Številne države zaradi nemirov v Egiptu svojim državljanom odsvetujejo potovanja v to državo. Med takšnimi državami je tudi Slovenija. Nekatere države so se sicer odločile, da evakuacijo omogočijo tudi svojim diplomatskim delavcem v Egiptu, a naši predstavniki zaenkrat tam še ostajajo.
Slovenski veleposlanik v Egiptu Robert Kokalj je za 24ur.com dejal, da na veleposlaništvu trenutno delajo trije diplomati, torej poleg njega še dva Slovenca. Njihovi družinski člani so se že vrnili v domovino, prizadevanja veleposlaništva pa so bila v zadnjih 72 urah namenjena reševanju vprašanja, kako napotiti slovenske državljane domov. "Pri tem smo bili v okviru možnosti učinkoviti,“ je dejal Kokalj. "Pomagali smo pri razrešitvi 15 takšnih primerov. Istočasno smo del slovenskih državljanov, ki se jih ni dalo napotiti čez letališče v Kairu oziroma niso prišli do vozovnic, v domovino napotili čez Hurgado," je razložil Kokalj. Gre za tiste državljane, ki so sami izrazili željo, da bi zapustili Egipt. "Delujemo v okviru možnosti, letalski promet je nekoliko rigidnejši,“ je dejal Kokalj.
Jean-Pierre Vonarb, sekretar konzularnega oddelka slovenskega veleposlaništva v Egiptu, je noč in dopoldne preživel na letališču, da bi pomagal domov spraviti Slovenko, ki je obtičala tam. Za 24ur.com je povedal, da si je omenjena ''gospodična že uredila letalski prevoz z Lufthanso, kjer je imela prvotno rezervacijo. Ljudje si namreč delajo po pet, šest rezervacij in na koncu vzamejo tisto, ki je najbolj realna. Jutri grem znova na letališče, ker imamo tam še zmeraj dve Slovenki.''
Ena izmed njiju je Vesna Vidrih, ki se je v Egipt odpravila na simpozij o keramiki. Že od petka je ujeta v Kairu in ne more domov. ''Dva dni smo bili v stanovanju, ker ulice zaradi številnih ropov niso varne.'' Pravi, da težko pride do koristnih informacij zaradi prekinjenih internetnih in mobilnih povezav. ''Nimamo televizije, internet je še vedno odklopljen, telefoni tudi niso delali. V soboto je bilo vse 'off'. Ni bilo mogoče rezervirati leta.''
Kokalj pravi, da so ''trenutne razmere na letališču v Kairu precej kaotične'', po besedah Vonarba pa je ''problem v tem, da se leti prikažejo na planerju, potem pa jih pol ure pred napovedano uro poleta odpovejo.'' Po njegovih besedah do težav na letališčih prihaja tudi zaradi zgodnjega začetka policijske ure. Po 15. uri namreč letališko osebje odide in se ''informacije o letih ne posodabljajo''.
Na današnji tiskovni konferenci je Ministrstvo za zunanje zadeve sporočilo, da ''so slovenski državljani, ki živijo na območju Kaira, sicer zaskrbljeni in se srečujejo z določenimi težavami, vendar nihče od njih ne poroča o tem, da bi želel državo zapustiti in tega ne more.''
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar je v Bruslju dejal, da odsvetujejo vse poti v Egipt, tudi v turistična središča, a o evakuaciji Slovencev v državi v tem trenutku ne razmišljajo. "Tudi v EU za zdaj še ni razmisleka o tem, da bi se evakuiralo ljudi iz Egipta," je še povedal minister in dodal, da je pa vse odvisno od položaja v Egiptu, ki ga budno spremljajo in bodo sproti dajali ustrezna navodila.
Kakšna je situacija v priljubljenih egiptovskih letoviščih?
Kokalj sicer pravi, da je bil tudi sam v Hurgadi, in ko se je včeraj vračal v Kairo, je naletel na dve večji barikadi. "Imel sem precej sreče, da sem jih lahko prečkal,“ je dejal. Kokalj je prepričan, da varnostna situacija v Hurgadi in Šarm el Šejku ni in ne more biti izolirana od preostalega dogajanja v državi, ne glede na zagotovila predstavnikov naših turističnih agencij, da je v obeh letoviščih vse mirno. "Na lastne oči sem v Hurgadi, za Šarm el Šejk ne vem, včeraj zjutraj videl več vojakov,“ je povedal Kokalj. Dejal je, da na veleposlaništvu, ki se trudi zagotoviti varnost slovenskih državljanov, z nekaj začudenja gledajo na dejstvo, da so naše agencije še pred dvema dnevoma napotile nove skupine naših državljanov v ta letovišča. ''Lahko potrdim, da je v noči z nedelje na ponedeljek do incidentov prihajalo tudi na egiptovskih letališčih.''
