Na referendumu o statusu Južnega Sudana je neodvisnost podprlo kar 98,83 odstotka tistih, ki so glasovali, so pokazali preliminarni izidi referenduma. Izide bo še danes na posebni slovesnosti uradno potrdila volilna komisija.
Kot je volilna komisija zapisala na svoji spletni strani, je glasove na referendumu od 9. do 15. januarja oddalo 3,85 milijona volivcev, tako da je bila udeležba okoli 96-odstotna in je občutno presegla 60 odstotkov, potrebnih za veljavnost referenduma.
V južnosudanski prestolnici Juba se je ob razglasitvi izidov zbralo več tisoč ljudi, ki so navdušeno vzklikali. Kot je povedal predsednik volilne komisije na jugu Sudana Chan Reec Madut, je proti osamosvojitvi od severnega Sudana glasovalo le 16.000 volivcev, zanjo pa jih je bilo 3,7 milijona.
Tudi med volilnimi upravičenci na severu Sudana je bilo več glasov za osamosvojitev juga, in sicer 58 odstotkov. Volilna udeležba je bila tam okoli 60-odstotna.
Referendum je potekal v skladu s sporazumom iz leta 2005, ki je po več kot dveh desetletjih končal krvavo državljansko vojno med pretežno arabskim severom in večinoma krščanskim in animističnim jugom Sudana. V vojni, ki je potekala med letoma 1983 in 2005, je umrlo več kot dva milijona ljudi.
Če se bo proces nadaljeval v skladu z napovedmi, naj bi tako južni Sudan, ki sicer še ni izbral svojega uradnega imena, julija letos že postal najmlajša država na svetu. O razmejitvi, pravicah do nafte in statusu sporne pokrajine Abyei pa se bo še treba dogovoriti, navaja AP.
Policija na ulicah Kartuma
Policisti so pretepli in aretirali študente, ki so danes na ulicah glavnega mesta severnega Sudana zahtevali odstop dolgoletnega predsednika Omarja Al Baširja. Temu je zaradi obtožb genocida v Darfurju Mednarodno kazensko sodišče izdalo zaporni nalog.
Posebne enote policije so s solzilcem in udarci gumijevk razbile skupino mladih demonstrantov in zavzele vhode štirih univerz v prestolnici. Študentje so vzklikali ''Pripravljeni smo umreti za Sudan'' in ''Revolucija, revolucija do zmage''.
Po jasminovi revoluciji v Tuniziji in ob protestih v Egiptu so se na socialnem omrežju Facebook ustanovile sudanske aktivistične skupine, kot so ''Mladi za spremembo'' in ''Iskra''. Stran ''Mladi za spremembo'', ki ima 15.000 članov, sporoča, da ''Sudanski narod ne bo več molčal''.
Že pred današnjimi demonstracijami je v soboto zvečer policija aretirala več opozicijskih aktivistov
Sudan z Egiptom povezujejo tesne vezi, saj sta bili v času britanske kolonijalne vladavine obe danes samostojni državi združeni pod eno administrativno oblast. Prizori ljudi, ki so v Egiptu vzeli usodo v svoje roke, so navdahnili tudi dejavnost protestnikov v Sudanu.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.