Življenje sirskega begunca Abdula Halima al Attarja je od trenutka, ko je islandski aktivist in ustanovitelj Conflict News Gissur Simonarson, objavil fotografijo, na kateri je Abdul s spečo hčerkico na rami prodajal kemične svinčnike, dobilo nesluten obrat.
Po objavi fotografije avgusta so sprožili kampanjo na Indiegogo in ljudje z vsega sveta so zbirali denar. Zbrali so več kot 180 tisoč evrov, a Abdul je takoj dejal, da toliko denarja sam ne potrebuje in da želi s prejeto pomočjo pomagati še drugim sirskim beguncem.
Abdul Halim al-Attar, a refugee from #Syria who was photographed selling pens in the streets of Beirut, is now... https://t.co/s6mJXGiJK3
— Ahmad Sufian Bayram (@Ahmadsb_) December 4, 2015
Z zbranim denarjem odprl tri posle
Po štirih mesecih je ulični prodajalec zdaj v Libanonu lastnik kar treh poslov. 33-letnik je pred dvema mesecema najprej odprl pekarno, nato še okrepčevalnico s kebabom in majhno restavracijo. Njegovo podjetje pa zaposluje 16 beguncev iz Sirije.
"Ni se spremenilo samo moje življenje, pač pa tudi življenje mojih otrok in drugih Sircev, ki sem jim pomagal," je dejal Al Attar. Od prejetega denarja je okoli 23 tisoč evrov razdelil med prijatelje in sorodnike iz Sirije, z družino pa se je iz ene sobice preselil v dvosobno stanovanje. Njegov develetni sin se je zdaj vrnil v šolo.
Abdul Halim al-Attar, a syrian refugee who used to sell pens, is now running 3 businesses after online campaign https://t.co/FphbCKNE0E @AP
— Mhّmd (@Dnk4r) December 3, 2015
Življenje Abdula – sicer po rodu Palestinec, ki je pred vojno v Siriji delal v tovarni čokolade in živel v tamkajšnjem begunskem taborišču Jarmuk – se je tako začelo vrteti v povsem novi smeri. Kot pravi, se zdaj končno počuti kot del družbe. Tako Libanonci kot Sirci imajo zdaj do njega lepši odnos in ga spoštujejo.
Toda, čeprav je ves svet zbiral denar, se je zapletlo pri prenosu denarja do al Attarja. Sirski begunci namreč v Libanonu ne morejo odpreti bančnega računa. PayPal pa v Libanonu ne posluje, tako zdaj denar eden od pobudnikov kampanje dviguje v Dubaju in ga nato pošilja Abdulu v Libanon. Do zdaj je tako do njega prišlo le okoli 40 odstotkov vsega zbranega denarja.
V Libanonu je sicer okoli 1,2 milijona registriranih beguncev iz Sirije, večina pa le stežka dobi delo. Le kakšna tretjina jih ima neko obliko zaposlitve.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.