Se bo pojavila ali ne, se sprašujejo poznavalci, potem ko je pariški muzej Louvre zaprosil za izposojo slike Salvator Mundi najbolj znanega renesančnega umetnika Leonarda da Vincija.
Bo Salvator Mundi na ogled ali ne?
Louvre namreč organizira veliko razstavo o delu enega največjih umetnikov v zgodovini, slika, ki je bila pred dvema letoma prodana za rekordno vsoto, več kot 400 milijonov evrov, pa naj bi bila prvo da Vincijevo delo, najdeno v več kot 100 letih, piše Guardian.
Manj kot dva tedna do odprtja razstave so tako dvomi, da se bo slika, ki upodablja Jezusa v renesančni obleki, zares pojavila, vse glasnejši. Sliko kritiki opisujejo kot pobožno nasprotje Mone Lize, v kolikor pa bi bila vključena v razstavo, bi zagotovo privabila množice, menijo v muzeju.
Nekateri strokovni mediji celo trdijo, da je že jasno, da slike ne bo. Tiskovni predstavnik Louvra je potrdil, da so zaprosili za izposojo slike, a za zdaj niso prejeli nobenega odgovora: "Zato nimamo nadaljnjih komentarjev."
Vprašanja o pristnosti slike se porajajo že več kot desetletje
Če se slika ne bo pojavila na razstavi, bo to sprožilo nova ugibanja o sliki, ki že od odkritja sproža številna kontroverzna in nasprotujoča si mnenja. Vprašanja o pristnosti dela se namreč med strokovnjaki in umetniškimi kritiki porajajo že več kot desetletje.
Sliko so najprej pripisali slikarski šoli Giovannija Boltraffia, zgodnjerenesančnega umetnika, ki je bil Leonardov učenec. Kasneje so delo pripisali samemu Boltraffiu in ga leta 1958 v Londonu prodali na avkciji za dobrih 50 evrov.
Newyorški umetnostni zgodovinar in prekupčevalec z umetninami Robert B. Simon je sliko kupil leta 2005 za malce več kot 1000 evrov, leta 2011 pa so jo pripisali samemu Leonardu.
"Več je razlogov, zaradi katerih 100-odstotno verjamem, da je Salvator Mundi res da Vincijevo delo. Najprej zaradi samega nepremagljivega sloga, edinstvene ikonografije in izjemne kakovosti slikanja," je dejal Simon in dodaja, da bi k temu lahko dodali še posebnosti Leonardove tehnike.
Še eno pereče vprašanje: kdo je pravi lastnik slike?
Simon je dodal, da je slišal, da je Louvre v okviru da Vincijeve razstave zaprosil za izposojo slike, a pravi, da ne ve, ali se bo slika tam pojavila in da je to odločitev lastnika.
Tukaj pa se odpre novo pereče vprašanje: kdo je pravi lastnik slike? To naj bi bila kraljeva družina iz Abu Dabija, zadnje govorice pa pravijo, da se slika nahaja na jahti savdskega princa Mohameda bin Salmana, ki je bil na očeh svetovne javnosti lani, ko se je branil očitkov o naročilu umora savdskega novinarja Kamala Hašokdžija.
Prejšnji znan lastnik slike je bil ruski oligarh Dmitri Ribolovlev, ki je sliko po obsežni restavraciji kupil leta 2013 za dobrih 110 milijonov evrov, še piše Guardian. Prodajo so spremljale obtožbe o prevari, saj naj bi posrednik in svetovalec, Švicar Yves Bouvier, Ribovleva, ob nakupu več slik, tudi Picassovih, Klimtovih in Gauguinovih, ogoljufal za skoraj milijardo evrov.
Dražbena hiša Sotheby's, ki naj bi pri prevari pomagala, na očitke ni odgovorila, so pa obtožbe o goljufiji ceno slike pognale v nebo in povzročile pozive k regulaciji trga umetnin.
Slika se ni pojavila že lani v muzeju Louvre v Abu Dabiju
Salvator Mundi bi se moral pojaviti že lani v muzeju Louvre v Abu Dabiju, a se ni. Že takrat je to sprožilo številna ugibanja, kje slika dejansko visi. Mogoče naj bi celo bilo, da najdražje in morda tudi najbolj kontroverzno platno v zgodovini ni na ogled nikjer.
"Ne vem, kje je slika," pravi Simon. "Sem pa slišal pred nekaj meseci, da naj bi jo imeli nekje na varnem v Švici," dodaja.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.