Sirski uporniki, ki bodo v naslednjih treh mesecih položili orožje in se predali oblastem, je predsednik Bašar al Asad ponudil amnestijo. ''Vsi, ki so oboroženi... in jih išče pravosodje..., bodo nekaznovani, če se predajo in položijo orožje,'' med drugim piše v predsedniškem odloku.
Amnestijo je Asad ponudil, potem ko je Rusija danes sporočila, da je skupaj s sirsko vlado začela obsežno humanitarno operacijo za mesto Alep. Po napovedih naj bi za razdejano mesto vzpostavili humanitarni koridor.
Po napovedih ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja naj bi v Alepu odprli štiri koridorje. Trije naj bi bili za civiliste in "teroriste, ki želijo položiti orožje", četrti na severu mesta naj bi bil prav tako namenjen za upornike.
Ob tem je danes tudi Bruselj pozval k humanitarni prekinitvi spopadov v Alepu, s čimer bi omogočili medicinske evakuacije ter dostavo zdravil, hrane in vode v vzhodni del mesta. Zaradi zaprtja zadnje dobavne poti so se namreč humanitarne razmere v tem delu mesta v zadnjem času močno poslabšale, okoli 300.000 ljudi pa je ostalo brez nujne pomoči.
Brez hitre humanitarne podpore bi lahko zaloge hrane pošle v nekaj tednih, mesto pa se lahko spremeni v največjo humanitarno katastrofo sirskega konflikta, sta v skupni izjavi za javnost sporočila visoka predstavnica EU za zunanjo in varnostno politiko Federica Mogherini in evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Hristos Stilianides.
Po njunem mnenju je humanitarna prekinitev ognja zgolj prvi korak k rešitvi sirskega konflikta, ki ne more biti vojaška, temveč je lahko zgolj politična. Mednarodna skupnost se mora ob tem enotno in učinkovito zavzeti za vrnitev k reševanju konflikta. EU bo ob tem še naprej podpirala prizadevanja ZN za mirno rešitev, ljudem v stiski pa bo zagotavljala nujno humanitarno pomoč, sta še sporočila predstavnika Evropske komisije.
Uporabljajo kasetno strelivo
Organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) je medtem danes sporočila, da so ruske in sirske vladne sile v napadih na položaje, ki so v rokah opozicije, večkrat uporabile prepovedano kasetno strelivo.
HRW je v zadnjih dveh mesecih zabeležil 47 napadov s kasetnim strelivom, ki sta jih ruska in sirska vojska izvedli na območjih pod nadzorom sirske opozicije v treh sirskih provincah. Do številnih napadov je prišlo v severnem in zahodnem predelu Alepa.
Organizacija je decembra lani sporočila, da so od 30. septembra, ko je Rusija začela napade, do decembra zabeležili 20 tovrstnih napadov. "Ruska vlada mora takoj zagotoviti, da njene in sirske sile ne uporabljajo orožja, ki ne izbira žrtev," je povedal predstavnik HRW Ole Solvang.
Vodji francoske in britanske diplomacije pozvala k prenehanju obleganja Alepa
Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault in njegov britanski kolega Boris Johnson sta po današnjem srečanju v Parizu režim sirskega predsednika Bašarja al Asada in njegove zaveznike pozvala, naj prenehajo obleganje Alepa. "Obleganje mesta, kjer je ujetih skoraj 300.000 ljudi, onemogoča ponovno vzpostavitev mirovnih pogajanj," sta po prvem dvostranskem srečanju v skupni pisni izjavi za javnost sporočila zunanja ministra.
Posledice obleganja Alepa "so že katastrofalne, predstavljajo pa tudi nevarnost za odhod novih beguncev", sta poudarila. Zato sta zaveznike sirskega režima pozvala k "takojšnji prekinitvi operacij, ki kršijo premirje, doseženo v Münchnu, in mednarodno pravo".
"Predvsem Rusija ima sposobnost, da režim sirskega predsednika Bašarja al Asada prepriča, naj konča vojno in se vrne za pogajalsko mizo," sta še izpostavila.
Ayrault in Johnson sta ob tem zahtevala obnovitev prekinitve spopadov in vzpostavitev prehodne vlade z vsemi pooblastili. "Dokler se bo pobijalo civiliste, ne bo dolgotrajne politične rešitve, v Sirijo pa se ne bo vrnila stabilnost," sta še zapisala.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.