Skrajneži samooklicane Islamske države (IS) napredujejo, in sicer na kar dveh frontah istočasno. S težkim orožjem neprestano pritiskajo na kurdske borce, ki branijo sirsko mesto Kobane, ki leži na strateško pomembnem območju – tik ob sirsko-turški meji. Več kot uspešni pa so tudi v Iraku, saj se počasi, a zanesljivo, pomikajo proti Bagdadu, pri tem pa se spopadajo s slabo oboroženimi iraškimi enotami.
IS v Kobane pošilja borce iz drugih delov Sirije, ki so pod njenim nadzorom, tudi iz Rake. "Pošiljajo tudi borce brez veliko izkušenj na terenu," je pojasnil Abdel Rahman. "Napadajo na več frontah, a jih kurdski borci odbijajo," je še dodal.
Razmere v Kobaneju so "nevarne"
Tako zatrjuje obrambni minister ZDA Chuck Hagel, ki sicer poudarja, da so letalski napadi ameriških zračnih sil na cilje IS uspešni, a da kljub temu skrajneži še naprej zadržujejo svoje položaje. Opozarja, da bo boj zoper IS v Siriji in Iraku dolgotrajen.
Kurdski borci se trudijo, da zadržijo nadzor nad ozkim prehodom, ki vodi iz mesta Kobane v Turčijo. Tako bi lahko vsaj civilistom omogočili, da ubežijo pokolu. Sicer je večina že zbežala iz mesta in okolice, a na območju jih je še veliko. Po nekaterih ocenah skoraj 12.000. Tem ljudem grozi pokol. Nekateri civilisti imajo težave, da se sploh prebijejo do prehoda, tako da so ujeti na območju.
Nevladna organizacija Sirski observatorij za človekove pravice je sporočila, da je na čelu kurdskih borcev, ki Kobane branijo pred džihadisti, 40-letna ženska. Kurdskim borcem poveljuje Majsa Abdo, sicer znana pod vzdevkom Narin Afrin. Njen izvira iz regije Afrin, kjer je bila rojena. Poleg nje poveljuje še moški, Mahmud Barhodan, je pojasnil vodja organizacije Rami Abdel Rahman.
"Tisti, ki jo poznajo, jo opisujejo kot kulturno, inteligentno in flegmatično," je povedal kurdski aktivist iz Kobaneja Mustafa Ebdi. "Skrbi za duševno počutje borcev in upošteva njihove težave," je še dodal.
Število borcev dobro, a kaj, ko nimajo orožja
Kurdski borci opozarjajo, da je njihovo število dobro, a da nimajo dovolj orožja, da bi se uspešno borili zoper skrajneže IS.
Danes popoldne so ameriška letala znova obstreljevala položaje skrajnežev IS. Ali so bila v napadu tudi uspešna, še ni znano.
Turčija z varne razdalje opazuje bitko za Kobane, saj se ne želi vplesti v spopade, pri tej odločitvi pa je pomemben tudi zgodovinski spor med Turki in Kurdi. Je pa Turčija na svoje ozemlje sprejela številne kurdske civiliste, ki so iskali zavetišče pred skrajneži. V Turčijo so zbežali tudi druge sirske manjšine, med njimi tudi jazidi in podobno.
Britanske oblasti so sporočile, da 12 njihovih vojaških inštruktorjev v Iraku izobražuje tamkajšnje kurdske enote za boj s skrajneži IS. Pri vojaškem usposabljanju uporabljajo britansko težko oborožitev.
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.