Tujina

EU potrdila sankcije proti Siriji

Damask/Homs, 09. 05. 2011 11.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Spopadi v Siriji se širijo tudi na zahodna predmestja prestolnice. Oblasti so ponekod prekinile oskrbo z elektriko in med hišnimi preiskavami aretirale več ljudi. EU pa je potrdila sankcije proti državi in njenim predstavnikom.

Takole je izgledal Banias po petkovi molitvi.
Takole je izgledal Banias po petkovi molitvi. FOTO: Reuters

V Siriji se nadaljujejo napadi vladnih sil na protirežimske protestnike. Danes opozicijski aktivisti o streljanju poročajo tudi iz zahodnih predmestij prestolnice Damask. V obmorskem mestu Banias, ki je brez oskrbe z elektriko in telekomunikacijskih povezav, pa so med hišnimi preiskavami aretirali kakih 400 ljudi.

Po navedbah opozicijskih aktivistov so sirske varnostne sile v mestih Banias, Homs, Hama in v predmestju Damaska aretirale več sto ljudi, poleg mesta Banias pa so oskrbo z vodo in elektriko prekinili tudi v mestu Homs. V Damasku so medtem po besedah prič zaprli glavno cesto v predmestje Muadamija na zahodu Damaska in pretrgali telefonske povezave z tem delom predmestja.

Med aretiranimi v Baniasu so vodje protestov in tudi številni zdravniki bolnišnice, ki so jo vladne sile obkolile.

Sirska vojska je zavzela tudi mesto Homs. Po poročanju sirske tiskovne agencije Sana je bilo v bližini mesta umorjenih deset delavcev, ki so se z dela v Libanonu vračali v Homs. Po navedbah Sane naj bi jih umorili pripadniki "oborožene bande".

Pripadniki sirske opozicije sicer dvomijo v to, saj se jim zdi neverjetno, da bi kdo napadel avtobus z delavci, medtem ko je bilo v bližini na stotine pripadnikov vojske.

Po poročilih o umorjenih desetih delavcih so oblasti s tanki in vojaškimi silami po besedah direktorja Sirske organizacije za človekove pravice Ramija Abdula Rahmana vdrle v več okrožij Homsa in aretirale številne aktiviste. V streljanju v Homsu je bil v nedeljo ubit tudi dvanajstletni deček.

Po navedbah sirske tiskovne agencije SANA je v mestih Homs in Banias življenje izgubilo šest pripadnikov sirske vojske, med njimi trije častniki. Sirski predsednik Bašar al Asad je medtem za časnik Al Vatan poudaril, da bodo nadaljevali z reformami, hkrati pa je dejal, da se politična kriza v Siriji bliža koncu.

Po navedbah opozicije je bilo od začetka upora proti režimu predsednika al Asada sredi marca ubitih že kakih 600 ljudi, okoli 8000 pa so jih zaprli ali jih pogrešajo.

EU potrdila sankcije zoper Sirijo

Evropska unija je danes potrdila uvedbo embarga na izvoz orožja v Sirijo ter sankcij proti 13 sirskim predstavnikom, ki naj bi bili vpleteni v nasilno zatrtje protivladnih protestov. Ukrep bo stopil v veljavo v torek z objavo v Uradnem listu EU, so zapisali v današnjem sporočilu Sveta EU. "Svet je sprejel uredbo in odločbo, ki uvajata embargo na izvoz orožja in opreme, ki bi jo lahko uporabili za zatiranje v državi, kot tudi prepoved izdajanja vizumov in zamrznitev premoženja," so zapisali v sporočilu. Prepoved izdajanja vizumov in zamrznitev premoženja veljata za 13 predstavnikov sirskega režima in njegovih sodelavcev, ki jih je Svet identificiral kot odgovorne za nasilje nad civilisti v Siriji.

Napeto tudi v Jemnu

Protestniki bežijo pred curki vodnih topov.
Protestniki bežijo pred curki vodnih topov. FOTO: Reuters

Več tisoč učiteljev se je v nedeljo zvečer zbralo na protestih pred regionalnim uradom ministrstva za izobraževanje v mestu Taez, ki leži 250 kilometrov južno od prestolnice Sana.

Ob višjih plačah so zahtevali tudi preložitev zaključnih izpitov, saj je učni proces zaradi protivladnih protestov moten že od januarja. V noči na danes se jim je pridružilo več sto protestnikov, ki že več tednov zasedajo glavni trg mesta in zahtevajo odstop predsednika države Alija Abdulaha Saleha.

Protestniki so na glavni ulici Džamal v nedeljo zvečer postavili šotore, kje so nato prenočili, danes zjutraj pa so jih nasilno razgnale varnostne sile.

Dva protestnika so varnostne sile ubile že v nedeljo, ko so zasedli prostore urada ministrstva za izobraževanje. Po podatkih policije je bilo v spopadih s protestniki ranjenih sedem policistov.

Varnostne sile pa so že v soboto ubile dva študenta v mestu Al Mafar na protestih, na katerih so zahtevali preložitev zaključnih izpitov.

Taez, drugo največje mesto v Jemnu, je postalo središče protestov, na katerih zahtevajo odstop predsednika Saleha, ki je na oblasti že od leta 1978. V nemirih, ki po državi potekajo od januarja, je bilo doslej ubitih najmanj 150 ljudi.

Saleh medtem zavrača podpis načrta za izhod iz krize, ki ga je predlagal Zalivski svet za sodelovanje. V skladu z načrtom bi opozicija v tej najrevnejši državi na Arabskem polotoku oblikovala vlado narodne enotnosti, Saleh bi odstopil najmanj v mesecu dni v zameno za imuniteto, predsedniške volitve pa bi razpisali v 60 dneh. Opozicija je v nedeljo sporočila, da bodo načrt zavrnili, če ga Saleh v dveh dneh ne bo podpisal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.