Od avgusta lani pa do konca julija letos se je bogastvo najbogatejših Kitajcev skrčilo za neverjetnih 160 milijard dolarjev, razkriva študija Wealth-X. Večina izgube je sicer posledica slabih razmer na kapitalskem trgu.
Število ultra bogatih Kitajcev, kamor spadajo tisti, ki imajo več kot 30 milijonov dolarjev, se je skrčilo za 2,3 odstotka, njihovo premoženje pa za 7 odstotkov, na okoli 1,6 bilijona dolarjev.
Direktor Wealth-X Mykolas Rambus pravi, da so bili najhuje prizadeti tisti, katerih premoženje je v obliki nepremičnin ali tovarn locirano v obalnih delih Kitajske, saj se industrijska proizvodnja seli v notranjost države. "Dober primer je regija Guangdong, kjer je mogoče najti vse več zapuščenih tovarn," pravi Rambus.
Za sedem odstotkov se je skrčilo tudi premoženje vseh ultra bogatih Azijcev skupaj. Še vedno pa z nekaj več kot 6 bilijoni evrov niso revni. Na skrčenje bogastva so vplivale zaostrene razmere v "veliki trojki" – Japonski, Kitajski in Indiji, kjer skupaj živi kar 75 odstotkov ultra bogatih Azijcev.
Po drugi strani pa Rambus pravi, da se število ultra bogatih, ki končajo v bankrotu, ni spremenilo. "Azijski bogataši niso obubožali, le njihove naložbe so precej manj dobičkonosne," meni.
Prav tako kot kitajski so jo slabo odnesli tudi japonski bogataši. Zaradi slabe situacije na kapitalskih trgih, skrčene industrijske proizvodnje zaradi krize in posledic cunamija se je njihovo premoženje skrčilo za kar 190 milijard dolarjev. Z 12.830 ultra bogatimi je sicer Japonska domovina največ azijskim milijarderjem.
Čeprav azijska gospodarstva še vedno rastejo, Rambus tako ocenjuje, da je tudi tukaj prišlo do upočasnitve hitrega naraščanja proizvodnje in bogastva
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.