Aretacija Ratka Mladića odmeva po celotnem območju nekdanje skupne države. Odzivajo se tako politiki kot žrtve.
Za oddajo 24UR je svoje občutke opisala predsednica gibanja Matere Srebrenice Munira Subašić. Dejala je, da jo je novica o aretaciji Mladića hkrati razveselila in razžalostila. Kot je razložila, je srečna, ker je doživela, da so Mladića pripeljali pred roko pravice. "Da bo tam odgovarjal za vse, kar je storil našim otrokom v Srebrenici."
Žalosti pa jo, da tega ne bodo doživele tudi druge matere, "ki so imele eno samo željo, da Mladić in njegovi privrženci stopijo pred roko pravice." "To je sporočilo vsem zločincem, da zločini ne zastarajo in da zločinci, ki so storili zločine, morajo odgovarjati. Pravica je počasna, a na koncu doseže vse," pravi Munira, ki je v Srebrenici izgubila sina, moža, brate, skupaj kar 22 sorodnikov.
V Srebrenici je leta 1995 Mladića rotila, naj izpusti njenega sina. Kot je razložila, ji je Mladić to obljubil, a se je zlagal. "Sina sem prijela za roko, a njegov zločinec, ki je stal ob Mladiću, ga je vlekel za drugo roko. Odpeljal ga je v smrt." Kot je razložila, še vedno išče kosti svojega sina.
Na vprašanje, kaj zanjo pomeni aretacija Mladića, odgovarja, da Tadiću čestita, da je pred roko pravice pripeljal samega Mladića. A ob tem poudarja, da morajo odgovarjati tudi tisti, ki so prihajali iz Srbije in storili te zločine in genocid v Bosni in Hercegovini. Poleg tega pa morajo odgovarjati tudi tisti, ki so pobegnili iz BiH, ki so storili zločine, so obtoženi, a so zbežali v Srbijo. Ob tem pa še dodaja, da mora Tadić storiti še več. "Zločince mora pripeljati pred roko pravice," zaključi Munira Subašić.
Predsednica združenja srebreniških mater Hatidža Mehmedović je dejala, da je srečna in vznemirjena, saj je na današnji dan dolgo čakala. Kljub temu poudarja, da je škoda, da Mladića niso prijeli že prej, saj so nekatere matere umrle med čakanjem na aretacijo. "To le dokazuje, da so BiH in Srbija še vedno polne Mladićev. Ta politika je še vedno živa, to je najbolj žalostno, najbolj pa se kaže prav v tem, da še vedno obstaja Republika Srbska, ki je produkt krvi in genocida,“ je še dejala Mehmedovićeva.
Predsednik "Združenja staršev otrok, ubitih med obleganjem Sarajeva v letih 1992-1995" Fikret Grabovica je ocenil, da bo z aretacijo Mladića vsaj deloma zadoščeno pravici. Kot je poudaril, je vojnim žrtvam najpomembnejša pravica, zato je zelo pomembno, da ji je zadoščeno. "Mladić pooseblja vse zločine, storjene v BiH. Zelo je pomembno, da so ga prijeli, in upam, da bo pomenil signal za aretacijo ostalih zločincev in odgovornih za številne zločine v BiH," je še dejal Grabovica.
Preberite tudi: Kdo je Mladić in kaj je skupaj s številnimi pomagači storil v Srebrenici?
Kada Hotić je v Srebrenici izgubila sina in moža. Pravi, da je leta čakala na resnico in na aretacijo zločincev. Sprašuje se, kdo je imel pravico ukazati usmrtitev njenega sina, ki je bil poln življenja in nedolžen. Kdo je imel pravico, da jo prežene iz njenega mesta. "Mladić je ukazoval v Potočarih. Od njega sem bila oddaljena približno deset metrov, ko je dejal: Moji srbski bratje, to je vaša izjemna priložnost, izkoristite jo. In izkoristili so jo, kolikor so pač lahko. Vzeli so mi mojega sina in moža, dva brata in številne druge sorodnike in prijatelje in sosede,“ je povedala Hotićeva, ki je za zaključek dejala, da je Mladić vsa ta leta užival v življenju. Upa, da ga bo haaško sodišče hitro obsodilo in da mu ne bo dovolilo, da se brani. Prav tako, da bo Srbija priznala, da je v BiH izvajala agresijo.
