
Tadej Labernik je pojasnil, da ga je za kandidaturo prosil posebni odposlanec EU za Črno goro Miroslav Lajčak, poklicali pa so ga tudi iz kabineta visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane.
Poleg slovenskega diplomata sta kandidata za predsednika črnogorske republiške referendumske komisije še Madžar Jozsef Pandur, ki je član skupine Evropske unije za pogovore o referendumu o neodvisnosti Črne gore, in Hansjörg Eif, nemški veleposlanik v nekdanji SFRJ. Blok za neodvisnost Črne gore in blok za ohranitev skupnosti SČG naj bi se še danes sestala in nato skupaj predlagala enega od treh kandidatov, tega pa mora nato potrditi še parlament.
Predsednik naj bo tujec
Da mora biti predsednik črnogorske referendumske komisije tujec, določa zakon o referendumu o državnopravnem statusu Črne gore, ki ga je skupščina sprejela 1. marca, ko je zanj glasovalo 60 od 70 navzočih poslancev. Referendumska komisija ima 16 članov, predsednika in tajnika. Predsednik ima pravico do glasovanja le v primeru neodločenega izida, ko komisija odloča o kakšnem vprašanju.
Referendum o državnem statusu Črne gore bo 21. maja, referendumsko vprašanje pa se bo glasilo: "Ali ste za to, da Črna gora postane neodvisna država s polno priznano mednarodnopravno subjektiviteto?"
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.