Sirski otroci so podvrženi strašnemu mučenju, zapiranju in ugrabitvam, ta grozodejstva pa bi bilo treba bolj natančno dokumentirati, je britanska organizacija Rešimo otroke zapisala v svojem poročilu, ki temelji na pričanju sirskih begunskih otrok. Dobrodelna organizacija je zato Združene narode pozvala, naj povečajo svojo prisotnost na sirskih tleh.
Dokumentirali so številne primere zlorabe otrok v 18 mesecev trajajoči vstaji v Siriji. Neki 15-letnik je povedal, da so ga zaprli v nekdanjo šolo in na njem ugašali cigarete. Drugi pa je opisal, da je bil izpostavljen električnim šokom, v celici, v kateri je bil zaprt, pa so bila tudi razpadajoča trupla.
Tretji najstnik, 16-letni Vael, pa je povedal, da je pred njegovimi očmi umrl šestletnik, ki so ga pred tem mučili in stradali. "Videl sem ga, kako je umrl. Preživel je le tri dni, potem pa je preprosto umrl. Ves čas je bil prestrašen. Z njim so ravnali, kot da je pes," je pojasnjeval Vael.
V organizaciji Rešimo otroke so dejali, da so bila takšna pričanja dosledna, ponavljajoča in grozljiva. "Stvari, ki sem jih od otrok slišala sama, so bile povsem grozljive. Od otrok, ki so bili stari le 10 let, sem poslušala o mučenjih. Od otroka, starega le osem let, pa sem poslušala, da je z lastnimi rokami pomagal prenašati trupla," je povedala predstavnica organizacije Cat Carter.
Nasilje se nadaljuje, rešitve pa še ni na vidiku
V ponedeljek je posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Lakhdar Brahimi dejal, da je položaj v Siriji zelo slab in se še poslabšuje. Hkrati predstavlja grožnjo celotni regiji in postaja grožnja miru in varnosti za celoten svet. "Na vidiku za danes ali jutri ni nobenih premikov naprej. Vendar pa menim, da bomo v ne tako oddaljeni prihodnosti našli odprta vrata," je dejal.
Po poročanju ZN naj bi od začetka konflikta v Siriji umrlo že več kot 20.000 ljudi, uporniki pa pravijo, da je žrtev že 30.000. Nasilje v državi se nadaljuje. Uporniki so poročali, da so vladne sile bombardirale nekatere predele mesta Alepo. Samo v tem mestu naj bi včeraj umrlo 13 ljudi, po državi pa 40. V enem izmed bombnih napadov vladnih sil naj bi umrli trije otroci iste družine. V mestu Daal, ki leži v provinci Dera pa naj bi po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice umrla 5-letna deklica in njen oče.
Iz Sirije je do zdaj v sosednje države prebežalo že 260.000 ljudi. Po državi naj bi bilo razseljenih 1,2 milijona ljudi, 2,5 milijona pa naj bi jih potrebovalo človekoljubno pomoč.
Uporniki z bombami napadli šolo v Damasku
V Damasku je v šoli, v kateri so nameščene vladne varnostne sile, odjeknilo več eksplozij. Vodja uporniške skupine Ansar al Islam Abu Moaz je dejal, da je ob 9.35 po lokalnem času eksplodiralo sedem eksplozivnih naprav. Po njegovih besedah naj bi v šoli potekala srečanja med varnostnimi silami in milicami šabiha. "V času eksplozij je bilo prisotnih večje število častnikov in upamo, da bodo del velikega števila ubitih v tej operaciji," je dodal. Prav milice šabiha naj bi izvedle več pokolov in delovale zelo umazano.
Minometne mine priletele na Izrael
Sicer pa so danes na izraelsko ozemlje priletele minometne mine, ki so bile izstreljene iz Sirije. O tem so izraelske oblasti obvestili opazovalci Združenih narodov, ki skrbijo za mir med obema državama. Izstrelki naj bi prileteli v sadovnjak in naj ne bi bili uperjeni proti Izraelcem. Sadovnjak je v lasti Izraelske kmetijske zbornice in naj bi ležal blizu sirskih vasi, v katerih so v zadnjem času izbruhnili spopadi med izraelsko vojsko in uporniki. Podoben incident se je sicer zgodil že 23. julija.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.