Smrt tiskovnega predstavnika skrajne sunitske skupine Islamska država (IS) Abu Mohameda al Adnanija je še ena v vrsti smrti pomembnih ljudi iz vrst IS. Džihadisti so sporočili, da je umrl kot mučenik, ko je nadzoroval vojaške operacije v sirskem mestu Alep.
Njegova smrt je dokaz, da je skupina pod velikim pritiskom – tako v Siriji kot v Iraku. IS je ostala brez osebe, ki je sodeloval pri rojstvu kalifata, bil je v sami sredici vodstva. Veljal je za člana IS z najdaljšim stažem. Znan je bil predvsem po zvočnih posnetkih na spletu, v katerih je nasprotnikom grozil z napadi džihadistov. Pogosto je tudi pozival volkove samotarje, naj izvajajo napade na Zahodu. Podatki celo kažejo na to, da je prav on ukazal in organiziral napade v Istanbulu, Parizu in Bruslju. V javnosti so ga nazadnje slišali maja, ko je muslimane pozival k napadom na Zahodu.
Džihadisti so v preteklih mesecih izgubili že več pomembnih predstavnikov. V zadnjih 18 mesecih so ostali brez vodje IS v Afganistanu in Pakistanu Hafiza Sajeda, julija letos je umrl visok vojaški poveljnik IS Abu Omar al Šišani, marca tudi Abdela Rahmana al Kadulija, ki je bil najverjetnejši naslednik vodje IS Abu Bakra al Bagdadija.
A ameriški analitiki pravijo, da je še prekmalu govoriti, da je IS premagana ali v zatonu. Res je, da se mora IS boriti na številnih frontah, kar ji jemlje kar veliko moči, a še vedno ni popolnoma izčrpana. Prav v zadnjem radijskem nagovoru je Adnani dejal, da ne bodo premagani, tudi če "sovražniki" zasedejo vsa njihova mesta, tudi "prestolnico" Rako. Opozoril je, da bodo premagani takrat, ko več ne bodo imeli volje in želje bojevati se.
Torej je tudi Adnani na nek način potrdil, da izgubljajo teritorij.
In res je bil slab mesec za IS. V tem času je namreč skupina ostala brez skoraj 15 odstotkov ozemlja, ki se razteza na območju Sirije in Iraka in je bil v začetku leta 2016 še v njihovih rokah. Podobno se dogaja tudi v Libiji in območjih Egipta.
Iraški Mosul je že od 10. junija 2014 v rokah IS, a zadnji boji kažejo, da iraška vojska in kurdske pešmerge odlično napredujejo. Deli mesta so že osvobojeni, gre pa tudi za simbolno osvoboditev, saj je al Bagdadi prav v tem mestu razglasil rojstvo kalifata.
Iraški premier Haider al Abadi je svojemu narodu obljubil, da bodo do konca leta osvobodili Mosul.
Pred dnevi so iraške sile, podprte z zračnimi napadi koalicije, skrajneže IS pregnale tudi iz strateško pomembnega mesta Kajara. Prav to mesto velja za ključno izhodišče za ofenzivo na Mosul, zadnjo veliko urbano utrdbo skrajnežev iz vrst IS v Iraku.
Tudi v Siriji so očitni premiki: uporniki Demokratičnih sil Sirije (SDF), na čelu katerih je milica Kurdskih zaščitnih enot (YPG), so zavzeli Manbidž in tako prekinili pomembno kopensko povezavo s Turčijo, katero so skrajneži uporabljali za prost dostop do Evrope. Iz "prestolnice" Rake so namreč neovirano potovali do Manbidža, ki leži neposredno ob sirsko-turški meji.
Številni skrajneži so se pomaknili v mesto Džarablus, ki prav tako leži neposredno ob sirsko-turški meji, nato pa so morali zbežati tudi od tam, saj se je začela turška ofenziva. Mesto je bilo pomembna vstopna točka za skrajneže in nabavna pot.
Ameriški general Joseph Votel je ameriškim novinarjem dejal, da je al Bagdadi svojim vojakom v Manbidžu dejal, naj se borijo do smrti. "A se niso," je poudaril Votel in opisal, kako so skrajneži bežali. Dodal je, da bi se zato morali vprašati, koliko nadzora sploh še imajo vodje IS nad svojimi vojaki.
