Danes so je v središču Damaska zbralo okoli 200 demonstrantov, ki so želeli izraziti podporo protivladnim protestnikom iz mesta Dara, kjer je bilo ubitih več deset ljudi. Po navedbah organizacij za zaščito človekovih pravic je bilo v Dari ta teden ubitih okoli 100 ljudi, medtem ko oblasti trdijo, da je bilo ubitih deset protestnikov.
Vlada je zanikala, da bi strele na protestnike ukazal predsednik Bašar al Asad. Današnje proteste pa je s silo končala sirska tajna policija, ki je več protestnikov tudi prijela.
V bližini mesta Dara pa se je v podporo protestnikom zbralo več sto vaščanov. Ti so vzklikali: "Svoboda že doni," je povedala priča. Zbrali so se tudi v Deri, kjer so verbalno ozmerjali al Asadovega brata Maherja, ki poveljuje republikanski gardi. "Maher, ti strahopetnež. Pošlji svoje enote, naj osvobodijo Golansko planoto," je med hojo proti osrednjemu trgu v mestu vpilo na tisoče protestnikov. S tem so imeli v mislih, naj osvobodi Golansko planoto, ki jo je leta 1967 zasedel Izrael in je od takrat del te države.
V Sanamenu ubitih najmanj 17 ljudi
V bližnji vasi Sanamen je pozneje prišlo do streljanja, v katerem je bilo po navedbah neimenovanega aktivista za človekove pravice ubitih 17 ljudi. Kot je povedal, je streljanje izbruhnilo, ko so se protestniki namenili proti Dari. Teh informacij za zdaj sicer ni mogoče preveriti pri neodvisnih virih ali v okoliških bolnišnicah.
Varnostne sile naj bi tudi v Dari streljale na protestnike, ki so se zbrali pred domom guvernerja mesta, ki je bil v začetku tedna odstavljen.
Predstavnica sirskih oblasti pa je včeraj povedala, da se predsednik zaveda položaja, v katerem se je znašla država, in da je pripravljen na spremembe. Med drugim naj bi odpravili izredne razmere, ki prepovedujejo demonstracije, v veljavi pa so že od leta 1963.
Več kot 100 ranjenih v Jordaniji
Med protesti v jordanski prestolnici Aman so danes izbruhnili spopadi med protivladnim protestniki in zagovorniki vlade, pri čemer je bil ubit protestnik, več kot sto ljudi pa je bilo poškodovanih. Policija je morala uporabiti vodne topove, da je razgnala protestnike. Gre za prvo smrtno žrtev od izbruha prodemokratičnih protestov v Jordaniji.
Nasilje je izbruhnilo, ko je približno 400 privržencev vlade napadlo okoli 1500 protestnikov, ki so zahtevali reforme, razpustitev parlamenta in odstavitev premiera. Policija je več protestnikov aretirala.
Na protestih so sodelovali tudi pripadniki največje opozicijske stranke, Fronte islamske akcije, in drugih levičarskih skupin.
Današnji spopad je bil v Amanu najhujši od začetka protestov pred tremi meseci. Ti so se začeli, ko so se v več drugih arabskih državah začele ljudske vstaje.
Protesti v Jordaniji za razliko od protestov v drugih arabskih državah doslej niso bili tako množični. Vendar pa so mladi Jordanci, ki so tudi prek družabnega omrežja Facebook pozvali k protestom, ta teden napovedali, da bodo okrepili pozive po odstopu premiera in oblikovanju nove vlade.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.