Italijanski notranji minister in vodja desne stranke Liga Matteo Salvini je za regionalno televizijo v Lombardiji dejal, da bo popis oblastem omogočil pregled nad tem, kdo so Romi v Italiji, kako živijo in koliko jih je. Na podlagi teh podatkov bodo preučili možnosti za izgon Romov, ki niso italijanski državljani in nimajo urejenih dokumentov za bivanje. "Italijanskih Romov žal ne bomo mogli izgnati," je pristavil.
Izjave notranjega ministra so sprožile burno kritiko Demokratske stranke, češ da njegove ideje spominjajo na etnično čiščenje. V javnosti ga vse pogosteje primerjajo z Mussolinijem.
Salvini je v odzivu na te kritike v sporočilu za javnost pojasnil, da vlada ne namerava oblikovati arhivov Romov ali jemati prstnih odtisov, temveč le zaščititi romske otroke, ki jim starši ne dovolijo obiskovati lokalnih šol. Želi tudi preveriti, kako se porabljajo evropska sredstva za pomoč marginaliziranim skupnostim.
Italijansko združenje Romov je spomnilo, da je bil v Italiji že lani popis prebivalstva ter pozvalo k čim prejšnjemu srečanju s Salvinijem.
Na Salvinijeve namere se je že odzvala Evropska komisija. Kot je dejal tiskovni predstavnik Alexander Winterstein, je popolnoma jasno in gre osnovno pravilo, da je izgon evropskih državljanov na podlagi etničnosti in etničnih kriterijev nezakonit.
Pred obalo Italije nova ladja z več sto pribežniki
Novoizvoljena italijanska vlada, ki je pred volitvami med drugim zagotavljala, da bo izgnala pol milijona migrantov, očitno uresničuje obljube. Ladjam polnih prebežnikov in humanitarnim organizacijam zapirajo pristanišča.
Pred italijansko obalo je v minulih dneh obtičala ladja italijanske obalne straže Diciotti s 519 pribežniki na krovu, saj ni imela odobrenega vplutja v državo. Italijanske oblasti so ji nato odobrile dostop do svojih pristanišč, ladja pa naj bi nocoj prispela v Pozzallo na Siciliji. Štirje migranti, ki so potrebovali nujno zdravstveno pomoč, so se že izkrcali na otoku Lampedusa.
Združeni narodi so ob tem obsodili zavlačevanje Italije in ponovno pozvali, da je treba ljudi, rešene iz morja, čim prej izkrcati na kopno. Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je ob tem poudaril, da so nekateri ljudje na morju že devet dni, poleg tega trpijo tudi zaradi travm, ker so bili priča smrti najmanj 12 sopotnikov.
V Evropo prihaja manj migrantov
Kot je sporočila Mednarodna organizacija za migracije (IOM), je v Evropo prek Sredozemskega morja v prvih petih mesecih letošnjega leta prišlo 40.073 pribežnikov, kar je več kot polovico manj od enakega obdobja lani, ko je staro celino po tej poti doseglo 80.683 ljudi. Leta 2016 pa je do junija v Evropo prek Sredozemskega morja prišlo več kot 215.000 pribežnikov.
Organizacija je še sporočila, da se je letos v primerjavi s predhodnima letoma zmanjšalo tudi število smrti migrantov v Sredozemskem morju. V letošnjem letu je do danes umrlo skupno 857 ljudi, medtem ko je v enakem obdobju lani umrlo 2106 migrantov, leta 2016 pa 2999.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.