Režimske sile so samo v nedeljo ubile najmanj 31 civilistov in vojakov, so sporočili sirski aktivisti. Kot še navajajo v Sirskem observatoriju za človekove pravice, so v soboto ubili okoli sto ljudi širom Sirije, med njimi tudi ženske in otroke. Reševalcem zaenkrat še ni uspelo na varno spraviti ranjenih tujih novinarjev, ki so ujeti v Homsu. Kot so sporočili z Rdečega križa, pogajanja med sirskimi oblastmi in opozicijskimi borci zaenkrat še niso prinesla konkretnih rezultatov.
Sirija je na robu državljanske vojne
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je v pogovoru za britanski BBC opozorila, da je Sirija na robu državljanske vojne in da lahko zdrsne čezenj. "Mislim, da so možnosti za državljansko vojno povsem realne. Tuje posredovanje tega ne more preprečiti, temveč lahko položaj še poslabša," razmere ocenjuje Clintonova.
"Ob preigravanju vseh možnih scenarijev je veliko slabih, ki jih skušamo oceniti," je dejala Clintonova. Dodala je, da skušajo ves čas sodelovati pri potrebni humanitarni pomoči in pomagati pri podpori sirski opoziciji.
Referendum o novi ustavi, ki bi al Asadu omogočila oblast do leta 2028
V Siriji so sicer izvedli referendum o novi ustavi, ki med drugim predvideva večstrankarski politični sistem in demokratično izvoljene oblasti. Opozicija je predlog ustave, s katero poskuša predsednik Bašar al Asad končati leto dni trajajoče nasilje, že zavrnila. Po besedah njenih predstavnikov je namreč osnutek nove ustave prevara.
Aktivisti in strokovnjaki opozarjajo, da ustava, ki po petih desetletjih uvaja večstrankarski politični sistem, ohranja široka pooblastila predsednika. Med drugim daje predsedniku pravico, da razpusti parlament, odobri zakone in imenuje vlado. Po novi ustavi bi lahko al Asad na mestu predsednika ostal vse do leta 2028. Ustava sicer predvideva dva sedemletna predsedniška mandata, a ustava ne bi veljala za nazaj. To pomeni, da bi se al Asad, ki je na oblasti že 11 let, po izteku trenutnega mandata lahko potegoval še za dva. Trenutni mandat se mu izteče leta 2014.
Türk: Urgentno je ustaviti nasilje v Siriji
Predsednik republike Danilo Türk je poslal pismo Kofiju Annanu, posebnemu odposlancu Združenih narodov in Arabske lige za krizo v Siriji. Predsednik republike je v pismu poudaril pomen Annanove misije za vzpostavitev političnega dialoga med sirsko vlado in vsemi elementi sirske opozicije. Enako pomembno in še bolj urgentno pa je ustaviti nasilje in zagotoviti humanitarno pomoč, še meni Türk. Predsednik se je zavzel za čimprejšnji mednarodni dostop mestu Homs, ki bi vzpostavil podlago za humanitarne dejavnosti v Siriji. Po besedah predsednika Türka je v tem trenutku najpomembneje zagotoviti enoten pristop celotne mednarodne skupnosti h krizi v Siriji.
Po njegovih besedah je zelo dobro, da je misija Kofija Annana dobila najširšo možno podporo. Evropska unija bi morala tej misiji zagotoviti vso politično podporo in po potrebi tudi praktično pomoč, je dodal Türk. Bližnje srečanje zunanjih ministrov EU bo zelo dobra priložnost, da se ta podpora izrazi, je zaključil predsednik republike.
Združeni narodi in Arabska liga so nekdanjega generalnega sekretarja ZN za posebnega odposlanca imenovali v četrtek. Organizaciji sta ob imenovanju poudarili, da si bo Annan prizadeval končati nasilje in kršitve človekovih pravic v Siriji ter spodbujal mirno rešitev krize v Siriji.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.