naj tudi ne bi bilo, da hrvaška vlada po tihem računa, da Bruselj vendarle ne bo dopustil popolne destabilizacije Hrvaške, glede na njeno vlogo v regiji.
Taktika Zagreba je krizo glede ERC reševati čim bolj diskretno in se tako tudi izogniti kompromitiranju na domačih tleh. Poleg tega naj bi hrvaška vlada trenutno hitela s pripravami na pospešena pristopna pogajanja z EU, do katerih naj bi prišlo v drugi polovici 2008, ko bo krmilo unije prevzela Francija.
Hrvaška pravosodna ministrica Ana Lovrin je deležna vse večjih očitkov, naj zapusti položaj, potem ko so se mediji razpisali, da pristojni organi nimajo pravice kaznovati ribičev, ki bi kršili določila ekološko-ribolovne cone. Ministrica vse očitke zavrača. Kot je povedala za hrvaško nacionalno televizijo, ima policija vsa pooblastila, da kršitelje kaznuje, zato nima namena odstopiti. Po mnenju nekaterih strokovnjakov bi namreč morali najprej spremeniti zakon o prekrških, kar pa pristojni niso storili.
Lovrinova je v nedeljo zanikala poročanje Jutarnjega lista glede izvajanja določil o zaščitni ekološko-ribolovni coni (ERC) v Jadranu tudi za članice Evropske unije. Zagrebški časnik je namreč poročal, da hrvaška policija zaradi ribolova v ERC ne more kaznovati slovenskih in italijanskih ribičev, ker je potrebno uskladiti zakon o prekrških z zakonodajo glede ERC.
Lovrinova pa je izjavila, da hrvaška policija lahko na podlagi pomorskega zakonika kaznuje krivolov v ERC. "Zakonik eksplicitno določa, da imajo pristojni hrvaški organi pravico in dolžnost ukrepati v smislu zaščite in izkoriščanja naravnih bogastev na tem območju. Sam ERC ni ozemlje Hrvaške. Sicer pa ima v skladu s konvencijo o pomorskem pravu, na temelju katere je sprejet tudi kot poseben zakon - pomorski zakonik, Hrvaška suverene pravice glede izkoriščanja in varstva naravnih bogastev na tem območju," je dejala Lovrinova. Dodala je, da pomorski zakonik predvideva tudi prekrške, ki jih je v območju ERC možno storiti.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.