Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je preživel zelo stresen konec tedna. Glede na uvodne ankete po koncu demokratske konvencije v Philadelphii je spet v zaostanku za Hillary Clinton. Najbogatejši republikanski donatorji so mu namreč odrekli podporo, ko so ga ujeli na laži. Zapletel se je v spor s starši padlega vojaka, New York Post pa je objavil gole fotografije njegove žene.
Omenjeno bo moral republikanski kandidat hitro pozabiti, če želi ohraniti upanje na zmago na splošnih volitvah 8. novembra proti demokratski kandidatki, katere kampanja je s konvencijo dobila nekaj novega vetra v jadra.
Najprej se je zapletel v spor s starši padlega vojaka
Najbolj je odmeval njegov odziv na nastop Khizra Khana, ki je leta 2004 v iraški vojni izgubil sina, stotnika Humayuna Khana, na demokratski konvenciji v Philadelphii. Khan ga je zaradi ideje o prepovedi vstopa muslimanov v ZDA kritiziral, mu ponudil v branje svoj izvod ustave in ga obtožil, da v življenju ni ničesar žrtvoval.
V ZDA je doslej veljalo, da se politiki obeh strank na kritike vojaških družin ne odzivajo, če so upravičene ali ne. Trump je podrl tudi ta tabu, čeprav je najprej kritiko sprejel, potem pa dodal, da je veliko žrtvoval s svojim trdim delom, ustvarjanjem delovnih mest in postavljanjem veličastnih objektov. Nato je dodal, da je Khanu ob strani na odru konvencije stala njegova žena Ghatazala Khan, ki je bila tiho, kot da ne sme ničesar povedati. Češ taka je pač muslimanska kultura, da morajo biti žene tiho. Na Trumpa so se nemudoma znova vsule kritike z vseh strani.
Žena je sporočila, da je bila tiho, ker je sinova smrt po 12 letih še vedno boleča, še posebej, ko je stopila na oder in videla njegovo veliko fotografijo. Mož jo je vprašal, če bo kaj povedala, pa je ponudbo zavrnila. Trump je potem reagiral še malce ostreje in preko Twitterja sporočil, da ga je Khizr Khan zlobno napadel na konvenciji ter vprašal, ali se ne sme braniti pred napadi. Dodal je, da je Clintonova volila za vojno v Iraku, ne pa on.
Humayun Khan se je leta 2004 vrgel na bombo in s svojo smrtjo rešil številne tovariše. Posmrtno je dobil številna odlikovanja in demokrati so njegova starša izbrali za govor, da pokažejo Američanom, komu želi Trump prepovedati vstop v ZDA.
Khizr Khan, ki je presenečen nad odmevnostjo govora, se je Trumpu zahvalil, ker je sina opredelil kot junaka in vse bi bilo v redu, če bi republikanec pri tem ostal.
Clintonova ga je napadla, da podžiga delitve v ZDA in da ne razume vrednot države, ki jo želi voditi. Komentar o ženi, ki mora biti tiho, so obsodili tudi številni drugi, brez omembe imena pa sta se mu odpovedala tudi oba kongresna voditelja republikancev, ki sta ga podprla na konvenciji v Clevelandu.
Ostal brez pomembne finančne podpore
Podobno kratke noge je imela njegova trditev, da je zavrnil ponudbo milijarderjev bratov Koch za finančno pomoč kampanji. Za srečanje je prosila njegova kampanja, Charles in David Koch, katerih organizacija bo letos za kampanje v podporo republikancem zbrala 750 milijonov dolarjev, pa ga ne nameravata podpreti, ker se ne strinjata z njegovo politiko. Podprla ne bosta niti Clintonove, ampak bo šel denar za kampanje senatnih republikancev.
Besen na objavljene gole fotografije svoje žene
Povrh vsega pa je sedaj jezen še na republikancem naklonjeni časopis New York Post, ki je izvrtal stare gole fotografije Melanie Trump še iz časov, preden ga je poznala. Ena od njih je končala kar na prvi strani s podnaslovom "Morebitne prve dame še nikoli niste videli take". Naslov je bil kot vedno prav tako udaren in je ovalno pisarno Bele hiše prekrstil v pisarno poželjivega ogledovanja.
Fotografije so nastale leta 1995 v ZDA, tri leta preden je Melania spoznala bogatega Trumpa. Trump je v odzivu na fotografije dejal, da so nastale še v času, ko ni poznal Melanie in da je njegova žena bila takrat zelo uspešen fotomodel, takšne razgaljene fotografije pa so bile v tistih časih zelo priljubljene v Evropi. Fotografije je posnel francoski fotograf Ale de Basseville, ki je dejal, da je z njimi želel upodobiti naravno lepoto fotomodela.
Je pa New York Post danes še enkrat dvignil prah, in sicer z novimi razgaljenimi fotografijami mlade Melanie. Tokrat je objavil fotografije, na katerih Melania pozira še z enim fotomodelom, Skandinavko Emmo Eriksson. Razgaljena Erikssonova objema razgaljeno Melanio čez pas, skupaj pa ležita na postelji. Na očitke, da gre za pornografijo, de Basseville odgovarja, da gre za umetnost. Tudi te fotografije so bile posnete leta 1995, nekaj od njih pa jih je bilo leta 1996 objavljenih v reviji Max Magazine.
Šef Trumpove kampanje v preteklosti svetoval Janukoviču
New York Times pa je poročal, da je bil šef volilnega štaba predsedniškega kandidata republikancev Paul Manafort v preteklosti tesno povezan s strmoglavljenim predsednikom Ukrajine Viktorjem Janukovičem, leta 2014 pa je pomagal članom njegove stranke priti v ukrajinski parlament. Ni pa povsem jasno, če še dobiva plačo iz Kijeva.
Novica prihaja v času, ko Trumpa obtožujejo naklonjenosti do Rusije oziroma ruskega predsednika Putina, ki je pritiskal na Janukoviča, da ne podpiše sporazuma z EU, zaradi česar je potem v začetku leta 2014 prišlo do upora, Janukovič pa je pobegnil v Rusijo.
Ta si je potem priključila ukrajinski polotok Krim in Trump je v nedeljo povedal, da bi bilo morda pametno ozemlje prepustiti Rusiji, ker tako želijo njegovi prebivalci.
Manafort je v ZDA znan kot šef kampanje predsedniškega kandidata republikancev Boba Dola leta 1996, v tujini pa je med drugim svetoval Mobutu Seseju Sekuju v tedanjem Zairu in Ferdinandu Marcosu na Filipinih.V Ukrajini je začel delovati po oranžni revoluciji leta 2004 in 2005. Najprej pri enem od najbogatejših Ukrajincev Rinatu Ahmetovu, ki ga je spoznal z Janukovičem. Potem ko je vrhovno sodišče Ukrajine razveljavilo Janukovičevo zmago na volitvah, je ta z Manafortovo pomočjo začel pohod nazaj na oblast in leta 2007 je postal premier.
Manafort je v tem času pritiskal na ameriško diplomacijo, naj Janukoviča obravnava enakopravno. Leta 2010 je Janukovič postal predsednik in je vrgel v zapor vodjo opozicije Julijo Timošenko. Manafort mu je do zmage pomagal z mobilizacijo volivcev na vzhodu države, ki so se počutili prikrajšane po revoluciji.
KOMENTARJI (581)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.