Afero Ibiza naj bi po najnovejših razkritjih avstrijskih medijev zasnoval nek svetovalec za varnost, detektiv z Dunaja. Izdajal naj bi se za spremljevalca domnevne ruske bogatašinje, ki ji je vodja avstrijskih svobodnjakov Heinz-Christian Strache na španski Ibizi pred volitvami leta 2017 ponujal posle v zameno za finančno podporo njegovi stranki.
Avstrijski kancler medtem skuša pogasiti požar in zmanjšati škodo, ki bi jo takoimenovani Ibizagate povzročil avstrijski desnici na evropskih volitvah. Po tem, ko sosvobodnjaki zapustili vlado, je Kurz postavil prehodno vlado. Predčasne volitve bodo septembra.
Avstrijski tabloid pa medtem ponuja nagradno potovanje za svoje bralce v razvpito vilo na Ibizi, kjer se je zakuhal korupcijski škandal. Nočitev stane od 800 do 1100 evrov. Ibiza je Avstrijce tako podžgala, da se je na prvo mesto najbolj poslušanih pesmi zavihtela kar 20 let stara uspešnica skupine Vengaboys We're going to Ibiza oziroma Gremo na Ibizo.
Merklova na pomoč HDZ, Bannon francoskemu Nacionalnemu zboru
Hrvaški HDZ si skuša pomagati z obiskom nemške kanclerke Angele Merkel, ki pa se zdaj opravičuje, da ni vedela, da so na shodu v Zagrebu odmevale pesmi skrajnega desničarja Thompsona, čigar koncerti so v Nemčiji prepovedani. Ob poplavi hrvaških zastav so bile evropske neznatne. V senci nacionalističnih tonov so opozorila Merklove zvenela skoraj nadrealistično: "Nacionalizem je sovražnik evropskega projekta," je dejala.
Iz njenega urada so sporočili, da niso bili seznanjeni s pesmimi, ki jih bodo predvajali na shodu in da je bila kanclerka glede nasprotovanja nacionalizmu zelo jasna.
Na pomoč francoski skrajni desnici pa je pripotoval Steve Bannon, ki je do zmage pomagal Donaldu Trumpu. Toda Marine Le Pen dobro kaže, utegnila bi celo premagati predsednika Macrona, zato se Bannona kar nekoliko otepa, češ da kampanjo vodi neodvisno, brez vplivov iz tujine brez vplivov iz tujine.
Kakšen rezultat pa se obeta evroskeptičnim in skrajno desnim strankam na volitvah?
Po nekaterih projekcijah bi lahko postali celo druga ali tretja najmočnejša stranka v Evropskem parlamentu, če se bodo sploh znali povezati in najti ne skupnega sovražnika, temveč tudi skupne točke. V Italiji sicer dobro kaže populistični Ligi notranjega ministra Mattea Salvinija, v Franciji se zmaga obeta Nacionalnemu zboru Marine Le Pen, močna naj bi bila tudi zastopanost skrajno konzervativne vladajoče stranke na Poljskem Zakon in pravičnost. Omeniti pa je potrebno tudi stranko madžarskega premierja Orbana, ki je uradno še vedno zamrznjeni del Evropske ljudske stranke (EPP), njena politična usoda pa je še precej negotova.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.