V poročilu je odbor zapisal, da bi morale ZDA zapreti svoj zapor v Guantanamu na Kubi, preprečiti vse oblike mučenja in preiskati kršitve ter odstopiti od zasliševalnih tehnik, kakršni sta spolno poniževanje in uporaba psov za zastraševanje skrivnih zaporov.
V poročilu je še zapisano: "bi morala (ZDA) zagotoviti, da nihče ni zaprt v kaki skrivni ustanovi pod njenim de facto nadzorom. Morala bi proučiti in razkriti obstoj takšnih ustanov, pooblastila, pod katerimi so bile ustanovljene, in način ravnanja z zaporniki."
Po mnenju odbora bi morale ZDA tudi preprečiti vse oblike mučenja in slabega ravnanja z zaporniki s strani svojega vojaškega in civilnega osebja na vseh ozemljih pod njeno pristojnostjo, kot tudi v ustanovah, ki jih dejansko nadzorujejo. V kategorijo prepovedanega ravnanja spadajo tudi zasliševalne tehnike, kot je spolno poniževanje, utapljanje v vodi in uporaba psov za zastraševanje.
S smernicami ZDA na tem področju odbor ni bil zadovoljen, saj naj bi te omogočale "resno zlorabo zapornikov", nekatere zasliševalne tehnike pa so pripeljale celo do smrti zapornikov med izpraševanjem.
V začetku tega meseca so pred odborom za mučenje prvič po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001 nastopili tudi predstavniki ZDA, ki so zanikali obtožbe o mučenju. Vodja ameriške delegacije John Bellinger je poudaril da: " ZDA ne pristajajo in ne izvajajo mučenja."
Odboru za mučenje morajo ZDA predložiti poročilo in v njem pokazati usklajenost svojega delovanja s Konvencijo o prepovedi mučenja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.