Francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy je Iran obtožil, da izvaja skrivni vojaški jedrski program. “S civilnimi cilji ni mogoče razložiti iranskega jedrskega programa. To pomeni, da ima Iran skrivni vojaški jedrski program,” je minister dejal za eno od francoskih televiziji. Vodja francoske diplomacije je tokrat prvič izrekel tako neposredne obtožbe.
Iran, ki je pred dnevi sporočil, da je spet začel bogatiti uran, je obtožbe zavrnil. “Ne nameravamo izdelati atomske bombe,” je dejal glavni iranski jedrski pogajalec Ali Laridžani. Douste-Blazyja je obtožil, da samo podpihuje spor glede iranskega jedrskega orožja, in ga pozval, naj drugič uporabi bolj diplomatski ton.
Tudi Straw sumi razvoj jedrskega orožja
Britanski zunanji minister Jack Straw je med uradnim obiskom v Alžiriji izjavil, da sicer ni trdnih dokazov, da pa obstajajo v mednarodni skupnosti utemeljeni sumi, da Iran razvija jedrsko orožje.
"Kot sem že povedal in bom še enkrat ponovil: nimamo absolutnega dokaza, nimamo dokončnega dokaza, vendar pa močno sumimo," je poudaril Straw. Na vprašanje, kako komentira izjavo francoskega zunanjega ministra Douste-Blazyja, je Straw odgovoril, da je njegovo stališče enako.
Kot je še poudaril britanski minister, je stališče Velike Britanije, Francije in Nemčije glede jedrskih aktivnosti Irana usklajeno, saj so te tri države pri pogajanjih s Teheranom zelo tesno sodelovale: "Naše stališče je, da Iran krši svoje zelo jasne obveznosti iz Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT). Iran se je postavil na napačno stran svojih obveznosti."
Na Iran letijo kritike
Predstavniški dom ameriškega kongresa pa je medtem s 404 glasovi za in le štirimi proti sprejel resolucijo, v kateri je obsodil iransko vlado, ker je obnovila jedrske aktivnosti. "Če želimo ameriške državljane zaščititi pred terorizmom, moramo budno paziti na države, kakršna je Iran... S to resolucijo dajemo iranski vladi vedeti, da so njene jedrske ambicije preprosto nesprejemljive," je ob tem povedal predsednik predstavniškega doma, republikanec Dennis Hastert.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice pa je Iran medtem označila kot "centralno banko", ki financira svetovni terorizem, ter Teheranu očitala, da skuša skupaj s Sirijo destabilizirati Bližnji vzhod. Riceova je govorila pred komisijo za zunanje zadeve ameriškega senata, v svojem nastopu pa se je osredotočila predvsem na Iran, ki po njenem predstavlja veliko grožnjo - in to ne le zaradi svojih spornih jedrskih aktivnosti.