Vodja konzularnega sektorja MZZ Andrej Šter pa pravi, da ''skupina slovenskih državljanov, ki je v turističnih središčih Šarm El Šejk in Hurgada, tam preživlja dopust. Zaenkrat ne poročajo o kakšnih težavah, o tem, da bi se situacija tam zaostrovala ali da bi se kakor koli izkazovala nevarnost. Dogovorjeni smo z obema turističnima agencijama, da se tekoče usklajujemo o nadaljnjih aktivnostih, obe pa zagotavljata, da bi v primeru, če bi se pokazala kakršna koli nevarnost, v zelo kratkem času organizirali povratek skupine. Zaenkrat pa, kot rečeno, nihče ne poroča o težavah.''
Na Adrii Airways pravijo, da bodo v primeru, če bodo turisti želeli predčasno vrniti, dali na voljo letalo. Prav tako bo letalo na razpolago, če se ministrstvo za zunanje zadeve odloči za evakuacijo. ''Če nas bodo kontaktirali, bomo glede na razpoložljive zmogljivosti ponudili naša letala in uredili čim hitrejši prevoz potnikov v Slovenijo,'' pravi Alen Mlekuž. Seveda pa bodo morali turisti v primeru predčasne prekinitve aranžmaja stroške vrnitve poravnati sami.
Kompas odpovedal potovanje, ki bi se moralo začeti v soboto
Kot je znano, protesti v Egiptu niso vplivali na načrte več slovenskih turističnih agencij, ki so v egiptovska letovišča napotile svoje goste.
Pri Kompasu so za 24ur.com dejali, da so naslednja leta proti Šarm el Šejku in Hurgadi načrtovali za soboto, 5. februarja, vendar pa so se pri agenciji odločili, da odhode odpovejo. Sicer vztrajajo, da realnega varnostnega razloga v omenjenih krajih ni, vendar pa razumejo nelagodje posameznikov. "Če ljudje niso sproščeni in če je prisotna vsa ta medijska pozornost, potem to niso počitnice," je dejal predstavnik Kompasa Mišo Mrvaljević.
Svojim potnikom omogočajo, da namesto v Egipt odpotujejo kam drugam, če pa tega ne želijo, jim bodo pri Kompasu vplačano ceno aranžmaja v celoti vrnili.
Trenutno imajo v Šarm el Šejku in Hurgadi okoli 80 gostov. "Po naših podatkih se imajo lepo in počitnikujejo. V počitniških krajih teče ritem življenja povsem normalno, edina razlika je v tem, da smo odpovedali vse izlete izven kraja bivanja, predvsem pa seveda ne organiziramo izletov proti Kairu in Aleksandriji,“ je zatrdil Mrvaljević.
Sicer so tudi pri turistični agenciji Sonček dejali, da bodo zagotovili, da se njihove stranke lahko odločijo za odpoved potovanja brez stroškov in da jim povrnejo denar.
Tudi pri Palmi ponujajo alternative za potovanje v Egipt
Na turistični agenciji Palma pravijo, da je odhod 5. februarja vprašljiv, gostom pa so ponudili možnost prestavitve ali zamenjave potovanja. Tretja možnost, ki jo ponujajo, je odpoved potovanja brez stroškov.
Trenutno je pod okriljem Palme v Hurgadi in Šarm el Šejku okoli 80 potnikov, zaradi varnosti pa v tem tednu ne organizirajo izletov v Kairo. Na Palmi pravijo, da imajo s potniki redna dnevna srečanja, prav tako so skupaj z njihovimi predstavniki dnevno na dodatnih izletih. "V tem trenutku nihče od naših gostov ne razmišlja o predčasni vrnitvi. Če bi se kaj takšnega zgodilo in bi bilo to podprto tudi z odločitvijo ministrstva za zunanje zadeve, bi seveda poskrbeli za predčasno vrnitev,“ pravi predstavnica Palme Leni Petek Rovšnik.
Pri Palmi sicer pravijo, da je varnost potnikov in gostov na prvem mestu ter da imajo ti vso pravico do korektnih informacij, tako medijskih kot tudi turističnih. "Mi bomo seveda končne odločitve sprejemali glede na priporočila ministrstva za zunanje zadeve,“ je dejala Petek Rovšnikova.
Dodala je, da je delo v turistični panogi pod izjemnim pritiskom ves čas, vsak odklon od pričakovanega pa lahko potnike vznemiri. A Egipt je z občasnimi nihanji vedno veljal za turistom prijazno deželo. "Verjamemo, da bo prav kmalu tako tudi naprej,“ pravi Petek Rovšnikova. Na omenjeni agenciji sicer pravijo, da je bila in je slika dogajanj na Bližnjem vzhodu velikokrat popačena, je pa to, kako se bodo razmere razvijale, izjemnega pomena.
