Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) ponovno zahteva skupno zastopstvo slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Zakonske osnove sedaj zagotavlja tudi avstrijska ustava, so zatrdili na novinarski konferenci. NSKS je pozval Zvezo slovenskih organizacij (ZSO) in Skupnost koroških Slovencev (SKS), da se do konca marca opredelita o zahtevi. Zmaga Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ) na nedavnih deželnozborskih volitvah na avstrijskem Koroškem pomeni premik na desno, ki ga prej še niso doživeli, je na prvem srečanju z novinarji po volitvah ugotovil predsednik NSKS Matevž Grilc.
Glede na dejstvo, da so predstavniki BZÖ, ki imajo v deželni vladi odslej absolutno večino, v deželnem zboru pa relativno, izražali slovenski manjšini nenaklonjena stališča in ker je za manjšinska vprašanja pristojna avstrijska vlada, Grilc ne vidi smisla, da bi si NSKS prizadeval za navezovanje stikov z novo deželno vlado. Toliko bolj potreben je po oceni NSKS sedaj skupen nastop slovenske manjšine. "Osnovni pogoj za smiselno ureditev manjšinskih vprašanj je sprememba organizacijskih struktur manjšine," je poudaril predsednik NSKS in pojasnil, da naj bi koroški Slovenci končno dobili "skupno zastopstvo, ki je demokratično izvoljeno in ki zajame vso pluralnost v manjšini".
Za enotno zastopstvo
Ker po Grilčevem prepričanju med manjšino "ni takšnih ideoloških razlik, ki bi utemeljevale dve, tri organizacije", je NSKS v pismu pozval ZSO in SKS, naj se do konca marca opredelita do predloga o ustanovitvi skupnega zastopstva. Predstavnike vanj naj bi volili vsi funkcionarji in odborniki slovenskih društev na avstrijskem Koroškem, ki naj bi jih bilo okoli tisoč. Za zastopstvo, ki naj bi bilo edino legitimirano predstavniško telo koroških Slovencev, pa so sedaj zagotovljeni tudi zakonski pogoji.
Kot je namreč pojasnil podpredsednik NSKS Rudi Vouk, novo dopolnilo 120. člena avstrijskega ustavnega zakona omogoča interesnim združenjem ustanovitev samoupravnega organa.
Manjšini poslej nihče več ne bi mogel očitati, da ni enotna, obenem pa bi se njihova organizacijska struktura spremenila od sedanjih "prosilcev za pomoč v enakopravne partnerje". NSKS pri ustanavljanju skupnega zastopstva pričakuje tudi odločno pomoč iz Slovenije.
Predsednik NSKS Grilc je danes v imenu svoje organizacije izrazil veselje na nedeljsko zmago kandidata slovenske Enotne liste (EL) Franca Jožefa Smrtnika na nedeljskem drugem krogu volitev župana v Železni Kapli. Grilc je pri tem spomnil, da je Smrtnik znan kot odločen zagovornik pravic koroških Slovencev. Novembra leta 2005 se je celo z verigo priklenil na dvojezično krajevno tablo v Beli pri Železni Kapli in pri njej vztrajal več dni in noči, ker jo je tedanji deželni glavar Jörg Haider ukazal odstraniti.
Ker so Smrtnika za župana potrdili tudi številni nemško govoreči volivci, med njimi očitno tudi podporniki BZÖ, je to za Grilca dokaz, da je prebivalstvo v odnosu do slovenstva na avstrijskem Koroškem precej bolj razvito od uradnih predstavnikov oblasti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.