
Problematična pa bi lahko bila volilna udeležba, saj bo referendum veljaven le, če se ga bo udeležila več kot polovica volilnih upravičencev. Vendar pa ankete pred glasovanjem kažejo, da naj bi se na volišča odpravilo med 61 in 69 odstotki volilnih upravičencev.
Slovaška je za članstvo v Evropski uniji zaprosila junija 1995, k pristopnim pogajanjem pa je bila povabljena decembra 1999. Pogajanja z EU so lahko stekla šele po koncu obdovja vlade premierja Vladimirja Mečiarja, sicer očeta slovaške osamosvojitve, ki je vodil državo v letih od 1993 do 1998. Mečiar je namreč državo s svojim avtoritarnim vodenjem skoraj pahnil v zunanjepolitično osamitev.
Pot v Evropo prek Mečiarjevega "trupla"
Slovaška pot v EU je gotovo najbolj pestra med kandidatkami. Zaradi korupcijskih škandalov in samopašne vladavine nacionalista in populista nekdanjega premierja Mečiarja, so pogajanja z Brusljem stekla kot zadnja, šele z letom 2000. Pet in pol milijonsko Slovaško pa tudi zdaj pretresa afera, tokrat s površno predreferendumsko pripravo sicer proevropske vlade. Ta je med drugim zaradi avtorskih pravic morala umakniti pesem predvideno za himno kampanje. Pred lanskoletnimi volitvami na Slovaškem je Zahod Slovaški pred volitvami bolj ali manj odkrito pokazal, da bi morebitna Mečiarjeva zmaga in njegova izvolitev na vodilno mesto v državi močno zmanjšala možnosti države za vstop v EU in zvezo Nato.
Verjetno tudi zaradi poznega začetka resnega povezovanja v EU je bila Slovaška s strani Bruslja v zadnjih letih deležna kritik in spodbud, naj hitreje usklajuje nacionalno zakonodajo z evropskim pravnim redom. Evropski komisar za širitev Günter Verheugen, ki se je v začetku meseca mudil na Slovaškem, je zadovoljen ugotovil, da članstvo v povezavi podpirajo vse parlamentarne stranke, manj zadovoljen pa je bil s pripravami Bratislave na črpanje finančnih sredstev iz evropskih skladov in uspešnostjo boja proti korupciji, čeprav je obenem izrazil prepričanje, da bodo Slovaki tudi te težave premagali.
Slovaška bo tako peta od desetih prihodnjih članic povezave, ki bo izvedla referendum o vstopu v unijo. Referendum je prva izvedla Malta, sledile pa so Slovenija, Madžarska in minuli konec tedna še Litva. V vseh omenjenih državah je referendum uspel. Med ostalimi kandidatkami za članstvo v EU se na referendum pripravljajo še na Poljskem in Češkem, kjer bo referendum junija, ter Estonija in Latvija, ki ga načrtujeta v septembru. Na Cipru referenduma o vstopu v EU ne bo.