Detektiv, ki ga je najel britanski časnik v lasti medijskega mogotca Ruperta Murdocha, je prisluškoval telefonom pogrešanih, ugrabljenih in svojcev ubitih oseb. Informacije je pridobil z dostopom do njihove glasovne pošte.
Potem ko je 13-letna Britanka Milly Dowler 21. marca 2002 izginila izpred svojega doma v angleškem Surreyu, je detektiv, ki ga je za to najel časnik News of the World, vlomil v njen mobilni telefon. Detektiv Glenn Mulcaire je z vlomom pridobil glasovno pošto svojcev, ki so poskušali priti v stik z dekletom, in na ta način so novinarji News of the World prisluškovali vsaki besedi, ki so jo pogrešani deklici namenili svojci.
Če je bila deklica v času, ko je v njen telefon vlomil detektiv oziroma časnik, še živa, to pomeni, da ni mogla slišati obvestila, da ima novo glasovno pošto, saj so vsa sporočila pred njo že odprli novinarji časnika News of the World oziroma detektiv Mulcaire. Zaradi tega tudi ni mogla vedeti, da ima novo pošto, saj je telefon – zaradi intervencije časnika oziroma detektiva – ni obvestil o prispeli glasovni pošti.
Nato pa so novinarji po poročanju britanskega Guardiana naleteli na problem. Predal za glasovno pošto Millyjinega telefona je bil namreč povsem napolnjen s sporočili, ki so jih poslali njeni svojci, zaradi česar je časnik News of the World detektivu naložil, naj izbriše nekaj glasovnih sporočil iz prvih dni njenega izginotja.
Mulcaire je sporočila izbrisal. Svojci, ki nekaj časa Milly niso mogli pustiti glasovnega sporočila, pa so nenadoma odkrili, da je predal znova izpraznjen, in so na podlagi tega sklepali, da je sporočila izbrisala Milly. Znova so začeli upati, da je njihova hči še živa, in so celo privolili v ekskluzivni intervju za prav isti časnik, ki jim je z neetično intervencijo vzbudil upanje.
Izbris sporočil je poleg tega povzročil težave tudi policiji, saj po navedbah policista, na katerega se sklicuje Guardian, ugrabitelj pogosto pušča sporočila ugrabljeni žrtvi, naj se mu oglasi, da bi na ta način zabrisal sledove in se izločil iz kroga osumljenih. Z izbrisom sporočil je tako časnik uničil potencialno dragocene sledi.
Časnik je poleg svojcev Milly Dowler prisluškoval tudi očetu ubite desetletne deklice Jessice Chapman, osebju kraljeve družine, slavnim osebnostim in svojcem terorističnega napada na londonsko podzemno železnico, poroča BBC.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.