Odzivi v Bosni in Hercegovini ob današnji aretaciji Ratka Mladića so znova pokazali na delitve v tamkajšnji politiki in družbi.
FEDERACIJA BiH
Bošnjaški član tričlanskega predsedstva BiH Bakir Izetbegović je pozdravil aretacijo - kot je dejal, so pri njej sodelovale tudi določene bosanske službe - in izrazil upanje, da bo omogočila novo obdobje v odnosih s Srbijo. "Imeli smo slabo preteklost, moramo doseči boljšo prihodnost," je dejal in se zavzel za spravo vseh dobro mislečih ljudi. Mladić se je skrival kot kakšen strahopetec in ni pokazal prav nič poguma, je še poudaril Izetbegović ter dodal, da naj bo to sporočilo vsem tistim, ki so v njem videli "junaka".
Predsednika največje bošnjaške stranke SDA in večetnične stranke SDP, Sulejman Tihić in Zlatko Lagumdžija, sta prav tako pozdravila aretacijo Mladića kot velik korak k zadoščenju pravice. Po besedah Tihića je to sporočilo vsem, ki so storili vojne zločine, da bodo slej ko prej zanje morali odgovarjati. Lagumdžija je med drugim, podobno kot Izetbegović, izrazil upanje, da bo s tem zaprto neko poglavje in omogočen nov začetek v odnosih med državami v regiji.
Tudi hrvaški član predsedstva BiH Željko Komšić je izrazil veliko veselje, da se bo Mladić končno znašel na obtožni klopi in odgovarjal za svoje strašne zločine, saj so nekateri že izgubljali upanje, da se bo to dejansko kdaj zgodilo. Obenem je opozoril, da okoliščine aretacije nakazujejo, da so srbske oblasti vedno vedele, kje se Mladić nahaja, tako kot so vedele tudi za Radovana Karadžića. Šele v trenutku, ko je EU aretacijo Mladića od Srbije odločno zahtevala kot pogoj nadaljnjemu približevanju Uniji, je do nje tudi prišlo, meni omenjeni.
REPUBLIKA SRBSKA
Predsednik Republike srbske Milorad Dodik je sicer pozdravil današnjo aretacijo, saj ta, kot je poudaril, pomeni izpolnjevanje mednarodnih obveznosti iz daytonskega mirovnega sporazuma. "Institucije Republike srbske niso nikoli in nikoli ne bodo branile kogar koli, ki je storil vojne zločine, ne glede na nacionalno ali versko pripadnost," je zatrdil. A obenem je Dodik izrazil upanje, da se bodo pred roko pravice kmalu znašli tudi "general Atif Dudaković, Naser Orić ter ostali visoki politični funkcionarji in generali vojske BiH, saj bi to pomenilo, da ima BiH možnost, da na resnici zgradi nujno potrebno zaupanje". Aretacija Mladića na mir in stabilnost BiH po njegovem ne bo vplivala.
Kaj pravijo politiki na Hrvaškem?
Hrvaška premierka Jadranka Kosor, ki pravi, da je njena država tudi žrtev agresorske politike, je ob današnji aretaciji povedala, da Hrvaška pričakuje tudi aretacijo Gorana Hadžića. "Aretacija je dobra novica za cel svet in za vse žrtve, aretacija je dobra za stabilnost in mir," je poudarila. Dodala je, da Hrvaška podpira vstop Srbije v Evropsko unijo.
Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa upa, da bodo Mladiću krivico dokazali tudi na sodišču. Aretacija, tako Josipović, pa za Hrvaško pomeni to, da ima njihova država za sosedo suvereno evropsko državo, ki je pripravljena izpolnjevati pogoje in je predana vladavini prava.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.