"Za zmago zla je potrebno le, da dobri ljudje ne storijo ničesar," je Zuzana Čaputova, ki se je v predsedniški kampanji predstavila predvsem kot glasna aktivistka proti korupciji, nedavno zapisala na svoji Facebook strani, kjer poziva 4,4 milijona slovaških volivcev, naj ji v drugem krogu predsedniških volitev namenijo svoj glas. V njem se bo pomerila s podpredsednikom Evropske komisije Marošem Šefčovičem, a ta bo, če se bodo uresničile napovedi javnomnenjskih raziskav, ostal praznih rok.
Slovaško je v zadnjih mesecih navdušila politična novinka, kandidatka zunajparlamentarne stranke Napredna Slovaška (PS), ki jo podpira tudi aktualni predsednik Andrej Kiska. Ženska z dvema desetletjema odvetniških izkušenj in protikorupcijska aktivistka. Bitko za predsedniški stolček je Čaputova tako začrtala kot bitko med dobrim in zlim, in leto dni po odmevnem umoru slovaškega novinarja Jana Kuciaka mnogi volitve vidijo kot ključni preizkus za slovaško družbo. Prav jeza, ki leto dni po umoru še vedno prežema slovaško družbo, bi lahko predstavljala ključni in odločilni faktor na volitvah - ter tudi razlog, zaradi katerega se je Čaputova odločila za kandidaturo.
"Če zmaga, bo to dokaz, da je večini Slovakov mar za njihovo državo, ter da imajo dovolj korupcije in kriminalnega sistema" nekdanjega premierja Roberta Fica, meni Matus Kostolny, glavni urednik liberalnega častnika Dennik N.
'Na nek način postaja kot slovaški Macron'
"Če Čaputova v soboto zmaga, kar je zelo verjetno, bi to lahko imelo dolgosežne politične in generacijske spremembe v slovaški politiki po dolgem obdobju vladanja Ficove populistične stranke Smer," pa je za BBC dejal politični analitik Milan Nic.
"Je verodostojna, neodvisna od esteblišmenta in predstavlja pozitivno spremembo. Na nek način postaja kot slovaški Macron," še dodaja. "Zmaga za Čaputovo bi predstavila drugačen obraz srednje in vzhodne Evrope, pokazala, da obstaja alternativa za neliberalne sile in centralistično politiko, ki se je razvila na Madžarskem in na Poljskem."
Nic še meni, da bi izvolitev ločene matere samohranilke, ki ni del vladajočega esteblišmenta, pomenila prelomnico, ne samo za Slovaško, temveč za celotno regijo.
In vsekakor se je 45-letnica uspela približati velikemu številu volivcev, kljub temu, da so jo njeni liberalni pogledi pri nekaterih vprašanjih, kot so pravice skupnosti LGBT, je namreč zagovornica registracije istospolnih zvez, ki ne zavrača niti posvojitev otrok s strani istospolnih partnerjev, odtujili od bolj konservativnih volivcev v tej pretežno katoliški državi. "Zanašam se na tradicionalne krščanske vrednote, kot sta sočutje in ljubezen do bližnjega ter do ljudi, ki pripadajo manjšinam," pravi Čaputova.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.