V prvih štirih mesecih letošnjega leta je svoje domove v Siriji zapustilo skorajda milijon ljudi. Gre za najštevilčnejše razseljevanje od začetka sirske državljanske vojne leta 2011 glede na časovno obdobje, je v Ženevi sporočil koordinator ZN za Sirijo Panos Moumtzis. Število notranje razseljenih beguncev se je znotraj Sirije povzpelo na 6,2 milijona ljudi, v sosednje države je pred vojno zbežalo 5,6 milijona oseb.
Gre večinoma za begunce, ki so svoje domove morali zapustiti zaradi novih bojev na območju nekdanje uporniške enklave Vzhodna Guta in pokrajine Idlib na severozahodu države, ki je pod nadzorom upornikov. Tako pokrajina Idlib kot Vzhodna Guta naj bi sicer veljali za varni območji, o vzpostavitvi katerih so se maja prejšnje leto dogovorile Rusija, Iran in Turčija. Na teh območjih naj bi prekinili vse vojaške dejavnosti, a v začetku letošnjega leta je sirski režim predsednika Bašarja Al Asada s podporo Rusije sprožil ofenzivo na območje Vzhodne Gute. V napadih je umrlo na desetine ljudi, pred bombardiranjem niso bile varne niti bolnišnice. Varnostni svet Združenih narodov je po napornih pogajanjih sprejel resolucijo o evakuaciji in humanitarnem premirju, kar pa je ostalo v veliki meri neizpolnjeno. Po dveh mesecih intenzivnih spopadov so Vzhodno Guto ponovno zavzele režimske sile.
Pod močno ofenzivo se je znašla tudi provinca Idlib, kjer se nahaja več kot 2,5 milijona ljudi. Na to območje so namreč naselili tudi civiliste, ki so jih evakuirali iz Vzhodne Gute. V zadnjih dneh se je Idlib znašel pod plazom letalskih napadov, v katerih je življenje izgubilo več deset ljudi, med njimi tudi otroci.
Sirska državljanska vojna je sprožila eno najhujših humanitarnih in begunskih kriz na svetu, od leta 2011 je zahtevala že več kot 350 tisoč življenj. Koordinator ZN za Sirijo Moumtzis pa se boji, da zaradi razmer v Idlibu "v Siriji še nismo videli najhujše krize". Dodal je še, da "mora svet zagotoviti, da se ne ponovi ofenziva na Vzhodno Guto". V Idlib so namestili tudi evakuirano prebivalstvo iz Vzhodne Gute in Alepa, Moumtzis pa dodaja, da gre za zadnje tovrstno območje ter da druge lokacije, kamor bi jih lahko preselili ni. Vse več ljudi pa beži proti meji s Turčijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.