Tudi v Libiji IS ostaja brez moči. Nekaj upora je še čutiti v pristaniškem mestu Sirte, napadajo pa jih libijske sile in ameriška vojska iz zraka. A Združeni narodi opozarjajo, da je boj zoper te skrajneže lahko dvorezni meč. V vrstah skrajnežev v libijskem mestu Sirte je namreč veliko Tunizijcev, ki bi se lahko ob ofenzivi vrnile v domovino. Tam pa bi lahko začeli s terorističnimi napadi.
Egiptovske sile pa pravijo, da imajo tudi veliko uspeha v bojih zoper IS na Sinaju. Ubili naj bi visokega vodjo IS na tem območju Abu Duaa al Ansarija in številne njegove pomočnike.
Veliko je tudi ugibanja, da IS ostaja brez denarja. Lani so njihovo premoženje ocenjevali v milijardah, zdaj, ko so se odvili številni napadi na naftna polja, ki so bila v njihovih rokah, pa dotok denarja usiha. Z zračnimi napadi ameriških in koalicijskih sil v Iraku in Siriji naj bi uničili za več kot 100 milijonov ameriških dolarjev IS bogastva.
Ameriški analitik Adam Szubin, ki preučuje le IS vire financiranja, je mnenja, da je skupina pod velikim finančnim pritiskom.
A številni poznavalci in strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko skupina pustila, da drugi bojujejo njihovo vojno. Bili so presenečeni nad odločitvijo, da skrajneži IS tako z lahkoto zbežijo iz ključnega sirskega mesta Džarablus. Za Mandbiž so se borili tedne, njihovi nasprotniki pa so bile kurdske milice in uporniki. Iz Džarablusa pa so se po napadu turške vojske umaknili v nekaj urah in dobesedno prepustili mesto, pravijo ameriški poznavalci, ki dodajajo, da so skrajneži IS najverjetneje sklepali, da oni niso tarča turške vojske, temveč Kurdi. Gre za dobro kalkulacijo, saj so vedeli, da jim bo napad turške vojske v bistvu prišel prav, saj so kurdske milice resen nasprotnik. Oslabitev Kurdov bi pomenila možnost, da se IS znova opomore in nadaljuje svoj pohod po regiji, prav tako pa ne bi bilo več neposredne nevarnosti za njihovo "prestolnico" Rako, saj bi drugi bojevali njihovo vojno. Dobesedno.
Američani sicer skušajo ustaviti boje med turškimi in kurdskimi silami, saj - tako ameriški vojaški predstavniki, ki uradno podpirajo obe strani - je njihov pravi skupni sovražnik IS. A turške oblasti vztrajajo, da so Kurdi teroristi ...
Za IS je najpomembneje, da zagotovi poti do in prek turške meje. Zdaj jim je mesto Al Bab, ki leži v bližini Alepa, zelo pomembno. Brez dostopa do turške meje bodo odrezani od ključne tihotapske poti, ki jih "hrani in ohranja pri življenju".
Spori in spopadi med drugimi vojaškimi frakcijami je voda na mlin skrajnežem. Upajo tudi, da se bo vnel spopad med kurdskimi enotami in sirskimi vladnimi silami. Sicer so sprte strani 23. avgusta v mestu Hasakeh po enotedenskih spopadih dosegli dogovor o premirju na severovzhodu države. A vemo, kakšna so premirja in kako malo je potrebno, da spopad znova oživi.
Vse kaže tudi, da IS skuša ustvariti novo fronto, in sicer ob meji z Jordanijo. Junija so namreč skrajneži izvedli napad na jordanske vojake. Umrlo je šest vojakov, 14 je bilo ranjenih. Jordanija namreč sodeluje v mednarodni koaliciji proti IS v Siriji in Iraku. IS je takrat napadel tudi tamkajšnje begunsko taborišče, kamor se je umaknilo več sto tisoč sirskih beguncev. Po podatkih jordanskih oblasti država gosti skoraj 1,4 milijona beguncev, od tega so jih Združeni narodi registrirali okoli 630.000.
Poznavalci se sicer bojijo, da bi lahko vsaka smrt kakšnega vodje IS vodila v maščevanje, a dolgoročno gledano, je to pozitivna novica za vzpostavljanje varnosti v svetu.
Konca IS torej (še) ni, je pa moč zaznati nekatere znake njegovega morebitnega konca.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.