Islamski skrajnež Khaled Sharrouf je z objavo fotografije sedemletnega sina, ki v rokah drži odrezano glavo domnevnega sirskega, poskrbel za osebno sramoto. V avstralskih medijih se zdaj pojavljajo številne podrobnosti o njegovem življenju, med drugim tudi ta, da so zdravniki zanj ugotovili, da trpi za shizofrenijo.
Leta 2005 je bil namreč prijet zaradi vpletenosti v načrtovanje terorističnega napada na avstralskem ozemlju. Pri njem so zasegli šest ur in 150 baterij, ki jih je ukradel v lokalni trgovini. Obtožen je bil sodelovanja pri pripravi terorističnega napada, a je bil oproščen.
Vrhovni sodnik Anthony Whealy, ki je vodil sojenje, je dejal, da so psihiatri pri Sharroufu diagnozirali kronično shizofrenijo, ki naj bi bila posledica uživanja drog, kot so LSD, ekstazi in amfetamini. "Mentalno je bil močno bolan. Imel je hudo obliko shizofrenije, imel je privide in o tem so bila zelo jasna vsa poročila," je za avstralsko televizijo dejal sodnik.
"Večkrat so ga slišali, kako se pogovarja z drugimi ljudmi, ko okoli njega ni bilo nikogar," je pojasnil in dodal, da je bil v takšnem stanju kar nekaj časa. Whealy je prepričan, da se od takrat ni nič spremenilo. "Sharrouf sedaj seveda govori, da mu je uspelo preslepiti vse, vendar pa sam v to ne verjamem. Bil je zelo bolan in mislim, da je še vedno," je prepričan.
Ugledni sydneyjski odvetnik Charles Waterstreet, ki je med sojenjem načrtovalcem terorističnega napada zastopal drugega osumljenca in je na sojenju opazoval tudi Sharroufa, pa meni, da je bil razredni klovn.
Ob misli na boga se je pomiril
O radikalizaciji Sharroufa pa je v svojem poročilu vrhovnemu sodišču poročal tudi psihiater Stephen Allnutt. "Ko je spoznal, da ima težavo, se je začel družiti z muslimani. Vedno so ga spominjali na boga in začel se je družiti z ljudmi v mošeji ter obiskovati molitve, kar ga je sproščalo," je zapisal. "Ugotovil je, da se je vsakič, ko je postal paranoičen, ob misli na boga pomiril," še dodaja zdravnik.
Že avgusta 2005 je bil precej sovražno nastrojen proti Avstraliji. Takrat je dejal, da želi le svoj potni list, da lahko zapusti državo, saj ne želi biti zaprt v njej, temveč bi bil raje mučen v kateri koli muslimanski državi.
Takrat je bil zaradi sodelovanja pri načrtovanju terorističnega napada obsojen na tri leta in enajst mesecev zaporne kazni, a je bil že po treh tednih izpuščen. "Vedeti morate, da je bil njegov zločin, pa čeprav je resen, tudi zelo patetičen. Kraja nekaj ur, baterij in krompirjevega čipsa v trgovini, res ne zahteva dolge zaporne kazni," pravi Whealy in zavrača tiste, ki menijo, da bi moral biti zaprt za dalj časa. "Kazen mora biti primerna zločinu," je prepričan.
"Ljudje, ki to govorijo, verjetno to počnejo zaradi zgroženosti nad njegovim zdajšnjim početjem, vendar takrat ni bil obtožen zaradi tega. Nihče od nas ne bi mogel predvideti, da se bo zatekel k radikalizmu, ki ga izraža zdaj," še dodaja.
Močno si je želel oditi v boj za islam
Takoj po izpustitvi pa se je Sharrouf spet vrnil v svet kriminala. Policija pravi, da je nasilno izsiljeval v gradbeništvu, hkrati pa prejemal invalidsko nadomestilo zaradi svojega mentalnega stanja.
Avstralijo je z bratovim potnim listom zapustil decembra lani in odpotoval v Sirijo. Zadnja tri leta pred odhodom pa je bil njegov zelo tesen prijatelj vodja mošeje Wissam Haddad, ki je dejal, da si je Sharrouf zelo dolgo želel vključiti v boj za islam. "Zdaj to izpolnjuje in za to se je bil pripravljen odreči vsemu," še pravi in dodaja, da se nikoli več ne želi vrniti v Avstralijo. Želel naj bi si umreti kot mučenik, pojasnjuje Haddad.
"Gre za zelo žalostno in patetično osebnost. Še vedno je zelo neinteligenten moški, ki nima nobenega zaznavanja samega sebe," pa je dejal sodnik Whealy.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.