
Po ocenah organizatoric konference naj bi namreč Makedonija letos potrebovala 256 milijonov evrov pomoči, od tega 185 milijonov za zagotavljanje makrogospodarske stabilnosti, 45 milijonov za obnovo poškodovanih bivališč in najnujnejše infrastrukture ter 25 milijonov evrov za uresničevanje mirovnega sporazuma iz Ohrida. Evropska komisija je še pred tem sporočila, da v imenu unije Makedoniji namenja 104 milijone evrov izredne pomoči, medtem ko so ZDA obljubile 116 milijonov dolarjev pomoči. Udeležence je z uvodnim nagovorom pozdravil makedonski premier Ljubče Georgievski. Konference se udeležuje 40 držav in 19 organizacij.
Donatorska konferenca bi morala biti že oktobra lani
Kot je znano, bi donatorska konferenca za Makedonijo po prvotnih načrtih morala potekati že oktobra lani, vendar je bila preložena na kasnejši čas, ker je država prepočasi izvajala zaveze iz mirovnega sporazuma. Evropska komisija in Svetovna banka sta donatorsko konferenco ponovno sklicali potem, ko je makedonski parlament sprejel enega ključnih zakonov, predvidenih v mirovnem sporazumu, to je zakon o lokalni samoupravi. Med osrednjimi zavezami sta bila še sprejetje ustavnih sprememb, ki so zagotovile večje pravice albanski manjšini, ter potrditev zakona o amnestiji za albanske skrajneže. "Z njegovim sprejemom minuli teden je Makedonija izpolnila vse pogoje za nov začetek. Pomoč nujno potrebujemo, da bomo lahko zagotovili mir, varnost in sobivanje vse etničnih skupin," je danes poudaril premier Georgievski.
Makedonija je v precejšnjem "razsulu"
Večmesečni oboroženi spopadi z albanskimi skrajneži so Makedonijo, ki se v celoti še ni otresla jugoslovanske dediščine in izvedla potrebnih reform, pustili v gospodarskem in tudi siceršnjem razsulu. Perspektivo ji je ponudila Evropska unija, ki jo je vključila v proces stabilizacije in pridruževanja, v okviru katerega sta strani še v času spopadov aprila lani podpisali sporazum, ki Makedoniji daje status "potencialne" kandidatke za EU. Država si sicer želi postati tudi članica zveze NATO. Lanske spopade so končali s podpisom pod okriljem EU.
Konference se udeležuje tudi Slovenija
Donatorske konference se udeležuje tudi Slovenija, ki pa Makedoniji na konferenci ne bo namenila sredstev. Pač pa ji sredstva že zagotavlja iz proračuna v okviru dvostranskega sodelovanja ter za aktivnosti Pakta stabilnosti za JV Evropo. V letošnjem letu bomo Makedoniji namenili 112 milijonov tolarjev oziroma pol milijona evrov. Denar je namenjen za pomoč pri pridobivanju strokovnih kadrov, prenosu znanja in izkušenj ter pomoč pri izgrajevanju institucij, usposabljanje makedonskih finančnih strokovnjakov ter za aktivnosti Mednarodnega sklada za razminiranje, pa tudi podiplomsko izobraževanje v Sloveniji ter zagotavljanje programske opreme za vzpostavljanje borze v Skopju.
Izpustili prvo skupino zajetih skrajnežev
Oblasti v Makedoniji so nekaj po polnoči v skladu z zakonom o amnestiji iz zapora izpustile prvo skupino albanskih skrajnežev. Makedonski parlament je minuli četrtek s potrditvijo omenjenega zakona izpolnil eno od zavez iz mirovnega sporazuma. Skupno naj bi v skladu z zakonom o amnestiji izpustili kakih 300 albanskih skrajnežev.