Kajenje je prepovedano v vseh javnih zgradbah, pisarnah, barih, restavracijah, diskotekah in hotelih, dovoljeno je le v posebej označenih in ločenih prostorih s prezračevalnim sistemom. Kdorkoli bo v prostoru, v katerem je kajenje prepovedano, prižgal cigareto, lahko pričakuje kazen v višini najmanj 27 evrov, če pa bo kadil v prisotnosti otrok in nosečih žensk, bo kazen znašala do 600 evrov.
Zakon, ki ga je predlagal minister za zdravje Girolamo Sirchia, je sporen predvsem zato, ker od lastnikov restavracij in barov zahteva, da pokličejo policijo takoj, ko bo nekdo prižgal cigareto. V nasprotnem primeru bo lastnik moral plačati globo v višini od 220 do 2200 evrov, v najslabšem primeru pa bodo lokal zaprli.
"Skoraj vse moje stranke so prijatelji in znanci in še na misel mi ne pride, da bi poklicala policijo," pravi lastnica kavarne v središču Rima Rosanna. Prav tako je zaskrbljeno osebje v bližnji kavarni Sloppy Sam. "Približno 90 odstotkov naših strank kadi. Kdo ve, ali bodo prihajali tudi v prihodnje," se sprašujejo. Nekateri o omenjenem zakonu govorijo kot o fašističnem ukrepu, veliko lastnikov restavracij in gostiln pa se boji, da bodo po uvedbi zakona izgubili stranke.
Zakon predpisuje posebne prostore za kadilce in posebne naprave za prezračevanje. Trenutno ima označene prostore za kadilce le šest odstotkov vseh italijanskih restavracij, druge pa si bodisi ne morejo privoščiti, da bi svoje prostore spremenile v nekadilske, saj takšna preureditev stane med 20 in 30 tisoč evrov.
V Neaplju so že potekali prvi protesti proti novemu zakonu, in sicer so na nedavni filmski premieri tisti, ki so imeli pri sebi zavitek cigaret, lahko vstopili brezplačno. Nasprotno pa je s sprejetjem zakona zadovoljen protikadilski lobi. "Končno imamo možnost, da gremo na kosilo brez tveganja zastrupitve," pravi italijanska igralska Barbara D'Urso.
V Italiji, kjer je cigareta ob jutranjem espressu del življenjskega sloga, je 18 milijonov kadilcev, kar je dobra četrtina vsega prebivalstva države.