Tujina

Skopske oblasti: Položaj je pod nadzorom

Skopje/Beograd, 02. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Narodna fronta za združenje Albancev je odredila nujno mobilizacijo in namestitev več svojih enot na položaje v obmejnih vaseh makedonske občine Kumanovo. Predsednik makedonskega parlamenta je medtem zatrdil, da je varnostni položaj v državi pod nadzorom, zato ni razloga za preplah.

Tiskovni predstavnik makedonskega ministrstva za obrambo je sporočil, da se je danes končala prva faza skupne akcije makedonske vojske in policije z namenom izoliranja terorističnih kriminalnih skupin na območju Kumanova. Policija je zasedla strateške objekte in komunikacijske poti na tem območju. Temu sledi druga faza, in sicer nevtralizacija oboroženih skupin in njihova aretacija.

Albanska ljudska armada (ANA) je na svoji spletni strani objavila, da se morajo pripadniki enot takoj namestiti na svoje položaje. ANA je sicer v ponedeljek makedonskim varnostnim silam postavila ultimat, da se morajo danes do 16. ure umakniti s položajev, ki so jih zasedle ob albanskih vaseh na območju Kumanova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade Spaso Čolakovski pa je izjavil, da se "makedonska vlada ne namerava pogajati s kriminalci".

Na območju Kumanova se nahajajo močne enote makedonske policije. Največ jih je nameščenih okoli vasi Vaksince, kjer naj bi se najverjetneje skrivala skupina Avdila Jakupija, imenovanega Čakal. Iskanje Jakupija se je začela že prejšnji teden, potem ko je ugrabil dva makedonska policista, ki pa ju je že po nekaj urah izpustil.

V vasi Vaksince so se začela pogajanja med albanskimi poslanci v makedonskem parlamentu in lokalnimi voditelji gibanja ANA. Na pogajanjih naj bi poskušali rešiti nastalo situacijo na miren način.

V krajih Vaksince in Lojane je več tisoč albanskih prebivalcev minuli konec tedna že zapustilo svoje domove. Zaradi bojazni, da se bodo znašli v morebitnem navzkrižnem ognju med oboroženimi albanskimi skupinami in makedonskimi varnostnimi silami, so zavetje poiskali pri sorodnikih v Kumanovu. Srbski mediji pa so poročali, da jih je precej prišlo tudi v Preševo na jugu Srbije, kjer so Albanci prav tako večinsko prebivalstvo.

Popovski: Ni razloga za preplah

Predsednik makedonskega parlamenta Nikola Popovski je zatrdil, da je varnostni položaj v Makedoniji pod nadzorom, zato ni razloga za preplah. Popovski je še dejal, da bodo varnostne sile tudi uporabile silo, če bo potrebno. "Položaj se razvija v želeni smeri, vendar pa ne bomo dovolili zaostrovanja. Skrajne skupine, še posebej tiste, ki pripadajo skupini ANA, so še dejavne na vseh območjih, kjer živijo Albanci - v Srbiji, na Kosovu, v Makedoniji, Črni gori, in celo v Albaniji," je dodal Popovski. Po bombnih napadih na poslopja državnih ustanov v Skopju minuli mesec pa je bila uvedena najvišja stopnja varnosti, kar bi po mnenju Popovskega lahko privedlo do izkoreninjenja teh skupin.

Tiskovna predstavnica notranjega ministrstva je sporočila, da so razmere na območju Kumanova stabilne in da policijske sile ostajajo na predhodnih položajih, da bi zaščitile lokalno prebivalstvo pred oboroženimi skupinami, ki so na tem območju zagrešile zločine in to še naprej počnejo.

Po besedah Popovskega tudi mednarodna skupnost podpira akcije makedonske vlade v boju proti omenjenim skupinam. "ANA je na črnem seznamu Evrope, misije ZN na Kosovu in ZDA. To so teroristične skrajne skupine z napačnimi političnimi idejami, ki jih očitno nihče ne sprejema. Zaradi tega ne izključujemo, da ne bomo uporabili silo," je dodal predsednik sobranja.

Položaj manjšin na Kosovu vse slabši

Urad visokega komisariata ZN za človekove pravice v Ženevi je ocenil, da je varnostni položaj Srbov in Romov na Kosovu vse slabši. Tiskovni predstavnik urada visokega komisariata ZN za človekove pravice v Ženevi Jose-Luis Diaz je izrazil zaskrbljenost zaradi umora dveh srbskih mladostnikov v Goraždevcu pri Peči 13. avgusta in izpostavil, da so takšni napadi nedopustni in da bi jih morala obsoditi celotna mednarodna skupnost.

Diaz je poudaril, da je naloga civilne uprave ZN na Kosovu (UNMIK) varovati civilno prebivalstvo, naloga njegovega urada pa je opozarjati, da je treba pravice manjšin spoštovati in varovati. Na pripombe Beograda, da Varnostni svet ZN, ki se je nekaj dni po krvavem zločinu v Goraždevcu sestal na izredni seji, te napade ni razglasil za teroristične, pa je Diaz odgovoril, da je težko oceniti njihovo naravo. Spomnil pa je, da je UNMIK ilegalno organizacijo ANA razglasil za teroristično, kot tudi, da je položaj na Kosovu za njegovo pisarno ena od prednostnih nalog.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10