Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je ob predstavitvi programa te institucije za leto 2012 v Evropskem parlamentu med drugim izpostavil nujnost gospodarske rasti. "Dokazati moramo, da je EU pravo sredstvo za izhod iz krize," je dejal.
Po njegovih besedah se lahko strategija Evropa 2020 brez rasti znajde v začaranem krogu, zato moramo državam dati politično spodbudo pri reševanju gospodarske krize. "Rast, ki jo moramo doseči v Evropi, mora temeljiti na ustvarjanju trajnostnih delovnih mest," je pred poslanci v Strasbourgu poudaril predsednik komisije. Socialni dialog pa je po njegovem zdaj pomembnejši kot kdaj koli prej. "Prihodnje leto bomo precej napredovali na področju zelene rasti, ki jo potrebujemo bolj kot kdaj koli," je še napovedal predsednik Evropske komisije. Zato bo treba po njegovih besedah povezati že obstoječe strategije, da bi dosegli preboj glede zelene rasti.
Unija mora biti po mnenju Barrosa prihodnje leto dejavna tudi v južnem Sredozemlju. "Podpreti moramo dolgoročno stabilnost in varnost držav tega območja, kar je tudi v našem interesu," je dejal. "Potrebujemo duh solidarnosti med evropskimi državami in evropskimi institucijami," je še poudaril predsednik Evropske komisije ter se zavzel za tesnejše sodelovanje med Evropsko komisijo in Evropskim parlamentom.
Predstavitvi prioritet komisije je sledila razprava, v kateri je več poslancev opozorilo, da program komisije za leto 2012 ne upošteva trenutnih razmer v EU in območju evra. Med njimi je bila tudi Rebecca Harms (Zeleni), ki je dejala, da gre za "bussines as usual", kot ga poznamo že iz prejšnjih programov.
"Slišali smo običajen program," se je z njo strinjal tudi Italijan Mario Borghezio iz skupine Evropa svobode in demokracije (EFD). Dodal je, da ne verjame, da EU lahko reši Italijo ali Grčijo. Problem pa je po njegovem v tem, da EU finančnemu svetu ne pristriže kril.
So se pa poslanci strinjali, da je vzpostavljanje novih delovnih mest nujno za rast v Uniji. "Vsak ukrep v EU mora prispevati k ustvarjanju delovnih mest," je tako v imenu Evropske ljudske stranke (EPP) poudaril poslanec Jozsef Szajer (EPP). Catherine Trautmann (S&D) pa je opozorila na nujnost zaposlovanja mladih, saj, kot je menila, ti ne bodo zaupali politiki, če ne dobijo dela.
Malcolm Harbour iz vrst konservativcev (ECR) je dejal, da si njegova skupina prihodnje leto ne želi dejanj, ki bi spodkopavala gospodarsko rast. Tak ukrep je po njegovih besedah davek na finančne transakcije, ki bo zmanjšal prihodke gospodarstva. "To mora biti leto fiskalne solidarnosti, leto, v katerem bomo videli prve sadove lizbonske pogodbe na področju zunanje in varnostne politike, in mora biti leto, ko se bomo z večstranskih trgovinskih sporazumov preusmerili na dvostranske sporazume z najpomembnejšimi partnerji," je menil Andrew Duff iz vrst liberalcev (Alde).
"Evropa po mojem mnenju ni ne solidarna ne ekološka, Govorite o novih delovnih mestih, brezposelnost pa narašča," pa je bil do predstavljenega kritičen Patrick Le Hyaric (GUE/NGL).
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.