Po podatkih Ministrstva za zunanje zadeve Republike Slovenije je iz Tyra v Libanonu v Larnako na Cipru prispel en slovenski državljan. Libanon je zapustil z nemško skupino. V Libanonu, natančneje v mestu Sidon, so ostali še štirje slovenski državljani, ki pa še ne nameravajo zapustiti države.
Nadaljevanje silovitih spopadov v Libanonu
Izraelski vojaki in skrajno libanonsko gibanje Hezbolah sta nadaljevala izmenjavo ognja okoli mesta Bint Džbeil na jugu Libanona, kjer je oporišče Hezbolaha in domnevno tudi njegovo regionalno središče. V spopadih v predmestju sta bila v ponedeljek ubita najmanj dva izraelska vojaka in trije pripadniki Hezbolaha. V izraelskem letalskem obstreljevanju mesta Nabatijeh na jugu Libanona pa je bila ubita sedemčlanska družina, tudi dva otroka, ko so izraelski izstrelki povsem uničili njihovo hišo.
Hezbolah pa je na sever Izraela danes ponovno izstrelil več deset raket. Tarči obstreljevanja sta bili najprej manjši mesti Safed in Naharija, pri čemer ranjenih ni bilo, kasneje pa so rakete zadele še tretje največje izraelsko mesto Haifa. Po dosedanjih podatkih sta bila pri tem zadeta neka hiša in avtobus. Ranjenih je najmanj pet ljudi.

Izraelska vojska medtem preiskuje, ali je bil izraelski helikopter v ponedeljek na severu Izraela sestreljen v prijateljskem ognju ali je strmoglavil zaradi tehnične napake.
Poveljnik izraelske vojske v zahodnem sektorju južnega Libanona Hemi Livni je danes zatrdil, da bo kopenska ofenziva Izraela ostala v mejah južnega Libanona in se ne bo razširila na ostale dele države. "Cilj je uničiti infrastrukturo Hezbolaha, ki je na dosegu. To pomeni v južnem Libanonu in ne izven njega," je za izraelski vojaški radio dejal Livni in zatrdil, da ne ve za nobene načrte o prodiranju 70 kilometrov globoko v Libanon.
Namestnik izraelskega premiera Šimon Peres pa je v današnjem govoru v izraelskem parlamentu Libanonce pozval, naj razorožijo Hezbolah in sklenejo mir z Izraelom. Obenem je poudaril, da je v zmago prepričan: "V tej vojni zmaga proti teroristom nima alternative. Moralno je Hezbolah že poražen, poražen pa bo tudi vojaško."Hezbolah je naredil strateško napako, ko je domneval, da lahko "z 12.000 raketami zlomi izraelski duh," je še dodal.
Olmert izključil možnost hitrega premirja
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je iz Libanona prispela v Izrael, kjer se je danes sestala z izraelskim premierjem Ehudom Olmertom.

Pred srečanjem z Olmertom je ameriška državna sekretarka izjavila, da je napočil čas za "nov Bližnji vzhod" in da bo "trajna rešitev okrepila sile miru in demokracije v regiji".
Izrael pa je danes zatrdil, da bo nadaljeval vojno proti libanonskemu skrajnemu gibanju Hezbolah, in tako izključil vsako možnost za hitro prekinitev ognja, ki bi končala krvavi konflikt v Libanonu. "Izrael je odločen nadaljevati boj proti Hezbolahu," je na skupni novinarski konferenci z Riceovo poudaril izraelski premier Ehud Olmert.
"Nismo v vojni z libanonsko vlado ali libanonskim narodom. V vojni smo s Hezbolahom," je ob tem, ko je izključil možnost hitrega premirja, še ponovil Olmert.
Riceova pozvala k prekinitvi ognja
Riceova je sicer med ponedeljkovim nenapovedanim obiskom v Libanonu pozvala k prekinitvi ognja, vendar ne za vsako ceno. "Zagotovi moramo, da se ne bodo znova vzpostavile prejšnje razmere," je dejala.
Kot je znano, so ZDA odklonile pozive, naj pritisnejo na Izrael, da ustavi vojaško ofenzivo na Libanon, saj so prepričane, da ima slednji pravico do samoobrambe in da je vir konflikta predvsem gibanje Hezbolah. Zato se Riceova z voditelji Hezbolaha ne bo sestala, prav tako ne s predstavniki njegove zaveznice Sirije. "Sirija ve, kaj mora narediti, Hezbolah pa je vir problema", je dejala.

Po navedbah libanonskih virov je Riceova na obisku v Libanonu vztrajala, da se mora Hezbolah pred sklenitvijo kakršnega koli premirja umakniti z južne libanonske meje in osvoboditi izraelska vojaka, katerih zajetje je 12. julija sprožilo izraelsko ofenzivo na Libanon.
EU napotila strokovnjake v Libanon in Ciper
Evropska unija je danes napotila v Libanon in na Ciper strokovnjake za ukrepanje ob kriznih razmerah, da bi ocenili potrebe po človekoljubni pomoči na terenu in koordinirali nudenje pomoči EU v teh dveh državah. Strokovnjaki ne bodo sodelovali pri konkretnih reševalnih aktivnostih, temveč bodo predvsem strokovno preučili razmere na kriznem žarišču.
Evropska unija pa je hkrati pozvala Izrael in libanonsko gibanje Hezbolah, naj omogočita varen dostop uslužbencem mednarodnih človekoljubnih organizacij do prizadetih v nasilju na jugu Libanona. "Položaj se ni bistveno spremenil. Še vedno imamo probleme s skrbjo za varnost naših konvojev," je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Amadeo Altafaj Tardio.
Po njegovih besedah imajo podobne težave prav vsi humanitarni delavci, zato je pozval sprti strani, naj sodelujejo z mednarodnimi organizacijami in drugimi agencijami ter jim omogočijo varen prehod na najbolj prizadeta območja. "Upamo na izboljšanje razmer v prihodnjih dneh, saj je življenjskega pomena, da pomoč pride tja," je poudaril.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.