Merklova je spregovorila na sestanku Evropske ljudske stranke v Münchnu, kjer je bil tudi zagovorinik čim prejšnje rešitve vprašanj, povezanih z migracijami, njen avstrijski kolega Sebastian Kurz.
"Če želi biti Evropa globalni akter, potem se moramo tudi obnašati kot globalni akter," je ocenila Merklova. Opozorila je, da bo to zahtevalo tudi nekaj denarja in odločnosti.
Merklova sicer meni, da bi moral skupni evropski azilni sistem izražati "fleksibilno solidarnost". Merklova ocenjuje, da trenutna ureditev, kjer države svoje meje bolj ali manj uspešno ščitijo s svojo mejno policijo, ni zadostna, prav tako je ocenila, da bo potrebno storiti več za razvoj držav izvora migrantov.
Merklova se je osredotočila tudi na vprašanje učinkovitosti evropskih institucij. Njihovo (ne)delovanje je z migrantsko krizo tesno povezane. Med drugim se je zavzela, da bi delo Evropskega parlamenta namesto na treh lokacijah, skoncentrirali na samo eni. To ne bi bilo le časovno bolj ekonomično, ker bi odpadle selitve, ampak tudi ceneje, vendar pa za idejo o več lokacijah tičijo močni zgodovinsko-politični razlogi.
Merklova se je o evropski azilni politiki sicer razgovorila prav v času, ko Nemčijo pretresa škandal, povezan z izdajo dovoljen za prebivanje v Nemčiji. Izpostava urada za migrante v Bremnu naj bi namreč izdala vsaj 1200 dovoljenj za bivanje, ki niso bila dobro preverjena, po sredi naj bi bile celo podkupnine. Preiskava še poteka, so pa tamkajšnjim uslužbencem prepovedali, da samostojno izdajajo dovoljenja za bivanje.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.