Direktor Klinike Golnik, kjer so se zdravili tudi starostniki iz Metlike, opozarja na pomembno dejstvo. "Niti bolnik niti svojci pravzaprav ne morejo zahtevati nečesa, kar je nemogoče, se pravi, če se nekaj z medicinskega vidika ne da narediti . Če ima to več škode kot koristi, pravzaprav te zahteve potem niso več utemeljene." Kot je pojasnil, če imamo bolnika, ki ima zadnji stadij raka ali Alzheimerjeve bolezni, se ne uporabi vseh sredstev za vzdrževanje življenja in zdravljenja, ki bi za tega bolnika, ne pomenila, da bi preživel in živel bolje, pač pa nepotrebno mučenje in trpljenje.
Komisija za medicinsko etiko o teh formularjih nič ne ve, a je o podobnem vprašanju že odločala v začetku epidemije, ko je kazalo, da bo bolnikov ogromno, respiratorjev pa premalo. Od 54 bolnih stanovalcev metliškega doma, so jih 12 zdravili v bolnišnici. Umrlo jih je 16, od tega 7 v bolnišnici. V Šmarju pri Jelšah jih je od 124 bolnih 27 šlo v bolnišnico. Skupaj jih umrlo 38, od tega v bolnišnici 15.
Sistemski nadzor so zavrnili, tožilstvo potrdilo, da so prejeli ovadbo
V oči bode tudi to, zakaj o teh formularjih nihče ni seznanil stanovalcev ali njihovih svojcev. Predsednik etične komisije - tega ni potrebno početi, če oseba sploh ne zboli, saj bi jo na ta način po nepotrebne vznemirjali. Predlaga pa komisija ministru Gantarju sistemski nadzor neodvisnih strokovnjakov. A na ministrstvu so nadzor zavrnili, ker da je minister že včeraj pojasnil, kakšna je bila vloga ministrstva glede paliativne obravnave oskrbovancev domov za starejše občane.
Danes so na Televiziji Slovenija pokazali te obrazce, ki pa jih niso mogli dobiti po uradni poti. Tožilstvo je zanje potrdilo, da so prejeli ovadbo zoper več oseb zaradi obrazcev, s katerimi naj bi v domovih za starejše pripravljali podlage za odločanje, kateri oskrbovanci bi bili v primeru koronavirusne okužbe deležni bolnišničnega zdravljenja.
Da bo predlagal nadzor nad dogajanjem na terenu, je nocoj napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar. O pripravljenih obrazcih in navodilih za načrt zdravljenja je dejal, da so to strokovna navodila, in ne navodila politike. Ponovil je, da je edini obrazec, ki ga je izdalo ministrstvo za zdravje, pripravila koordinatorka za paliativno oskrbo pri ministrstvu. Bil je javno objavljen in namenjen temu, da bi imel zdravnik, ki bi sprejel v obravnavo bolnika s covidom-19, informacije o njegovem zdravstvenem stanju pred okužbo, na podlagi česar bi se lažje odločal o njegovem zdravljenju, je pojasnil.Na vprašanje, zakaj torej nekateri zdravniki teh obrazcev niso želeli izpolniti, je odgovoril, da je to odvisno od tega, kako so regijski koordinatorji za covid-19 sodelovali in da so nekateri očitno pripravljali svoje, drugačne obrazce.
Na vprašanje, v koliko domovih so bile narejene ocene stanovalcev in koliko stanovalcev je bilo ocenjenih kot neprimernih za v bolnišnico, je minister pojasnil, da teh ocen ministrstvo ni zbiralo, saj je vprašanje kdo in kako bo zdravljen, vprašanje stroke. Gantar je še izpostavil, da so izdali tudi navodilo, po katerem se konzilijarnih pregledov ne dela v domovih, kjer ni nobenega okuženega.
Minister Janez Cigler Kralj je še enkrat zatrdil, da ni bilo govora o seznamih. Kot poroča MMC, je na vprašanje, če je vedel za ocenjevanje primernosti starejših za bolnišnično zdravljenje, odvrnil, "da sta z ministrom Gantarjem vseskozi skrbela, da je komunikacija med zdravstvenim in socialnim delom oskrbe tekla nemoteno. Po njegovih besedah je bil predvsem odgovoren za to, da so priporočila in navodila medicinske stroke kar najbolje upoštevali in izvajali."
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.