Britanska premierka Theresa May je naletela na hladen tuš s strani evropskih voditeljev, potem ko jih je prosila za zaupanje in dodatna zagotovila, s katerimi bi lahko dosegla potrditev sporazuma o brexitu v britanskem parlamentu. Ravno to je bil razlog, da se je Mayeva namerno izognila konfrontacijskemu pristopu, ki so ga od nje doma zahtevali težki kritiki brexita. Pri tem je vztrajala, da je dogovor, ki ga je dosegla, z nekaj dodatnimi revizijami edini mogoč, da ga spravi skozi parlamentarno sito. "To moramo rešiti. Ne zadržujmo ničesar, intenzivno delajmo, da bi to dosegli rezultat," je poudarila.
Evropske voditelje je med drugim opozorila, da je nujno spremeniti mnenje, da je irsko varovalo past, iz katere Britanija ne more pobegniti in. Ob tem je vnovič signalizirala, da bi moralo biti slednje časovno omejeno. Od evropskih voditeljev pa dobila odgovor, da gre zgolj za zavarovalno polico za preprečitev trde meje na irskem otoku in zagotovitev integritete notranjega trga ter da je unija trdno odločena pospešeno si prizadevati za nov sporazum, ki bi do konca leta 2020 zagotovil alternativno ureditev, tako da varovala ne bi bilo treba uporabiti.
Če bi varovalo kljub temu bilo treba uporabiti, pa bi veljalo začasno, razen oziroma dokler ga ne nadomesti nov sporazum, ki prepreči trdo mejo. V tem primeru bi si unija po najboljših močeh prizadevala, da se nov sporazum sklene čim prej, tako da bi varovalo veljalo le tako dolgo, kot bi bilo nujno potrebno, so še zatrdili v sklepih.
Srečanje sedemindvajseterice pa kljub vsemu ni prineslo nobenih pravno zavezujočih sprememb, voditelji so sprejeli sklepe, v katerih so pojasnili, da se o ločitvenem sporazumu, ki so ga potrdili novembra, ne bodo vnovič pogajali. S tem so se uresničile napovedi evropskih diplomatskih virov, ki so poudarjali, da lahko Mayeva na tokratnem srečanju v pomoč pri ratifikaciji ločitvenega sporazuma pričakuje zgolj "kozmetične popravke". Za zdaj še ni ocene z britanske strani, ali bi včeraj sprejeta zagotovila lahko zadostovala.
'Ni naloga EU, da zadostuje željam uporniških britanskih poslancev'
Evropski voditelji so tako z eno nogo že pri pogajanjih o tem, kako bo izgledalo prihodnje partnerstvo z odhajajočo članico. Obenem opozarjajo, da je treba na ravni celotne EU pospešiti prizadevanja za vsesplošno pripravljenost na posledice britanskega izstopa, upoštevajoč vse možne izide. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je že napovedal, da bo komisija prihodnjo sredo objavila vse informacije o pripravah na brexit brez dogovora. Obenem je izrazil tudi dvom, da si je ta trenutek težko predstavljati potrditev sporazuma o brexitu v britanskem parlamentu, in da ni naloga EU, da zadosti željam "uporniških poslancev".
Juncker je prepričan, da morajo "britanski prijatelji povedati, kaj si sploh želijo, namesto, da nas ves čas sprašujejo, kaj si želimo. V naslednjih tednih bi si želeli, da naši britanski prijatelji vendarle izpostavijo njihova pričakovanja, ker vsa ta debata je na trenutke nejasna in nenatančna, zato bi rad konkretna pojasnila."
O delu Mayeve pa je pripomnil: "Še vedno menim, da se gospa May bori trdno in hrabro, vendar do zdaj še nismo videli rezultatov."
Šarec ni velik optimist glede dogovora o brexitu
Premier Marjan Šarec ni prav velik optimist glede možnosti potrditve sporazuma o brexitu v britanskem parlamentu. Ravnanje Mayeve opisuje kot čudno in nekoliko nerazumljivo ter pravi, da niti ni znala povsem jasno povedati, kaj želi.
Mi smo svoje delo opravili, naredili smo vse, kar je bilo v naši moči, zdaj je na potezi Otok, da se odloči, je znova poudaril premier. "Ne vem, kaj bi mi še lahko storili za to, da bi jih prepričali," je dodal. Tako je komentiral navedbe Mayeve, da v prihodnjih dneh pričakuje pogovore o dodatnih zagotovilih za pomiritev pomislekov glede spornega varovala za preprečitev trde meje na irskem otoku.
Naslednja postaja je po premierjevih besedah glasovanje v britanskem parlamentu. Če se britanski poslanci ne odločijo, da sporazum o brexitu podprejo, preostane le še ena možnost: odhod brez dogovora, je izpostavil.
Šarec je še komentiral, da se težko 27 držav prilagaja eni, da so se Britanci odločili, da zapustijo unijo, zdaj bi pa radi šli tako, da bi bil vtis, da smo mi žrtve, tega pa ne moremo dopustiti, saj v svojo škodo ne moremo iti.
Razprava je slovenski premier opisal kot neplodno. "Vse se ponavlja. Britanski poslanci se bodo pač morali odločiti, ali gredo z dogovorom ali gredo brez dogovora," je sklenil.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.