Tujina

Škorpijonu 20 let

Beograd, 17. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sašo Cvjetana je zaradi umora 14 Albancev med vojno 1999 beograjsko okrožno sodišče obsodilo na 20 let zapora.

Saša Cvjetan v policijskem spremstvu (Foto: Reuters)
Saša Cvjetan v policijskem spremstvu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Beograjsko okrožno sodišče je danes na 20 let zapora obsodilo nekdanjega pripadnika enote Škorpijoni iz rezervne sestave srbskega notranjega ministrstva Saša Cvjetana. 30-letnega Cvjetana obtožnica bremeni umora štirinajstih Albancev in poškodovanja petih otrok v Podujevu blizu Prištine med vojno na Kosovu marca 1999. Tako naj bi po navedbah obtožnice Cvjetan s še nekaterimi pripadniki Škorpijonov 28. marca 1999, torej le štiri dni po tem, ko je NATO začel z bombardiranjem Zvezne republike Jugoslavije, ustrelil Albance na dvorišču družine Gashi v Podujevu. Sodišče je na ponovljenem sojenju potrdilo prvotno sodbo iz marca 2004, ki jo je srbsko vrhovno sodišče po pritožbi obrambe razveljavilo, ker so Cvjetanovi odvetniki trdili, da so preiskovalni organi prvotno obtoženčevo priznanje izsilili na zaslišanju, na katerem naj ne bi bil navzoč branilec.

Sodišče za zdaj pozna le enega izmed sodelujočih poleg Cvetana v omejenem zločinu – Dejana Demirovića, ki je trenutno v Kanadi, pravosodni organi Srbije in Črne gore pa so že zahtevali njegovo izročitev. Demirović je bil pred leti že v srbskem zaporu, a mu je avgusta 2001 uspelo pobegniti. Njegovo sodelovanje v zločinu je potrdila priča Groan Štoparić, prav tako nekdanji pripadnik Škorpijonov, ki je v sodnem postopku sodišču povedal imena vseh ustreljenih.

Na Hrvaškem prijeli še 10 nekdanjih Škorpijonov
Hrvaška nacionalna televizija je objavila neuradno informacijo, da sta med desetimi prijetimi Škorpijoni dva hrvaška policista.

Na Hrvaškem v kraju Vinkovci pa so hrvaški policisti prijeli 10 ljudi, osumljenih, da so nekdanji pripadniki Škorpijonov. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik vukovarsko-sremske policije Miroslav Janić, je policija dopoldan preiskala hiše osumljenih in v njih našla več kosov različnih vrst nelegalnega pehotnega orožja, streliva in vojaških uniform. Janić je pojasnil, da bodo osumljence najprej zaslišali in potem na podlagi dobljenih informacij in dokaznega gradiva proti njim podali prijave in jih aretirali.

Prijetje desetih osumljencev je nadaljevanje policijske akcije, ki so jo začeli v začetku tedna z aretacijo Škorpijona Slobodana Davidovića v Banovcih. Dadović je osumljen vojnih zločinov nad civilnim prebivalstvom v Bosni in Hercegovini, natančneje – sodeloval naj bi v likvidaciji šestih Bošnjakov, ugrabljenih po padcu Srebrenice 1995.

Akcija se je začela samo dan po tem, ko je hrvaški tisk objavil, da na Hrvaškem živi najmanj deset bivših pripadnikov Škorpijonov in da so hrvaška policija, državno pravobranilstvo in varnostne službe s tem seznanjene. O zločinih Škorpijonov se je razvedelo zaradi amaterskega videoposnetka, ki so ga predvajali na sojenju Slobodanu Miloševiću v Haagu na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Ta prikazuje likvidacijo šestih Bošnjakov iz Srebrenice. Akcijo so najprej začele srbske oblasti, kasneje pa so se jim pridružili še Hrvati. Do aretacije Dadovića so v Srbiji in Črni Gori aretirali 5 nekdanjih pripadnikov Škorpijonov.

Škorpijoni niso bili del policije?

Srbski notranji minister Dragan Jočić je zatrdil, da Škorpijoni niso nikoli bili v sestavi notranjega ministrstva in tudi ne posebne protiteroristične enote, ki je delovala na jugu Srbije. Šlo naj bi za paravojaško enoto, ki ni bila ustanovljena za delovanje v vojni, pač pa je bila njena naloga nadzorovati naftovod v Slavoniji. Njihova enota naj bi štela od 250 do 300 ljudi, srbskemu notranjemu ministrstvu pa je pa je do sedaj s pomočjo fotografij uspelo identificirati 131. Kot je še povedal Jočić, pripadniki policije in vojske nekdanjih Škorpijonov niso „resno obravnavali“, ker ni šlo za vojaško enoto. Po demobilizaciji so se tako vrnili v kraje, kjer so živeli in kjer je malokdo sploh vedel, da so sodelovali v vojaških spopadih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10