Skrajneži Islamske države (IS) so na spletu objavili posnetek usmrtitve ameriškega novinarja Jamesa Foleyja. Posnetek je poimenovan "Sporočilo Ameriki". Bela hiša je potrdila avtentičnost posnetka, obglavljenje pa je tudi več kot resnično. Skrajneži Islamske države poudarjajo, da gre za maščevanje zaradi ameriških zračnih napadov na sile IS v Iraku.
Moški je oblečen v oranžno obleko, ki spominja na tiste uniforme, v katere so bili oblečeni zaporniki v Guantanamu. Kleči, poleg njega pa stoji v črno oblečen moški. Posnetek se začne z govorom predsednika ZDA Baracka Obame, v katerem pojasnjuje, zakaj se je odločil za zračne napade na sunitske skrajneže v Iraku, na ekranu pa je izpisano Foleyjevo ime. Novinar pove, da je ameriška vlada tista, ki ga je umorila in da je prav ona njegov resnični morilec. Ko Foley konča s tekstom, ga skrajnež obglavi. Na koncu posnetka se pojavi še drugi talec. Šlo naj bi za ameriškega novinarja, ki je prav tako izginil v Siriji, in sicer avgusta 2013, Stevena Joela Sotloffa. Skrajneži grozijo, da bodo v primeru, da se napadi na njihove sile nemudoma ne ustavijo, obglavili še drugega novinarja. "Obama, življenje tega ameriškega državljana je odvisno od tvoje naslednje odločitve," pove skrajnež, in sicer v angleškem jeziku z britanskim naglasom.
Ugrabili so ga pred dvema letoma
Neimenovani ameriški državni uradniki so medijem potrdili, da je IS zadnje dni grozil z usmrtitvijo 40-letnega Foleyja. Tega so pred dvema letoma ugrabili na severu Sirije, kjer je delal za francosko tiskovno agencijo AFP in bostonski medij GlobalPost.
Tiskovna predstavnica Sveta za nacionalno varnost Bele hiše Caitilin Hayden je dejala, da so zgroženi nad surovim umorom nedolžnega Američana in izražajo najgloblje sožalje družini ter prijateljem. S primerom je seznanjen tudi predsednik Obama.
Ameriški zračni napadi so skupaj z ofenzivo kurdskih borcev na tleh skrajnežem zadali najhujši udarec, odkar so sunitski skrajneži iz Sirije začeli pohod po severu Iraka. Newyorški odbor za zaščito novinarjev (CPJ) poroča, da je v Siriji izginilo najmanj 20 novinarjev.
Številni pozivajo, naj se Foleya spominjamo takšnega, kot je bil nekoč. Njegovi kolegi so ga opisali kot prečudovito osebo.
Oglasila se je tudi njegova mama Diane Foley, ki je poudarila, da še nikoli niso bili bolj ponosni na svojega sina, ki je žrtvoval svoje življenje, da bi svetu pokazal trpljenje sirskega naroda. Ugrabitelje je pozvala, naj ne ubijejo preostalih talcev. "Tako kot Jim, so tudi oni nedolžni. Nimajo nadzora nad ameriško vladno politiko v Iraku, Siriji ali kjer koli na svetu," je poudarila.
Svojemu sinu Jimu se je zahvalila za veselje, ki ga je prinesel v njihova življenja. "Bil je izreden sin, brat, novinar in oseba," je dejala njegova mati in pozvala vse, naj spoštujejo njihovo zasebnost v dneh, ko žalujejo in se spominjajo Jima.
Cameron: Umor novinarja je šokanten in izprijen
Britanski premier David Cameron je danes prekinil dopust in odpotoval v London. Cameron je v odzivu na posnetek dejal, da je umor novinarja "šokanten in izprijen".
Britanski zunanji minister Philip Hammond je medtem povedal, da britanske obveščevalne službe v sodelovanju z ameriškimi kolegi že poizvedujejo za identiteto krvnika, ki na posnetku govori z jasnim britanskim naglasom, ki ga je po mnenju strokovnjakov lahko pridobil le, če je dlje časa živel v Veliki Britaniji.
Čeprav so Britanci nad tem dejstvom šokirani, pa Hammond pravi, da prav veliko presenečenje to vendarle ni. Navsezadnje britanske medije že mesece preplavljajo zgodbe priseljencev ali njihovih potomcev, ki se hvalijo, da bodo postali skrajni vojščaki in odhajajo v tabore za urjenje skrajnežev. "Jasno nam je, da je v grozljive zločine islamskih skrajnežev vpletenih tudi veliko britanskih državljanov," je dejal Hammond.
Oblasti ocenjujejo, da se je skrajnim borcem v zadnjih mesecih pridružilo okoli 500 Britancev. V državi s 63 milijoni prebivalcev sicer živi nekaj manj kot 3 milijone muslimanov.
Cameron je že napovedal, da bodo posamezniki, ki jih bodo zalotili pri prenašanju in iskanju ekstremističnih vsebin s spleta ter bodo želeli potovati na vojna območja, ostali brez potnih listov, poostrili naj bi tudi nadzor nad sumljivimi skupinami.
Velika Britanija je sicer tarča ekstremistov vse odkar je po napadih 11. septembra podprla ameriško vojaško posredovanje. Cameron je zavrnil namige, da bi se britanska vojska pripravljala na novo posredovanje v Iraku, a dodal, da čeprav britanski vojaški škornji ne bodo teptali iraških tal, to ne pomeni, da se Velika Britanija ne bo borila proti grožnji, ki jo predstavljajo ekstremisti, saj bi lahko bila čez nekaj let cena za neodzivnost zelo visoka.
KOMENTARJI (588)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.