Tujina

Slabša socialna varnost otrok v vzhodni Evropi

Ženeva, 04. 11. 1999 18.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Deset let po padcu berlinskega zidu se je smrtnost otrok v vzhodnoevropskih državah sicer zmanjšala, njihova socialna varnost pa je slabša. Pogosto so žrtve vojn, bolezni, družinskih ločitev in propadajočih šolskih sistemov, ugotavlja poročilo raziskovalnega centra Innocenti iz Firenc, ki deluje v okviru Sklada ZN za pomoč otrokom (UNICEF).

Raziskava zajema skupno 27 držav, in sicer nekdanje sovjetske in jugoslovanske republike, Poljsko, Češko, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo in Albanijo. V tretjini omenjenih držav so izbruhnili oboroženi spopadi. Lani je le trem državam regije uspelo preseči bruto domači proizvod iz leta 1989. To so Slovaška, Poljska in Slovenija. Samo v Sloveniji in na Češkem je stopnja smrtnosti otrok primerljiva s stopnjo v zahodnoevropskih državah.

V vzhodnoevropskih državah so se vnovič pojavile bolezni, značilne za revne države, kot sta davica in tuberkuloza, število oseb, okuženih z aidsom, se je v zadnjih treh letih povečalo za 900 odstotkov, še posebej med mladimi odvisniki od drog in brezdomci.

V Rusiji se je število samomorov med dečki od 14 do 19 let v obdobju od leta 1989 do 1997 za več kot podvojilo. V Rusiji narašča tudi število t. i. ''socialnih sirot''. UNICEF ocenjuje, da je od leta 1990 do 1995 brez staršev ostalo 500.000 ruskih otrok.