Kakšne pravice imajo potniki?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so glede odstopa od pogodbe o turističnem potovanju zaradi nemirov v Egiptu dobili vprašanja več posameznikov. ZPS tako sporoča, da potrošnik lahko v vsakem trenutku odstopi od pogodbe o turističnem aranžmaju. Če odstopi zaradi višje sile, mora agenciji plačati le tiste stroške, ki so ji do takrat dejansko nastali. "Po našem mnenju mora te stroške tudi izkazati,“ je ZPS zapisala na svoji spletni strani. Ob tem na ZPS potrošnikom svetujejo, da odstop od pogodbe podajo pisno in se pri tem sklicujejo na obvestilo zunanjega ministrstva.
Če pa so potrošniki za izredne razmere že vedeli ter so aranžma sklenili tik pred odhodom in se potem odločili, da vseeno ne bi šli, pa bo šlo za nepravočasen odstop od pogodbe. "Agencija bo zahtevala plačilo sorazmernega zneska vplačanega aranžmaja po tabeli, navedeni v splošnih pogojih agencije,“ je zapisala ZPS.
Če je potrošnik že na potovanju, pa mu mora agencija v takih situacijah, kot je trenutna v Egiptu, nuditi takojšnjo pomoč. "Agencija bo torej morala zagotoviti, da se potniki varno vrnejo domov,“ so dodali na ZPS.
Številne države svoje državljane pozvale, naj zapustijo Egipt
Številne države, med njimi ZDA, Irak, Turčija, Indija, Grčija, Kanada in Saudska Arabija, iz Egipta evakuirajo svoje državljane. Letalo je v Egipt poslal tudi Azerbajdžan, katerega vlada pravi, da je bil med protesti ubit eden izmed delavcev na njihovem veleposlaništvu.
Tiste države, ki se še niso odločile za evakuacijo svojih državljanov, pravijo, da situacijo v Egiptu podrobno opazujejo. Tako denimo tudi Francija. "Imamo vsa sredstva, da reagiramo, če bomo morali,“ je dejal predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Bernard Valero. Velika Britanija svojim državljanom odsvetuje vsa potovanja v Egipt, ki niso nujna, tamkajšnje turistične agencije pa podobno kot naše pravijo, da ni razloga, da bi evakuirali letovišča ob Rdečem morju.
V Egiptu je ta čas tudi okoli 30.000 Britancev, večinoma ob Rdečem morju, vendar v Londonu zaenkrat množične evakuacije ne načrtujejo. Evakuacije okoli 40.000 svojih državljanov iz Egipta pa zaenkrat nima v načrtu niti Rusija. Ruski turisti sicer medtem še naprej prihajajo v letovišča ob Rdečem morju – doslej so po podatkih agencij prihod odpovedali le trije.
Po podatkih ameriškega State Departmenta je stik z njihovo ambasado v Kairu navezalo okoli 2400 Američanov, ki so se na osebje veleposlaništva obrnili s prošnjo, da jim njihova vlada organizira čarterske prevoze iz Egipta. Samo danes je Egipt na devetih letalih zapustilo 1200 ameriških državljanov. Nadaljnjih šest poletov je načrtovanih za torek.
Potovalne agencije iz skandinavskih držav so danes odpovedale vsa potovanja v Egipt do 23. februarja, potnike, ki so trenutno v letoviščih ob Rdečem morju, pa nameravajo v domovine prepeljati v teku tega tedna.
Avstralsko zunanje ministrstvo je svoje opozorilo iz "razmislite o tem, ali res morate potovati“ spremenilo v "ne potujte“, svojim državljanom, ki so v Egiptu, pa svetovalo, naj državo, če je to le mogoče, zapustijo. Takšno je tudi skupno navodilo številnih držav.
Z evakuacijo svojih zaposlenih pa so začele tudi nekatere evropske in azijske družbe. Družba Nissan Motor je ustavila dela v svoji tovarni v Gizi, enako se je odločila podružnica družbe Otsuka Holdings v Kairu. Po poročanju Reutersa naj bi evakuacijo svojih delavcev načrtovali tudi v naftni družbi Royal Dutch Shell. Težave imajo tudi pri nemškem trgovcu Metro. Dve njihovi trgovini so v nemirih oropali, eno trgovino pa zažgali. Svojim 700 zaposlenim so dejali, naj ostanejo doma, mednarodnim delavcem pa pomagajo pri njihovi vrnitvi domov. 400 zaposlenih v Egiptu pa ima družba Nokia Siemens, ki je svoje zaposlene, ki niso Egipčani, in njihove družine začela evakuirati v Dubaj.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.